SAĞLIK

Kilo vermek istiyorum, ne yapmam lazım

Kilo vermek istiyorum, ne yapmam lazım

Kilo vermek istiyorum düşünesini beyninize sinyal olarak iletebilirsiniz. Gönderilen bu sinyalin sizde uyandıracağı kilo verme arzusunun tam olarak işlemesi önce beyinde başlar. Beyin tüm organlarını ve vücudunuza hükmettiği gibi oluşturduğu salgılar sizin düşündüğünüz herşeyin daha hızlı ilerlemesine sebep olur. İstemek ayrı şey, istediğinizi yerine getirmek ise apayrıdır.

Beyin tıpkı bilgisayar gibi işler ve sizden aldığı isteği yerine getirmek için saniyede harekete geçer. Sizin kişisel çabanız ise kilo verme konusunda oldukça başarılı hale gelir. Her insan kilo veremez ama her insan kilo vermek istiyorum diyebilir.

Çeşitli nedenlerden dolayı kolay yoldan kilo veremeyebilir veya herkes 1 ayda kilo veriyorken siz 2 ayda ancak onlar kadar kilo verebiliyor olabilirsiniz. Bu durumun çeşitli nedenleri vardır. Maddeler olarak sıraladığımı bu sorunları önce gözden geçirin. Bu durumlar kilo verememenize sebep olabilir.

Farkında olmadığınız kilo verememe nedenleri:

 1. İnsilün kaynaklı nedenler,
 2. Troid kaynaklı sebepler,
 3. Böbrek kaynaklı durumlar,
 4. Plikistik sendromlar,
 5. Hormonel sorunlar,
 6. Vitamin eksikliği,
 7. Tıbbi ilaçlar,

olarak sıralanabilir.

Yeme ile alakalı bir sorununuz var ise, insülin kaynaklı nedenler olabilir. Bu durumlarda açlık krizlerine girmeniz, halsiz kalmanız, yorgun olmanız, doymamanız durumlarında kan şekeri düzeyinizi ölçtürmelisiniz. Genelde “kilo vermek istiyorum” ama çok yemek yiyorum küçük kablar beni doyurmuyor sorunu kilo veremeyenlerde sıklıkla karşılaşına bi konu. Sofranızda insanlar bir tabak yemek yerken siz ikinciyi veya üçüncüyü de istiyor olabilirsiniz. Yemediğiniz zamanlarda ise aç kaldığınızı düşünmenize neden olur.

Ne yesem yarıyor demek, tamamen bahanedir ve ben bişi yemiyorum günde 1 tabak yiyorum ama zayıflayamıyorum diyenlerde sağlık problemleri vardır.

Şimdi kilo vermeye başlamadan önce neler yapmalısınız öğrenelim.

Öncelikle sağlık kontrolü yapılması şarttır. Neden şarttır?

Vücudunuzda bilmediğiniz vitamin eksiklikleri olabilir. Bu durumlarda yapacağınız rejimler ve diyetler sizin bu eksikliği tetiklemesine ve halsiz kalmanız neden olabilir. Daha ciddi boyutlara ulaşmadan mutlaka kontrol ettirmelisiniz. Diyet ve rejimlerde genelde hanımlar aç kalmayı sever. Kilo vermek istiyorum ne gerekirse yapacağım gerekirse 3 öğün aç kalacağım der ve başlar. Aç kaldıkça gözlerin altında oluşan morlukları tamamen diyete bağlar ve bu durumun olası durumlar arasında olduğunu düşünür. Halbuki morluklar birşeylerin ters gittiği anlamına gelir ve kilo vermek için kendinize zarar veriyorsunuz söyleminin göstergesidir. Vücut kendini dışa vurarak çeşitli durumları başınıza getirerek ifade eder. Yorgunluk, halsizlik, morluk, acı hissi çoğalması gibi.

İnternet üzerinden bulunup araştırılan diyet listeleri tamamen sağlığa zararlıdır. Bu listeler doktor kontrolünde veya uzman kontrolünde kullanılmalıdır.

Kilolu bir insan mevcut sorunundan dolayı diyetisyene başvuruyor, diyetisyen yapması gereken kontrolleri ve testlerin ardından aldığı sonuçlara göre bir diyet listesi hazırlıyor ve hastasına veriyor. Eğer o hastanın sorunları varsa listeye eklenmesi gerekenler veya çıkarılması gerekenler ayrılır. Kişi aldığı diyet listesini internet üzerinden paylaşarak diğer kullanıcılara dağıtmanın faydalı olduğunu düşünürken aslında zarar veriyor. İnternet üzerinden dağıtılan zayıflama diyet listelerine itibar etmeyiniz.

Zayıflama hapları ve ilaçları ise, satıcının zararsız olduğunu düşündüğü ilaçların doktor kontrolü olmadan alınması kulaktan dolma bilgilerle sipariş verilmesi kilo vermek isteyenler için tamamen sakıncalıdır. Çoğu ilaçlarda kullanılan sibütramin kestiği iştahınıza veya aynı etkiyi veren bitkisel ilaçlar size zarar verebilir. Aç kalınarak zayıflama olmaz.

Şöyle düşünün; iki ayağınıza taş bağlayarak hergün yürümek ister misiniz? Hayır, istemezsiniz bu size işkence etmektir. Aynı şey zayıflamak isteyenleri bile bile yaptığı hatadır. Zayıflamak için vücuda işkence çektirmektir.

Kilo vermek için bitkisel çaylar, bu konuda daha dikkatli olmalısınız. Bu benzeri çayların özelliği hızlı metabolizma çalıştırma, ishal etme ve bol su kaybına neden olur. Suyunuzu az tükettiğiniz durumlarda ise ciddi sağlık sorunları başınıza gelebilir. Emziren ve hamile bayanlar için hem ilaçlar hem de çaylar ileri derecede zararlıdır. Çocuğunuza ishal yapabilir.

Bilinçsiz yapılan spor, size düşünmediğiniz zararları verebilir. Komşum günlük çok koşuyor veya bunları yaparak kilo verdi demeniz hatadır. Kalp, nabız atışlarınızda anormal durumların olup olmadığı ve heyacan hızlı atacak olan nabzın verebileceği zararlar gözönünde bulundurulmalıdır.

Kilo vermek istiyorum diyenler için kısaca özetleyecek olursak;

 • Önce sağlık kontrolü yaptırmalısınız. (Diyet, spor ve diğer zayıflama tekniklerinin size zarar verip vermeyeceğini öğrenin)
 • Beyninizde bu işi bitirmelisiniz.
 • Aç kalarak kilo vermeyi unutmalısınız.
 • Komşunuzun dediklerine kulak asmamalısınız.
 • Bitkisel ilaçlar, haplar ve çaylar satınalmamalısınız.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir