PRATİK

Karanlık’ta ve Işık’ta Fotosentez

Karanlık’ta ve Işık’ta Fotosentez

Fotosentez

Fotosentez ışık ve karanlık evre olmak üzere 2′ye ayrılır. İlk evredemutlaka ışık gereklidir. Fiziksel olaydır. Karanlık devre reaksiyonları ışık olsa da olmasa da yürür. Karanlık devre reaksiyonlarının gerçekleşebilmesi için mutlaka ışık reaksiyonlarının gerçekleşmesi gerekir. Bitkiler ışıkta bir dizi reaksiyon içeren fotosentez sonucunda oksijen gazı, glukoz ve bir miktar da su üretirler.

Solunum olayı bütün canlı hücrelerde sürekli devam eden bir olaydır. Çünkü metabolizmanın devamı için gerekli olan enerji solunumla üretilir. Yeşil bitkilerin karbondioksit çıkardığını saptayabilmek için, sadece solunum yaptığı zaman seçilmeli. Yoksa yeşil bitkiler çıkardığı CO2 yi (karbon dioksiti) aynı zamanda fotosentezde kullanırlar. Kullanma olduğu için karbondioksit açığa çıkmaz. Çünkü, fotosentez hızı solunum hızından daha fazladır. Bunun için fotosentezin yapılmadığı bir ortam seçilmelidir. Bu ortam karanlık ortamdır. Karanlık ortamda fotosentez yapılamaz solunum ise devam eder. Solunum sonucuda CO2 açığa çıkar.

Yani yatak odalarında bulunan bitkiler gündüz fotosentez yaparak oksijen üretebilirken gece, karanlıkta karbondioksit üretmekte ve sizinle birlikte ortamdaki karbondioksiti arttırmaktadır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir