KADIN

Kesin sonuç veren hamilelik belirtileri

Kesin sonuç veren hamilelik belirtileri

Hamilelikte kendini gösteren bazı belirtiler hamileliği düşündüren fakat bazı rahatsızlıklardan dolayı olma olasılığı yüksek belirtilerde olabiliyor. Bazı belirtiler ise hamilelik için kesin sonuçları gösterir.

Kesin gebelik sonucu veren belirtiler:

Fetal Hareketlerin Algılanması

Genellikle multiparlarda 16-18. haftalarda, primiparlarda 18-20. haftalarda gebe tarafından fetal hareketler hissedilir. Bu batın içindeki kanat çırpılmasını andıran bir duygu olarak algılanır. Bu hareketlerin şiddeti giderek artar.

Bebek Kalp Seslerinin Duyulması

Bebek kalp seslerinin mevcudiyeti, gebeliğin varlığını ispat eden en önemli belirtilerden bir tanesidir. Bebek kalp sesleri ancak 18-20. gebelik haftaları arasında karın duvarı yolu ile duyulabilecek bir karakter kazanır.

Bu amaçla özel yapılmış fotoskop adı verilen dinleme aracı kullanılır. Bu alet aracılığı ile duyulan bebek kalp atım sayısı dakikada 120-160 arasında değişen bir ritme sahiptir, ortalama 140 normal kabul edilir.

Bebek Kısımlarının Elle Hissedilmesi

Yapılan karın muayenesinde bebek kısımlarının elle hissedilmesi, gebeliğin kesin belirtisidir. Gebeliğin ilk yarısında bebek kısımları belirgin olarak ele gelmeyebilir fakat gebeliğin ikinci yarısında bebeğin diz, topuk gibi kısımlarını elle hissetmek mümkündür.

Ultrasonda Bebeğin Görülmesi

Gebelikte önemli bir muayene yöntemidir. Fetal anatomi ve sağlığın değerlendirilmesi için yapılır. Uterus içinde amnios kesesi ve kese içinde embriyo taslağı aranır. Kalp hareketleri görülür, kafa ve diğer vücut kısımlarının tespiti yapılır.

Gebelik Testinin Pozitif Çıkması

Kanda beta-HCG belli seviyeye geldikten sonra idrarda çıkmaya başlar ve gebelik ilerledikçe miktarı artar. İdrarda beta-HCG hormonunun bulunup bulunmamasına göre sonuçlar pozitif veya negatif olarak belirlenir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir