SAĞLIK

Kapalı Tam Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı

Kapalı Tam Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı

En önemli sağlık sorunlarından biri haline gelen bel fıtığı artık endoskopik cerrahiyle tedavi edilebiliyor. Kapalı Tam Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı, bel bölgesinde arkadan veya yan taraftan girilerek yapılır. Yan taraftan yapılan endoskopik girişimde bütün diğer yöntemlerden daha küçük bir cilt kesisi kullanılır.

Bel fıtığı; Bel omurları arasında disk dediğimiz yastıkçıklar bulunmaktadır. Bu diskler omurganın öne-arkaya ve yana doğru eğilmelerini sağlar. Bu disklerin etrafı bir bağ dokusu ile sarılıdır, içlerinde jelatin kıvamlı bir doku bulunmaktadır. Zamanla disk dokusunun etrafındaki bağ dokusunda yırtıklar oluşur, jelatin kıvamındaki yapı bu yırtıklarından sinir köküne ve omurilik kanalına doğru taşma yaparak sinir kökünü veya sinirlerin geçtiği omurilik kanalını sıkıştırır. Bu duruma bel fıtığı denir.

Bel fıtığı bel ve bacaklarda ağrı, bacaklarda veya ayaklarda güçsüzlük, bacaklarda veya ayaklarda uyuşma, idrar ve gaita kaçırma gibi şikayetlere yol açabilir.

Bel fıtığı hastalarının sadece % 10-15’ lik kısmına ameliyat öneriyoruz. Bel fıtığında çeşitli ameliyat yöntemleri vardır; 1- klasik açık bel fıtığı ameliyatı 2- mikrocerrahimikrodiskeketomi yöntemi (mikroskop altında yapılan) 3- laser nükleoplasti ameliyatı ( büyük bel fıtıklarına uygulanmıyor) 4- kapalı tam endoskopik bel fıtığı ameliyatı

Kapalı tam endoskopik bel fıtığı ameliyatı ( perkutan full endoskopik lomber disk cerrahisi):

Küçük kurşun kalem kalınlığında bir borucuk sistemi içinden girilerek, ucunda kamera olan endoskop denilen özel ve ileri teknolojiyle geliştirilen özel cihazlar ile yapılır. Bu borucuk sistemi içerisinden
taşmış veya patlamış fıtık dokusu çıkartılır. Fıtığın çıkartılması esnasında laser ve radyofrekans gibi yakıcı sistemlerde kullanılır.

Endoskopik yöntem beyin cerrahisinde bir çığır açmıştır.2 endoskopik yöntem vardır: 1. Belin orta hattından girilerek yapılan interlaminar yöntem 2. Belin yan tarafından girilerek yapılan transforaminal yöntem. Bu iki yöntemden hangisine karar verileceği, fıtığın yerleşim yerine (belin üst veya alt seviyeleri gibi), fıtığın aşağıya veya yukarıya taşmasına göre değişir. Endoskopik bel fıtığı ameliyatı genel
veya spinal anestezi altında uygulanabilir.

Diğer bel fıtığı ameliyatlarında olduğu gibi kasların sıyrılması ve kemik çıkarılması gibi aşamalar gerekmez, bel fıtığı ameliyatı sonrası gelişen yapışıklık (nedbe dokusu) gelişmez. Bu nedenle hastanın ameliyat sonrası iyileşmesi, yürümesi ve işe dönmesi daha hızlı olur. Hasta ameliyat sonrası 3-4 saat içerisinde ayağa kaldırılıp yürütülür, aynı gün veya bir sonraki gün taburcu edilir. Ameliyat sonrası 4-5 gün içerisinde işine dönebilir.

Amerika, Almanya ve Güney Korede uygulanmaya başlayan yöntem, ancak deneyimli ve gerekli eğitimlerden geçmiş cerrahlar tarafından uygulanabilir. Biz de gerek interlaminar, gerekse transforaminal
endoskopik bel fıtığı ameliyatları için aylarca süren endoskopik anatomik çalışmalardan sonra ameliyatlara başlamış bulunmaktayız . Beyin cerrahları için öğrenme süreci uzun olduğundan, ileri ve pahalı teknolojik cihazlar gerekli olduğundan dünyada çok az merkez tarafından uygulanabilmektedir.

AVANTAJLARI

  •  Ameliyat 0.4 cm likbir kesiden yapılır. Kas ve kemik dokularda herhangi bir uygulama yapılmadığı için ameliyat sonrası erken dönemde bel ağrısı yoktur ve hasta aynı gün taburcu olabilir.
  •  Ameliyat sonrası iyileşme dönemi çok kısadır.
  •  Diğer bel fıtığı ameliyatlarında kemik ve bağ dokusunun çıkartıldığı alanlarda kasların omurilik zarına yapışması sonucu ortaya çıkan ameliyat sonrası kronik bel ağrıları görülmez.
  •  Yandan yapılan girişim (posterolateral transforaminal) hasta arzu ederse lokal anestezi ile yapılabilir.
  •  Mikrocerrahi sonrası nüks eden hastalarda emniyetle uygulanabilir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir