ERKEK

Kansızlığın verdiği erkeklerde sertleşme-ereksiyon sorunu

Erkeklerde sertleşme ve ereksiyon sorunu

Erkek cinsel organında 13 yaşından itibaren büyüme evreleri başlar ve 15 yaşına kadar normal bir erkek organı boyutuna ulaşır.  Bu yaş aralığı 10 ile 15 yaş arasında değişimler gösterebilir. Aynı zamanda kıllanmanında meydana geldiği yaş aralığıdır. Penisin tam büyüme yaşı olarak 18 denilse de nadir durumlarda 20 ile 24 yaşına kadar bu gelişim devam edebilir.

Cinsel organda sertleşme

Ereksiyon halini alma sertleşme evreleri

Parasempatik sinir sistemindeki meydana gelen uyarılma, cinsel organda bulunan Corpus cavernosum ve Corpus spongiosum’un kan dolması ile meydana gelen sertleşme halini ve ereksiyon halini meydana getirir.

Uyarılması ile birlikte atardamarlardaki kan hızlıca Penise pompanalanır. Penis kavern odacıklarındaki duvarlar gevşer geniş bir yapı halini alarak ve içine aldığı bu kan sayesinde şişme ve büyüme gerçekleşir. Dışta bulunan zar ve kılıf gerilmeye başlar aynı esnada toplardamarlar kapanır ve kan dolaşımı durduğundan kan dışarı çıkarak dolaşıma gidemez. Ereksiyon boyunca sertleşmenin meydana geldiği süreler içerisinde şişlik kalır.

Sertleşmenin sona ermesi ile birlikte toplardamarlar açılır ve içeride bulunan kan dolaşıma çıkar aynı zamanda bu cinsel organın inmesi dedimiz sertleşme süreci tamamlanır. Kavern sistemine bağlı duvarlar kasılarak büzüşür ve küçülür. Normal boyuta dönüş sağlanır.

Yukarıdaki verilen bilgiler kan ile meydana gelen sürecin aşamalarıdır. Kısaca, sertleşmenin olabilmesi için gerekli hormon, sinir, damar ve adale sisteminde oluşabilecek düzensizlik ve bozulmalar sertleşmenin gerçekleşmemesine neden olabilir. Aynı zamanda bu soruna psikoljik nedenlerde etki etmektedir.

Sertleşme sorunu yaşayanların yaş ortalaması:

Yaş ortalaması alındığında 40 yaşındaki bireyler için %40 civarı, 50 yaşlarında %50 civarı ve 60 yaşlarında %60 civarında sertleşme sorunu yaşanmaktadır. 40 ile 70 yaş arasında sorunun %69 olduğu ve bu sorunu tam olarak sertleşme meydana getiremeyenlerin oranı ise %9 ile 10 arasındadır.

Kan ile sertleşme sorununun alakası

Kolesterol ve trigliserit ve buna benzer durumlar kan yağları değerlerinde yükseklik kalp-damar hastalığı meydana getirerek kanın cinsel organa pompalanan bu kanın azalmasına neden olur ve Penis sertleşme bozukluğu meydana getirir.

Penisin sertleşmesini rahatlatmak için kanın önemi hakkında verilen bu bilgiler ile kansızlık ve kana katkı sağlayacak uygulamalar ve buna destek olacak durumları inceleyecek olursak;

Kansızlık ile karşılaşıldığında ortaya şu belirtiler çıkar;

  • Güçsüzlük ve yorgunluk hali,
  • İş hayatı veya okul başarı oranlarında düşüş,
  • Konstre olamama,
  • Vücut sıcaklığı düşüşü,
  • Bağışıklık sisteminn azalması,
  • “Glossitis” dil şişmesi

Demir vitaminleri almak bu dönemlerde önemli yer tutar. Bunların haricinde, C vitamini zengin olan besinler (turunçgiller, domates, kavun),  B12 vitamini zengini ürünler (süt ürünleri, yumurta) ve folat katkısını vücuda sağlamak demirin emilmesini arttırır.

Kansızlığa iyi gelen yiyecekler

Kansızlık için ve kansızlığın meydana getirdiği sertleşme ve diğer herhangi bir probeleme karşıB12 vitamini en iyisi olmakla birlikte, folik asit ve en önemlisi demirdir.

Karaciğer: Alacağınız bu gıda tam demir ve B12 deposudur. Kan yapıcıdır. Yine aynı şekilde; sığır eti, süt, yumurta, peynir ve balık.

Sebzeler: Koyu yeşil renkş sebzeler folik asiz bakımından zengin yiyeceklerdir. Ispanak, brokoli, kuşkonmaz bol demir içeriri kansızlığa faydalıdır.

Üzüm ve dut: Bolca alınması gerekenlerdendir İçeriğinde B12 ve demir bolluğu vardır.

Keçi boynuzu: Pekmezini kullanmak kansızlığa çok iyi gelir. Gülük 2-3 tatlı kaşığı almak hem sertleşmeye hem de isteğe fazlaca etki eder. Ayrıca kadın için anemi’ye faydalıdır.

Aslan pençesi: Otu çok fazla bilinmemekle birlikte kansızlığa karşı iyidir ve günde 3 barda taze çayı tüketilebilir.

Deniz canlıları: Hamsi, Mide, Sardalye ve İstiridye gerekli desteği verecektir. En iyilerinden biri İstiridyedir.

Tam tahıllar: Özellikle et yiyemeyenler için destek olacaktır. Kuruyemiş, baklagiller, Ceviz, bezelye, barbunya size katkı sağlar sebzelerle birlikte tüketilmesi çok faydalıdır.

Sakatat ve kümes hayvanları: B12 ve folik asit bakımından zengin olanlardır. Hindi, Ördek, Tavuk, Biftek, Kuzu eti bunlarla birlikte ciğer.

Çaya dikkat!

Çayda demir emilimini zorlaştıran maddeler bunulunur ve yemeklerden sonra çay içmek demir emilimini engeller. Düzene sokmanızda fayda var.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir