SAĞLIK

Karın şişliği metabolizma sorunu mu?

Karın şişliği metabolizma sorunu mu? Göbekteki şişlikler nasıl gider?

Karın şişmesinin sebebi nedir?

Göbeğin şişkinleşmesi vücudun şekil olarak karın bölgesinde geçirilen bu evrimle çirkin bir hal alması demektir. Hem erkek hem de kadın için göbekli cümlesini duymak kimsenin hoşuna gitmez. Çoğu artık yapacak birşey kamladığını düşünür ve bu yeni halini kabullenir. Göbekli bir hayatı yaşamak yerine karın bölgesinde şişliklerde kurtulmak biraz çaba ile mümkündür.

Şişlikler mide veya bağırsaklarda oluşan gazların dışarı atılamaması ile de meydana gelebilmektedir. Metabolizmaya etki eden unsurları keşfetmek aslında karındaki şişliklerin bir hastalık olmadığını ortaya çıkarır.

Karın neden şişer?

Stres bu dönemde de hayatımızda baş gösteriyor. Kişinin sindirim sistemine etki ederek hastalıklar, yanlış yemek düzeni, hızlı yemekler ile zararlı maddelerin vücuda alınmasının yanında kadınlarda adet dönemlerinde geçiçi şişlikler meydana gelir.

Genel olarak bakıldığında, karın şişliği, midenin hazmedemediği kadar sık şekilde beslenmek ve midenin maksimum kapasitesinden fazla yemek yemektir. Nadir olarak hastalık belirtiside olabileceğinden konrtole gitmekte fayda var.

Bazı gıdalar sindirim sisteminde aksaklıklar meydana getirir. Bu gıdaları yediğinizde midenin sindirimediği gıdalar bozlulur ve şişlik meydana getirir. Bazılarında yenildikten sonra bozulan gıdalar gaz yaparken, bazılarında gaz yapmadığı da gözlemlenmektedir.

Bağırsaklar, alınan besinlerdeki lif, karbonhidrat eksikliğinden ince bağırsak yetersiz enzimlerden kaynaklı olarak sindirimi gerçekleştirememektedir. Sindirilemeyenler kalın bağırsağa gider, kalın bağırsakta bulunan florarlar tarafından bozulmuş karbondioksit, hidrojen ve metan gazının meydana çıkmasına neden olur.

Hava ile şişlik oluşabilmektedir. Genelde hızlı yemek yiyenlerde görülen bu durum aynı zamanda hızlı içecekler ile de meydana gelmektedir. Alınan bu hava gaza, gaz ise, şişliğe neden olmaktadır.

Midedeki gaz agızdan dışarı çıkarılabilirken, içerde kalan gazlar, ince bağırsaktan kalın bağırsağa aktarılı ve emilimin ardında makattan sesli veya sessiz şelilde gaz olarak çıkar.

Göbek şişliği tedavisi ve ciddiyeti

Karın bölgesinde oluşan bu gazların olşum nedenine bağlı olarak tedavi şekli uygulanır. Kimilerinde sadece beslenme düzeni değiştirmek yeterli olurken kimilerinde cerrahi müdahalelik durumlar çıkabilir. Bu konuda doğru sonuç yapılan testler sonucunda alınabilmektedir.

Kısa süreli şişlikler kişinin bünyesini tanıması ile kısa sürede çözülebilir. Karın şişliğine iyi gelen yöntemleri çoğu kişi kulaktan dolma olsa bile bilir ve uygulamaların çoğu başarılıdır. Yapılan yöntemler başarı getirmiyorsa ve rahatsız edici seviyelere gelmişse kontrol şart demektir.

Doktora gidilmesi gereken durumlar;

 • Aşırı stres ve gerginlik yaşanması,
 • Dönem içerisinde aynı zamanda kalp ağrılarının oluşması,
 • Yutkunmalarda zorluk çekilme durumları,
 • Kilo kaybının sürekliliği,
 • Kol, boyun, çene ve kollara saplanan ani ağrıların verdiği aynı zamanda nefes alım verimlerinde zorlanmalar,
 • Kan kusma, sık sık normal kusmalar,
 • İştasızlık, sürekliliği olan halsizlik, dışkı renginde çok koyu siyah olması.

Karın şişliği dönemlerinin haricinde de doktora gidilmesi gereken durumlardır.

Karın şişliği için ne yapılmalı?

 • Önce beslenme düzeni değiştirilmelidir. Bu durum gazların rahatça dışarı atılmasını sağlar. İnternetten değil doktordan alınması gereken besin listesi alınmalıdır.
 • Verilen ilaçlar kullanılmalı aynı zamanda doğal besinler şişliğin giderilmesinde daha fayda sağlar.
 • Yağsız besinlere özen gösterilmelidir. Yağ içermeyen besinlerde mide hazmı kolaylaşır ve bağırsaklar aracılığı ile atımı kolaylaşır.
 • Kendi kendine başarılamayan şişlik sorunu daha da ilerleyebilir, mutlaka uzman kişiler tarafından verilen hazır listeler ile uygulanmalıdır.
 • Hastalık sebebi ile olmayan şişlikler için, sebze ve meyve ağırlıklı beslenme bağırsakların çalışmasını hızlandırır. Lifli besinlerin alınmasına özen gösterilmelidir.
 • Hava ile meydana gelen şişlikler için, yeme şekli daha yavaşa yapılmalı, sakız çiğnenmemesi ve küçük ısırıklı lokmalar yutması önerilir.

Karın şişliğine iyi gelen yiyecekler

Zencefil:

Zencefil, sindirim sürecine yardımcı olur. Şişlik için kesin çözüm arayışına en faydalı olanlardan biridir. Yağlı ve ağır yemeklerin ardından zencefil alınmalıdır. Çiğneyerek üzerine biraz tuz ekeleme ile tüketilebilir. Tadını sevmiyorsanız çayını yapın, içine limon ve tuz ekeleyebilirsiniz. Mideniz için en faydalı besin listesinde olduğunu unutmayın.

Elma sirkesi:

Sirke, midedeki hareketliliği canlandırır. Hareketin verdiği enerji gaz çıkarmayı kolaylaştırır. Bir bardak suyun içine bir çorba kaşığı sirke ve bak karıştırılarak 3 öğün alınabilir. Gaz seviyesini düşürerek rahatlamanıza yarar.

Keten tohumu:

Kahvaltı anında kullanmak en fayda sağlayan anlardan biridir. Lif yoğunluğu bağırsaklardaki yağlanma seviyesini dengeler, mide şişkinlikleri için alınması gereken besinler arasındadır.

Ananas:

Yumuşak ve sulu yapısı çoğu hastalık için şifa dağıtırken aynı zamanda şişkinlikler içinde çok faydalılar arasındadır. Ananas saplarından çıkan bromelain mide şişliğine anında müdahale eder.

Tuz:

Tuz midede şişlik yapacağından kontrollü tüketilmelidir. Mümkünse tuzu hayatınızdan çıkarıp tuz tadı veren doğal otlar kullanın.

Lifli ürünler:

Lif bakımından yoğun olan ürünleri marketlerden alırken dikkat edin. Fazla miktarda alınacak lif zarar verebilir. Sebzeler,meyveler ve tam tahıllı ürünler doğal olarak alacağınız lif miktarı günlük 30 gr (gram) üzerinde olmamalıdır. Üzerine çıkarsanız midede yeniden şişlikler oluşturabilirsiniz.

Doğal sağlık ürünleri satan marketlerde hazımsızlık problemi için satılan ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler, bakterilere etki ederek iyi ve kötü bakteri sayılarını eşitler. Bu eşitleme olmadığında denge bozulur ve gaz şişliği normal olarak meydana gelir. probiyotik yoğurt, probiyotik ayran gibi doğal ürünleri almak size ayrıca fayda sağlar.

Hamilelik durumlarında karın şişmeleri normaldir. Karın ve göbek kısmındaki bu şişlikler için ayrıca; İbrahim Saraçoğlu gibi dalında uzman kişilerin verdiği bilgilerden faydalanabilirsiniz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir