SAĞLIK

Kalp krizi belirtileri nelerdir? Kalp krizi geçirdiğimi nasıl anlarım?

Kalp krizi belirtileri nelerdir? Kalp krizi geçirdiğimi nasıl anlarım?

Çağımızın sorunu kalp krizine dikkat! Kalp krizi televizyon ya da filmlerde gördüğünüz gibi değildir! Biri aniden göğsünde korkunç bir ağrı hisseder, kalbini tutar ve yere yıkılır…

Kalp krizi bazen bu işaretlerden hiçbirini vermeyebilir de. Birçok kalp krizi birdenbire ortaya çıkmasına rağmen birçoğu da yavaş, hafif ve ağrısız gelir.

Öncelikle bilinmesi gereken bir konu varki; o da kalp krizi geçiren hastaların yaklaşık 2/3 ünde kalp krızı öncesi dönemde herhangi bir kalp rahatsızlıgı yoktur. Kalp krizi sonrası ilk 2 saatlik dönem kalp fonksiyonlarının geri döndürülebilir oldugu kritik aşama olması sebebiyle hastalara erken mudahalenin önemi açıktır.

Ancak kalp krizi sonrası hastaların, çok nadir bir kısmı erken evrede doktora başvurabilmektedirler. Bu açıdan kalp ile ilgili şikâyetlerin tanınması önem arz etmektedir. Çogunlukla gögüs agrısı olarak nitelendirdigimizdurum aslında kriz geçiren hastalar tarafından daha farklı bir şekilde ifade edilmektedir.

Hastaların büyük bir çogunlugu neren agrıyor?

Diye sordugumuz soruya;

 • agrı haricinde yerini tam tarif edemedikleri genellikle gögüs ortasında yaygın bazı durumlarda sol kol, çene ve omza yayılım gösterir şekilde baskı, sıkışma ve yanma tarif ederler.

Mevcut duruma çogunlukla terleme ve halsizlikde eşlik edebilir. Bazı hastalar nefes darlıgı ve çarpıntıyla da doktora başvurabilmektedirler. Kalp semptomları çogunlukla fiziksel egzersiz gerektiren durumlar sonrası veya duygusal hadiselerden sonra ortaya çıkar. Hastalar özellikle yokuş ve merdiven çıkmakla veya bi yük taşırken bu şikâyetleri tarifliyorlar ise; bu kalp hastalıgının tipik bir bulgusudur. Bazı hastalarda ise agrı duygusal stres ile tetiklenebilir. Kötü bir haber veya yasanılan bir tartışma agrıyı başlatabilir.ancak fiziksel egzersiz harici mevcut bulguların olması ise kalp krizini düşündürmelidir.

Şeker hastaları başta olmak kaydıyla ileri yaştaki kişilerde semptomlar olmayabilir veya tablo silik olabilidiginden kalp krızının farkına varılmayabilir. Bazı durumlarda kalp krızı bayılma ilede kendini
gösterebilir.

Kalp krizi geçiren hastaların ancak yarısına yakını hastahaneye ulaşabildigi düşünüldügünde yukardaki semptomların iyi bilinmesi ve tanınması önem arz etmekle birlikte en kısa zamanda 112 aranıp yardım istenmesi gerekmektedir.

Kalp krizi belirtileri:

Göğüste ağrı:

Çoğunlukla kalp krizinde göğüs kafesinin ortasında birkaç dakikadan uzun süren ağrı, baskı, sıkışma, huzursuzluk hissi olabilir. Ağrı genellikle dinlenmeyle geçer ve efor sırasında yine gelir. Ayrıca halsizlik, göğüste ağırlık, ölüm korkusu gibi belirtileri de olabilir.

Terleme, bulantı:

Bazen bu belirtiler de kalp krizinin tek işareti olabilir. Göğüste yanma hissi mide problemlerinden de olabilir, ama aynı zamanda bir kalp krizi belirtisinin de işaretidir. Daha önce kalp krizi geçirmiş olsanız bile belirtileriniz öncekine göre farklılık gösterebilir. Kadınlar erkeklere göre daha sessiz kalp krizi geçirirler. Bu, kalp krizini göğüste ağrı, yanma gibi klasik belirtilerin olmadığı anlamına gelir. Bunun yerine, soğuk terleme, bulantı, zor nefes alma vardır.

Nefes darlığı:

Güç nefes alma göğüs ağrısından önce ya da aynı anda başlayabilir. Buna karşın kalp krizi sırasında herhangi bir solunum şikayetiniz de olmayabilir.

Diğer ağrılar:

Ağrı üst vücutta da ortaya çıkabilir. Örneğin, çene ve dişler, iki kol, boyun ya da karında olabilir. Bazen ağrı, sıkışma, huzursuzluk hissi göğüste başlar ve sonra sol kola, çene altına ve sırta vurur.

Diyet ve egzersizin kan basıncı kontrolü için yetersiz kaldığı durumlarda bir veya daha fazla ilaç kullanılması gerekli olabilir. Tansiyon düşürücü ilaçların yaşam boyu düzenli olarak kullanılması gerektiği unutmayın.

Sodyum, sofra tuzunun yanı sıra konservelerde, işlem görmüş veya hazır besinlerde yüksek miktarda bulunur ve kan basıncının yükselmesine sebep olur. Günlük tuz tüketiminizi bir silme tatlı kaşığı ile sınırlayın.

Yemeklerinizi tuz yerine limon, soğan, sarımsak, taze bitkiler ve baharatlarla lezzetlendirin. Doymuş yağlar ve kolesterolün fazla miktarda tüketimi, koroner kalp hastalıkları ile yakından ilişkilidir. Bu
nedenle tam yağlı süt ve süt ürünleri ile yağlı etlerin tüketiminden kaçının.

 • Fazla kilolarınızdan kurtulun.
 • Düzenli egzersiz yapın.
 • Stresinizi kontrol altına alın.
 • Sigarayı bırakın

Kadınlar ayrıca ani bayılmalar ve ani uyku bozukluklarına dikkat etmeliler. Yine diyabetikler sessiz kalp kirizi geçiren gruptadır. Çünkü sinirleri hasara uğradığı için göğüs ağrısı ve baskı hissini hissetmezler.

YALNIZ BAŞINIZAYKEN KALP KRİZİ GEÇİRİRSENİZ NASIL HAYATTA KALIRSINIZ?

 1. Paniğe kapılmdan üst üste kuvvetlice öksümetya başlayın
 2. Öksürmenden önce her seferinde derin bir nefes alın.
 3. Öksürükleriniz güçlü olsun, derinden gelsin ve uzun sürsün. Tıpkı göğsünüzde birikmiş balgamı armaya çalışır gibi öksürün.
 4. Her iki saniyede bir derin nefes alıp öksürün ve bunu ya yardım gelene kadar ya da kalp atışlarınız tekrar normale dönene kadar sürekli yapın.
 • Derin nefes almak ciğeri oksijenle doldurur.
 • Öksürmek kalbe tazyik yapar ve kan dolaşımını rahatlatır.
 • Kalbe uygulanan bu tazyik, kalbin normal ritmine dönmesini kolaylaştırır.
 • Bütün bu işlemler size, bilincinizi kaybetmeden önce hastaneye yetişecek zaman tanır.

Uz. Dr. GÖKHAN BEKTAŞOĞLU / Uz. Dr. BÜLENT UZUNLARBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir