SAĞLIK

Kıl dönmesi nedir? Tedavisi nasıl yapılır?

Kıl dönmesi nedir? Tedavisi nasıl yapılır?

Kıl dönmesi

Kıl dönmesi hastalığı makat bölgesinde görülen hayat kalitesini bozan ve toplumda yaklaşık % 1 sıklıkta görülen bir hastalıktır. Cilt altında bir kesecik şeklinde tarif edilir. Bu kesecik cilde ufak delikler şeklinde açılır. 1950 yıllarına dek genetik olduğuna inanılırdı ancak yıllar içerisinde sonradan meydana geldiği tespit edildi. Doğuştan olan tiplerinde keseciklerin içerisinde kıl olmadığı görülür. Sonradan meydana gelen tiplerinde keseciklerin içerisinde tüy veya tüyler mevcuttur.

Bu hastalık erkeklerde ve kadınlarda da görülmekle beraber, erkeklerde 3-4 kat daha fazla görülmektedir. Sürekli oturarak çalışma, sürtünme, kilo, bol terleme, sık ve sert kıllanma ve bölgede travma hastalığın ortaya çıkışını kolaylaştırır. Hastaların yaklaşık yarısında abse meydana getirir. Yani bu keseciklerin içerisine cerahat dolar ve birkaç gün içerisinde hasta şiddetli ateş, ağrı ve şişme ile hekime başvurur. Abse en kısa sürede boşaltılır ve hasta dakikalar içerisinde dramatik olarak rahatlar. Ancak absenin boşaltılması hastalığın tedavisi değildir. Kesecik orada kaldığı sürece her an yeni bir abse oluşumu riski altında olursunuz.

Keseciklerin yerleşimi, boyutu ve ciltte görülen delik sayısına göre seçilen pek çok ameliyat şekli mevcuttur. Ameliyat tiplerine hasta muayene edildikten sonra karar verilir. Uygun olan seçenekler hasta ile görüşülür. Hastanın beklentisine göre seçim yapılarak uygulanır. Ciltteki delik sayısı ne kadar fazla ve kesecikler ne kadar büyükse o kadar zor, meşekkatli ameliyatlar uygulanmak zorunda kalınır. Ne kadar az ve küçük ise o kadar kolay ve kısa sürede iyileşme olur. Bu nedenle eğer şikayetiniz var ise en kısa sürede bir genel cerrahi hekimine muayene olmalısınız. Kesecikler büyümeden ve ciltte açılan delik sayıları artmadan daha kolay ameliyat seçeneklerine danışmalısınız. Hastalığın başlangıcında yapılan ameliyatlar ve iyileşme süresi tahminlerinizin üzerinde kısa ve kolaydır. Hatta küçük keseciklerde lokal ameliyatlar dediğimiz, günübirlik yani genel anestezi almadan bölgenin uyuşturularak keseciğin alınması yöntemi uygulanabilir. Yaklaşık 15 dakikalık bu kısa ameliyatlar sonrası hastalar araba kullanarak evlerine dönebilmektedir. Ameliyatın ikinci günü pansuman kontrolüne gelen hastalarımız evlerinde de pansuman yaptırmak, yapmak zorunda kalmazlar.

Kıl dönmesi rahatsızlığında en büyük sorun hastalığın tekrar riskidir. Bu en az düşünülen ancak en önemli konudur. Zira ameliyat sonrası uygulanması gereken önlemleri almazsanız tekrar son derece sık görülmektedir. Özetle dikkat edilmesi gereken en önemli husus bölgedeki kılları azaltmaz veya mümkünse yok etmektedir. Bu konuda ameliyat sonrası temizlik için jilet, tüy dökücü merhem veya ağda tercih edilebilir. Fakat özellikle jiletle temizlik bölgedeki kılları sertleştirecek, hasar meydana getirecek ve tekrarı kolaylaştıracaktır. Ancak en kalıcı ve riski en aza düşüren yöntem epilasyon yöntemidir. Ameliyat yaranız iyileştikten sonra uygulanacak laser epilasyon ile bölgedeki tüyler seyreltilerek ve yok edilerek hastalığın tekrarı önlenmektedir.

Op.Dr. Pakize EKER

Genel Cerrahi UzmanıBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir