KADIN

Kadın ve Erkek amaç aynı icraat farklı

Kadın ve Erkek amaç aynı icraat farklı

Kadınlar ve erkekler bazı şeyleri farklı yapabiliyorlar. Bu farklılığı küçük detaylarda da, önemli durumlarda da görebiliyoruz. Olaylara bakış açımız, çözüm yollarımız, fiziki olarak görme yeteneğimiz ve daha pek çok özelliğimiz farklı.

İşte, kadınlar ve erkekler arasındaki farklılıklar…

1. Kıyafeti farklı şekilde çıkarmak

Kadın ve erkeklerin üzerilerindeki kıyafetleri farklı şekillerde çıkardıklarına dikkat ettiniz mi hiç? Erkekler çoğunlukla kollarını omuzlarının arkasına koyarak tişörtlerini arkadan öne doğru çıkarırken, kadınlar kollarını önde çapraz yapıp çıkarıyorlar tişörtlerini. Kadınların yöntemini zaman zaman erkekler de kullansa da erkeklerin yöntemini kadınlar hiçbir zaman uygulamıyor. Bu, genelde kadınların kıyafetlerinin daha üstlerine oturan cins olmasından kaynaklanıyor ve erkeklerin metodu sıkı kıyafetlerde işe yaramıyor.

2. Ellerini farklı şekilde gösterme

Ellerini göstermeleri istendiğinde erkekler, bir şey saklamadıklarını kanıtlamak istercesine avuç içlerini gösterirler. Kadınlar ise nedensiz bir şekilde ellerinin üstünü gösterirler.
3. Farklı şekilde top atma
Erkekler, topu yukarıdan ve başlarının arasından atarken; kadınlar, topu iki elleriyle önde tutarak alttan atarlar. Bu neden böyle? Kimse bilmiyor.

4. Farklı şekilde esneme

Erkekler, çoğunlukla esnerken ağızlarını yumruklarıyla kapatırken; kadınlar, ağızlarını avuç içleriyle kapatır. Muhtemelen bu ikincisi daha şık ve kadınsı durduğu için.

5. Sesleri farklı şekilde duyma

Kadınlar, erkeklere göre sesleri daha keskin duyarlar ve yüksek frekanslı sesleri almada uzmandırlar. İlginç bir şekilde, kadın beyni çocuk ağlamasını duymaya programlanmıştır. Genelde erkekler çocuk ağladığında hiçbir şey olmamış gibi uyumaya devam ederler. Bir yerlerde bir kedi miyavlama sesi varsa, kadınlar bu sesi erkeklerden daha iyi duyarlar. Fakat ilginç olan şu ki, erkekler, sesleri ayırt etme konusunda kadınlardan daha iyidir. Dolayısıyla kadınlar, kedi sesini daha iyi duyarken; erkekler, kedinin nereye saklanmış olduğunu tespit edebilirler.

6. Farklı şekilde oturma

Kadınlar genelde bacak bacak üstüne atarak otururlar. Erkekler ise çoğunlukla kendilerini yayarak, dizlerini iki yana açarak oturmayı tercih ederler. Bunun en önemli sebebi, kadın ve erkeklerin farklı türde kıyafet giymeleridir.

Erkekler için bu oturma pozisyonunun evrimsel kökenlerine dayandığını söylemek de mümkün. Bu tipik erkek oturma şekli, maskülenliğini gösteren “alfa erkeği” pozudur.

7. Farklı görme

Erkekler çok daha uzakları net görebilirler. Gözleri dürbün gibidir. Buna tünel görüşü denir. Periferik (çevresel) görmenin kaybolup daralarak merkezi bölge ile kısıtlanmasıyla kişinin dairesel bir tünelin içinden bakar gibi görmesi durumudur. Kadınlar ise periferik (çevresel) görüşte daha iyidir. Bu özelliğin, kadınların, çocuklarını takip etmek ve hızlı bir şekilde onlara herhangi bir tehlike gelip gelmeyeceğini tespit etmek için, olabildiğince onun etrafında olanları görmeye ihtiyaç duyduğu gerçeğinin sonucu olduğu iddia edilir. Bu farklılık, ciddi sonuçlar doğurur. Sigorta şirketleri, kadınların, arabalarına yandan çarpıldığı trafik kazasına karışma olasılığının daha düşük olduğunu iddia ediyor. Ancak daha az gelişmiş alan duygularından dolayı kadınların paralel park ederken arabalarını çizdirme ihtimalleri daha yüksektir.

8. Bornozu farklı şekilde bağlama

Kadınlar, genelde bornozlarını bel hizalarında bağlarken; erkekler, kalçalarının üzerinde bağlarlar. Bazılarına göre bu durum, kadınların bol kıyafetler giydiklerinde hatlarını vurgulama isteğinden kaynaklanır. Erkekler için ise bunun bir önemi yoktur.

9. Durumu yorumlama farkı

Kadınlar sözel, görsel ve diğer insanlardan gelen tüm işaretleri anında yorumlayabilirler. Bir kadın, tanımadığı insanlarla dolu bir odaya girdiğinde kiminle iyi vakit geçirilebileceğini, kiminle kavga edebileceğini ve kimin nasıl bir ruh hali içinde olduğunu gözlemler. Bir erkek odaya girdiğinde ise hızla etrafını tarar, çıkışın neresi olduğunu tespit eder, tanıdık yüzler arar, potansiyel tehdit ya da düşmanı bulmaya çalışır. Dahası, erkekler, genelde kadınlar doğrudan söylemedikleri sürece kadınların kırgın olduklarını anlayamazlar. Oysa kadınlar, erkeklerden, verdikleri işaretleri anlayabilmelerini beklerler.

10. Görevle farklı şekilde başa çıkma

Erkekler, kendilerine verilen sürede tek bir göreve odaklanma yeteneğine sahiptirler. Bir erkek tıraş olurken onunla konuşursanız kendini kesme ihtimali yüksektir. Oysa kadınların aynı anda birden çok işin üstesinden gelebildiğine inanılır. Bunun nedeni olarak, erkek ve kadın beyin işlevinin, evrimsel mirasın ve sosyal rollerin etkisinde kaldığı söylenebilir. Binlerce yıl önce, bir erkek avına odaklanmazsa ailesi açlıktan ölebilirdi. Bir kadın da sadece yiyecek toplama işine odaklanırsa çocukları tehlikede olabilirdi.

11. Sorunları farklı şekilde çözme

Genelde bir kadının sorunu varsa, bunu annesiyle, arkadaşıyla, eşiyle, hatta otobüste yanında oturan kişiyle konuşur. Ayrıca günlüğüne yazar, birine mesaj olarak gönderir ya da sosyal medyada yayımlar. Bir kadın için problem üzerine konuşmak çok kolaydır. Sorunu başkalarıyla paylaşmak, sorunun çözümünü zorlaştırmaz. Oysa bir erkek sorunla karı karşıya kaldığında, televizyon önünde bile yalan söylemeye ya da sessizce surat asmaya daha meyillidir. Erkek, sorundan kendini uzaklaştırarak stresin üstesinden gelir. Daha rahat hissettiğinde soruna çözüm aramaya başlar ve bunu kendi başına yapar. Ona tavsiyede bulunmak, sadece onu kızdırmaya yarar.

12. Bilgileri faklı şekilde hatırlama

Bir kadının hafızası, içinde bir sürü raf olan ve her şeyin doğru yerde durduğu kocaman bir dolap gibidir. Kadınlar karşılaştıkları herkes ve her durum hakkında bilgileri saklarlar. Kim hangi yiyeceği seviyor, kimin doğum günü hangi tarihte, annesinin ondan istedikleri ve çocuğun okul ihtiyaçları gibi pek çok şey…

Erkekler, kadınları, beyinlerini gereksiz ve alakasız bilgilerle doldurdukları gerekçesiyle suçlayarak, sadece gerçekten önemli olduğunu düşündükleri şeyleri hatırlarlar.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir