SAĞLIK

Kalp kapağı hastalığı belirtileri nelerdir? Ameliyatı nasıl yapılır?

Kalp kapağı hastalığı belirtileri nelerdir? Ameliyatı nasıl yapılır?

KALP kapağı hastası olabilirsiniz!

Nefes darlığı, yorgunluk ve çarpıntı kalp kapağı hastalıklarının belirtileri olabilir. Mitral kapak yetmezliği sonucunda da ağır kalp yetmezliği tablosu ortaya çıkabilir. Peki kapak değişimi mi, onarımı mı tercih edilmeli?

Kalp içinde bulunan ve kanın kalp içindeki akış yönünü belirlemede görev alan kapaklar, toplam 4 tanedir. Zamanla ve çeşitli sebeplerden dolayı (doğuştan kalp romatizması, kireçlenme veya kapak iltihabı) görevini yapamaz hale gelir. Kapaklarda daralmalar veya yetersizlikler ortaya çıkar. En sıklıkla arıza gösteren kapaklar; Aort ve Mitral kapak adı verilen kapaklardır. Bu durumda bozulmuş olan kapaklar çıkarılır ve yerine ‘yapay kalp kapağı’ takılır. Bu işlem de by-pass ameliyatında olduğu gibi bir açık kalp ameliyatı gerektirir.

Yapay kapak olarak mekanik kapak veya biyolojik kapak seçenekleri mevcuttur. Mekanik kapaklar çok daha dayanıklıdır, ancak ömür boyu kan sulandırıcı ilaç (Coumadin) kulanımı gerektirir. Biyolojik kapaklar ise daha kısa ömürlüdür ancak kansulandırıcı ilaç (Coumadin) kullanımı gerektirmez.

Bazı özel durumlarda ‘arızalı kapak’ değiştirmek yerine kapak tamir edilmeye çalışılır. Bazen bu tamir oldukça zor bir teknik gerektirebilir, ancak kalbin kasılma performansı açısından ve ‘Coumadin’ gerektirmediğinden dolayı yapay kapaklara göre daha fazla tercih edilir.

Kalp kapağı hastalığı belirtileri nelerdir?

Kalp kapak hastalıklarında şikayetler, hangi kapakta sorun olduğuna bağlı olarak değişebilir. (Mitral kapak) Hastalığında en önemli belirti, dinlenme esnasında ve ya hareket halinde iken meydana çıkan belirtiler, çarpıntı, nefes darlığı, yorgunluk ve kanlı balgam gelmesi gibi şikayetlerin görüldüğü durumlar mitral kapak hastalığı olarak düşünülebilir. Türkiye’de en çok romatizmal kalp hastalığına bağlı, mitral kapak darlığı şeklinde rastlanır. Batı ülkelerinde ise genellikle yaşlılarda görülen, mitral kapak yetmezliği olarak görülür. Çoğu mitral kapak yetmezliklerinde, sol kulakçığın fazla genişlemesinden dolayı, ritim bozuklukları görülebilir. Mitral kapak darlığında ise sol kulakçıktaki, kanın yavaşlaması sebebiyle pıhtı oluşabilir. Bu pıhtı yerinden oynadığı taktirde kol, bacak ve ya beyin damarlarını tıkayıp daha ciddi problemlere sebep olabilir.

(Aort kapak) Hastalığında en fazla görülen belirtiler, bayılma veya bayılma hissi, iş yaparken veya hareket halindeyken nefes darlığı, çarpıntı veya göğüs ağrısı olarak görülen belirtilerdir. Aort kapak yetmezliği kapağın kalbin gevşemesi sırasında tam olarak kapanamaması nedeniyle aortadan kanın geri kaçması olayıdır. Görülme sıklığı (5/ 10.000 ) civarındadır. Erkeklerde (30-60) yaş arasında daha sık rastlanır. Nedenleri genelde romatizmal ateş, kalp iltihabı hastalığı, hipertansiyon , marfan sendromu, aort diseksiyonu, ankilozan sipondilit, reiter sendromu, bağ doku hastalığı ve sifiliz gibi bazı
durumlar aort kapak yetmezliğinin nedenleri olarak bilinmektedir.

Kapak ameliyatı nasıl yapılır?

Cerrah göğüsü açarak, bazı durumlarda ise estetik görünüm sağlanması için meme altından veya koltuk altından açılarak, kalbin ve akciğerin yerini devralacak bir makine (Kalp- akciğer makinesi) kullanır. Bu makinenin devreye girmesiyle kalp ve akciğer devre dışı kalır. Vücut önemli doku ve organları korumak için soğutulur. Daha sonra kalp durdurulur ve hasarlı kapak değerlendirilir, mümkünse tamir edilir. Alternatif olarak yapay bir kapak ile hasarlı kapak değiştirilebilir. Kalp kapatılır, içindeki hava çıkarılır ve tekrar çalıştırılır. Dolaşım tatmin edici şekilde sağlanınca pompa ayrılır. Akciğerlerin tekrar genişlemesi ve biriken olası sıvıların dışarı boşalması için bir veya daha fazla göğüs tüpü geçici olarak göğüs boşluğunda bırakılabilir. Ameliyat sonrası erken dönemde kalp ritminin kontrol edilebilmesi için bir/iki adet pil teli önlem olarak kalbe takılır. Göğüs kemiği tellenir ve cilt kapatılır.

PROF. DR. BATUHAN ÖZAYBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir