SAĞLIK

Kansızlığın etkilerinden kurtulma

Kansızlığın etkilerinden kurtulma yöntemleri

Kansızlığın etkilerinden kurtulma: Kansızlık için neler yemeli? Kansızlığa en etkili çözüm? Aynı zamanda demir eksikliği bitki çayı nasıl olmalıdır?

Kansızlık evde tedavi edilerek etkilerinden kurtulmak mümkün. Kansızlık için bitki çayı veya aşağıda önereceğimiz yöntemler sayesinde bu etkileri en aza indirebilir veya kansızlığa bitkisel çözüm İbrahim Saraçoğlu önerilerinden de faydalanabilirsiniz.

Kansızlığın etkilerinden kurtulma
Kansızlığın etkilerinden kurtulma: Kansızlık için neler yemeli? Kansızlığa en etkili çözüm? Aynı zamanda demir eksikliği bitki çayı nasıl olmalıdır?

Kansızlığın etkilerinden kurtulmak için doğal yöntemler

Kansızlık etkilerinden kurtulmak adına C vitamini almanın çok faydalı olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor. Saf ve doğal meyve suları içerek bu eksikliği giderebilirsiniz.

Vücudun kan oranındaki düşüş ile meydana gelen kansızlık aynı zamanda demir eksikliğinide doğuruyor ve kişin yaşam kalitesinde azalma meydana getiriyor. Demir eksikliği ile özellike çocuklarda zihin gelişimi üzerine önemli rol üstleniyor. Besinlerden sağladığımız demirin emilimi konusunda meyve suyu tüketmenin önemi büyüktür.

Kanda bulunan hemoglobin değerindeki azalma ve bunun sonucu olarak ortaya çıkan “demir eksikliği”dir. Büyüme çağındaki çocuklar ve ergenlik çağı ile hamilelik döneminde bu durum daha fazla karşımıza çıkıyor.

KANSIZLIĞIN ÇOK KARŞILAŞILDIĞI KŞİLER

Dünya üzerinde yapılan araştırmalara göre 5 erkekten 1 tanesinde, 3 kadından bir tanesinde ve yine erkekler gibi çocuklarda da 5’inden birinde kansızlık görülüyor. Bu oranlar gelişmiş ülkelere bakıldığında çocuklarda 0 ile 5 yaş arasında %4 ile %20 arasında bir orana sahip. Az gelişmiş ülkelerde ise bu oran hat safhada ve %80’lera kadar çıkıyor. Türkiye ortalamasına bakacak olursak yarı yarıya yani %50 orana sahip.

KANSIZLIK İÇİN C VİTAMİNİ

Demir eksikliği hem hayvansal gıdalardan hem de bitkisel besinlerden elde edilebilir. Burada bilinmesi gereken konu ise; gıdalardan alınan demirin tamamının vücutta emilemediğidir. Alınan demirin fayda sağlaması için C vitamini barındıran besinlerle birlikte tüketilmesi gerekmektedir. Burada en iyi yardımcı ise bize saf ve doğal meyve suları olarak tavsiye ediliyor. Demir emilimi için doğal bir kaynak meyve sularıdır.

C vitamini içeren içecekler ise;

  • Portakal suyu,
  • Ananas suyu,
  • Greyfurt suyu,
  • Limonata.

Bu besinleri tüketmeye başladığınızda alacak olduğunuz demirin emilim hızı artacaktır. Eğer mümkünse doğal olarak bu meyveleri taze alarak evde sıkarak günlük olarak kahvaltıda veya öğün aralarında da rahatlıkla tüketebilirsiniz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir