KADIN

Kadınların uykuya daha çok ihtiyacı var

Kadınların uykuya erkeklerden daha çok ihtiyacı var

Beynini daha fazla kullanan kadın erkeklerle kıyaslandığında daha fazla uyumak zorunda. Nedenine gelince kadınlar beyinleriniz gün içerisinde çok daha fazla kullanıyor.

Uyku araştırması yapan Loughborough Üniversitesi’nin verdiği bilgilere göre kadınlar erkeklerle kıyaslandığında ortalama 20 dakika dah fazla uyumak zorunda. 2010 orta yaşlı kişi üzerinde yaptığı deneyler sonucunda uyku araştırması yapan kurumun yönetiminde bulunan  Jim Horne, “kadın beyninin yapısı daha farklı. Durum böyle olunca erkeklere nazaran dha fazla uykuya ihtiyaç duyuyorlar. Kadınlar birçok işi aynı anda yapabilmekteler ve bu konuda daha fazla esnekler. Bu durum ise beyinlerini daha fazla yoruyor ve daha fazla yorgunluk doğuruyor.” Açıklamalarına yer vedi.

Uyku eksikliği olan kadan, uykusunu alamadığı durumlarda ise daha agresif ve daha asabi olmaktadır. Kızgın suratlı kadın görülmesinin fazlalaşması ise işte bu sorundan ortaya çıkmaktadır.

New York Post’a yaptığı açıklamada, ‘kadınlar için kötü uyku psikolojik gerginlik ve depresyonla ilişkili. Erkeklerde ise uyku eksikliği bu tür hislerle aynı derecede bağlantılı değil’ dedi.

Kadınların daha uzun saatler uykuya olan ihtiyaçlarını da yavaş dalga uykusu ile açıklayan Horne, uyku esnasında kadınların beyinlerinin erkeklere göre daha büyük bir ‘yenilenme’ moduna girdiğini de açıklamalarına ekledi.

Daha önce Duke Üniversitesi’nde yapılan benzer bir araştırma da kadınların uyku eksikliği çekmesinin sağlık sıkıntılarına sebep olabileceğini ortaya koymuştu.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir