KADIN

Kilo almanın yolları

Kilo almanın yolları

Kilo alma derdi herkes tarafından kadınlar için düşünülürken yapılan araştırmalar erkeklerin daha fazla kilo alma telaşı içerisinde olduğunu gösterirken kadınlar ise kilo verme çabası içerisindeler.

Kilo alamıyorsanız eğer bunun altında sebepler aramalısınız. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, yemeden içmeden kilo almak mümkün değildir. Ay ben yiyemiyorum, vay ben içemiyorum, iştahım kapalı vs. bahaneler ile kilo alacağınızı düşünüyorsanız bu konuda yanılıyorsunuz ve kilo alamazsınız.

Hava ile su ile oksijenle kilo alınsaydı dünya üzerinde zayıf insan kalmazdı.

Şimdi sizlere nasıl sağlıklı şekilde kilo alabileceğinize dair bilgiler paylaşalım:

  1. Günlük aldığınız enerjiye 400 ile 500 kcal daha fazla enerji ekleyin.
  2. Kahvaltıyı işyerine bırakmayın, yolda atıştırırım, sabah iştahım kapalı diyerek kahvaltıyı atlarsanız siz bu işi unutun. Bıraz daha erken kalkın ve düzenli kahvaltı yapın. Kahvaltınızda, Portakal sunu veya nar suyu içerseniz hem daha fazla kalori hem de daha fazla C vitamini ihtiyacınızı gidereceksiniz.
  3. İşyerinizde veya evinizde mutlaka öğünler arasına öğün ilavesi yapın. Mevsimine göre meyveler, yağlı tohumlar ve avokado gibi sağlıklı yağlar içeren besinler tüketmeye özen gösterin.
  4. Yeme düzeninizi değiştirin. Protein ve karbonhidrat içeren kaynaklar tercih edin. Değişiklik yaparken, balık yanında, makarna veya buğday ekmek gibi, et yemeklerinin yanında bulgur pilavı gibi değişimler uygulayın. İki kaşık alınca ben doyuyorum diyorsanız, çorbayla yemeğe başlamayın tam tersini yapın çorbayı en son için.
  5. Akşam uyumadan önce alacağınız besin değeri yüksek gıdalar kilo almaya daha fazla yardımcı olacağından yulaf tercihini kullanabilirsiniz. Yulak kilo verdirir korkusu olmasın. Süt ve meyve karışımları ile birlikte tükettiğinide bol lifli bir takviye yapacaksınız.
  6. Büyük lokmalar alarak küçük vitaminler almak yerine, küçük lokmalar ile büyük vitamindeler alacağınız gıdalara önem verin. Kahvaltıda tahin ve fıstık ezmesi doğru seçim olurken imkanınız varsa yemeklerinize veya penire keten tohumu serpiştirin.
  7. Yemek başında veya yemekle birlikte su içmeyi kenera bırakın, tokluk hissi vereceğinden suyu en sona bırakın.
  8. Spor yapın ki acıkasınız. Spor sonrasında alacağınız protein bakımından zengin bir öğün size hem kas hem de bol kalori olarak dönecektir.
  9. İştah yok bende diyorsanız; iştahınızı açacak baharatları kullanın. Kırmızı toz biber, kimyon, anason ve zencefil gibi ilave ekeleyeceğiniz baharatlar iştahınızı açacaktır.

Son olarak kilo alma döneminde, tartılma işini erteleyin.. Moral motivasyon şart. Yemeklerden önce sigara içiyorsanız içmeyin, azaltın. İştahınızı kapatacak tüm etkenlerden yemek öncesinde uzak durun. Siz yedikçe vücut alışkanlık haline getirecek ve yeme ihtiyacı hissedeceksiniz. Sağlıklı ve doğru beslenme ile “kilo almak” mümkündür.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir