KADIN

Kadın göğüsleri hakkında bilmeniz gerekenler

Kadın göğüsleri hakkında bilmeniz gerekenler

Meme (Latince mamma), meme ucu ve çevresindeki bölge. Her ne kadar erkekler de meme uçlarına sahip olsalar da, memeler kadınlarda daha belirgindir ve fonksiyonları daha fazladır.

Süt üretimi

Memeler doğum yapan kadınlarda süt üretimini sağlarlar. Süt üreten bölgeler erkek memelerinde gelişmez ve fonksiyonsuz kalır. Hormonal etkisi olan bazı ilaçlar, hem erkeklerde hem de hamile olmayan kadınlarda bazen süt üretimine sebebiyet verebilmektedir.

Kültürde meme

Dünyanın pek çok yerinde bir giysiyle kapatılması kültürel olarak zorunlu iken bazı yerlerde ise böyle bir önemi yoktur. Çoğu zaman üzerine bir değer yüklenir.

Meme tarihte doğurganlığın sembolü olmuştur. Tarih öncesi dönemlerde yapılmış olan kadın figürleri ve heykellerde memeler vurgulanmıştır. Hatta çocuk yapma ve annelikle özdeşleşen tarihsel öneme sahip tanrılar bilinmektedir. Memeler çocukların beslenmesinde çok önemli role sahip olmakta ve aynı zamanda da ikincil cinsel karakterleri temsil etmektedir.Çoğu kültürde memeler gizlenecek şekilde bir giyim tarzı benimsenirken bazı kültürlerde ise tamamen açıkta bırakılmaktadır. Bu karakteristiklerinden dolayı tüm toplumlarda farklı bakış açısına sahiptir. Ancak memeler gerek genetik gerekse diğer nedenlerden dolayı kabul edilen normal büyüklüğe ulaşamamakta ya da normal sınırların üzerinde olmaktadır. Bu durum kişileri hem psikolojik hem de sosyal olarak baskı alltında tutabilmekte, kişilerin kendilerine güveni azalmakta ve ikili ilişkilerde olumsuzluklara neden olabilmektedir.

Hastalıklar

Enfeksiyonlar ve iltihaplanmalar

 • Mastitis
  • bacteriyel mastitis
  • kronik iç meme iltihabı
  • kronik meme ucu altı iltihabı
  • meme veremi
  • meme frengisi
  • retromammary abscess
  • actinomycosis of the breast
  • Mondor hastalığı

Zararlı bozukluklar

 • Meme kanseri
 • Paget hastalığı

Zararsız bozukluklar

 • Doğustan olanlar
  • Ters meme ucu
  • Çok uçlu meme
  • Gelişim bozuklukları
  • Yumrular
  • Kist
  • fibroadenoma – İyi huylu tümör
  • Meme ucu akıntısı (galactorrhea)
  • Et benleri
 • Fibrokistik değişiklikler
  • kistler
  • epithelial hiperplasti
  • epithelial metaplasti
  • papilloma
  • adenosis
 • Hamilelikle ilgili
  • galactocoele

[toggle title=”Günde kaç kişinin göğüslerinize baktığını biliyor musunuz?” state=”close”]Estetik ve plastik cerrahi uzmanı Op. Dr. Ayşegül Sivri göğüsler estetiği hakkında bilgi verdi. Kadınlar çoğu zaman göğüslerinin küçük, büyük ya da sarkık olmasından şikayet ederler.  Küçük ya da hiç göğsü olmayan kadınlar çoğu zaman özgüven eksikliği ve dolayısı ile mutluluk sorunları yaşadığını belirten Op. Dr. Ayşegül Sivri, büyük göğüslü kadınların ise bel ve boyun ağrıları, meme altında oluşan pişik ve mantar enfeksiyonları, sutyen askı izleri, yatarken ağırlığa bağlı nefes alma zorluğu, birtakım uyuşukluklar ve tabi ki asosyal kişilik bozuklukları ile karşı karşıya kaldığını belirtti.[/toggle]

[toggle title=”Peki göğüs ne anlama gelmektedir? Neden bu kadar önemli bir organdır?” state=”close”] Op. Dr. Ayşegül Sivri tarih boyunca göğüslere pek çok anlam yüklenmiştir, dedi ve ekledi; süt üretiminden dolayı bereketin simgesi, bir bebek için besin kaynağı, bir kadın için belki de kadınlığın simgesi ya da bir erkek için sadece oyuncak. Göğüsler aynı zamanda kadın vücudunun en çıkıntılı bölümdür ve bu özelliği ile de kadınlarda oldukça dikkat çeken bir bölgedir diye belirtti.[/toggle]
[toggle title=”Küçük göğüslü kadınlar dişiliklerinin eksik olduğunu düşünüyor!” state=”close”]Göğüs kadınlık simgesi olarak görüldüğü için küçük göğüslü kadınlarda bilinçaltındaki meme algısınınzaman içinde ciddi zarar gördüğünü söyleyen Dr. Sivri bu durum psikolojiyi ve sosyal hayatı olumsuz yönde etkilediğini ekledi. En nemlisi de beğenilmeme korkusu,buna bağlı olarak kurulansağlıksız ilişkiler ve sonucunda ise farkında olmadan evlilikler erteleniyor dedi.[/toggle]
[toggle title=”Büyük göğüslü kadınların çilesi de büyük!” state=”close”]Aşırı büyük göğüsler kadınlar için yaşam kalitesini ciddi azaltan bir durumdur. Memenin yarattığı ağırlık etkisi yıllar içinde kadında geri dönüşümü olmayan hasarlara yol açmaktadır. Op. Dr. Ayşegül Sivri bu kadınları anlamanın en etkili yolu boynumuza 5 kiloluk bir ağırlık takarak 5 dakika yürümemizden geçer dedi ve ekledi ağrının ve konforsuzluğun ne olduğunu ancak o zaman anlarız. Kısacası büyük göğüsler, kadınlarda ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir dedi.[/toggle]
[toggle title=”Peki ideal meme boyutu ne olmalıdır? Ve bu boyuta nasıl kavuşulur?” state=”close”]İdeal meme boyutu kişiye özel bir kavramdır. Kişinin kilo, boy, omuz ve kalça genişliği ile ilgili bir ölçüdür. Ayrıca kişinin kendi görüşleri de ideal meme boyutuna karar vermede önemlidir. Op. Dr. Ayşegül Sivri göğüs estetiği olarak ülkemizde ve dünyada en sık yapılan operasyon göğüs büyütme ameliyatıdır dedi ve ekledi en sık kullanılan metot ise silikon protez ile yapılan meme büyütmedir dedi. Silikon protezler sayesinde göğüsler vücut ile uyumlu doğal görünüme kavuşurlar. Göğüs küçülme ameliyatı ikinci sırada gelir. Bu operasyon ile göğüsler küçültülerek vücut ile uyumlu boyuta çekiliyor. Ameliyat esnasında her bir göğüsten 2 kiloya kadar doku çıkarılabiliyor. Meme küçültme operasyonu sayesinde kanser oluşturabilecek dokular azaltıldığı için aynı zamanda meme kanserinden koruyan bir operasyon olduğu unutulmamalıdır diye ekledi. Dekolte giyinmiş bir kadının göğsüne yerleştirilen bir kamera ile gün içinde kaç kişinin göğüslerine baktığı sorusuna cevap aranmış ve bu rakamın 36 olduğu saptanmış. Gözlerini göğüslere dikenlerin arasında emzirme çağında bir bebek ve sahibinin kucağında olan bir köpekte varmış. Tabiki bunların görüşlerinin değeri kişinin kendi düşüncelerinin yanında oldukça önemsizdir diye belirten Op. Dr. Ayşegül Sivri asıl önemli olan kişinin kendisinin ne düşündüğüdür, çünkü o göğüslerle yaşayacak olan, her gün aynada onlara bakacak olan, onlara dokunacak olan, onları bir yerlere sığdıracak olan kişinin kendisidir dedi. Yani göğüslerin güzelliği kavramının cevabı kişinin kendisinde gizlidir. O zaman bir estetik cerrah olarak soruyorum ‘Göğüslerinizi hangi boyutta isterdiniz?’ Sağlıkla kalın,[/toggle]

Kadın Göğüsleri Hakkında Bilinen gerçekler

Göğüsler bir kadının en hassas noktalarından biridir. Bu yüzden erkeklerin bu konuda dikkatli olmaları gerekir. Tahta ve düz göğüslü kızların başlığı okumasına gerek yok. Onlar erkek göğsüyle ilgili bilgilerden yararlanabilirler.

NGO adındaki cesur bir örgüt kadınların üstsüz dolaşabilme hakkını savunuyor

ustsuz-dolasma

Sadece kadınlar değil, erkekler de üstsüz dolaşabilmeli diyorlar ve Avrupa’nın bazı bölgeleri ve Kanada başta olmak üzere bu hakları elde ettiler. Tebrik ediyoruz biz de buradan.

Dünyanın en büyük “doğal” göğüsleri Norma Stitz adlı bu kadına aittir

enbuyuk-meme

Erkeklerin bir kadında ilk dikkat ettikleri yer göğüstür

gogus-dikkat

Boşu boşuna kimse gözlerine bakarım demesin. Göğüslerimize bakıyorsunuz işte. Tabii, bu durum zavallı, tahta göğüslü kızlar için geçerli olmayabilir.

Göğüslerine silikon yaptıran kadınlar arasında intihar yaygındır

silikon-intihar

Sol meme sağ memeden biraz daha büyüktür

sol-meme-sag-meme

Ancak, birçok erkek bu farkı ayırt edemez.

Silikonlar bazen hayat kurtarabilir

silikon-kurtarma

İsrailli bir kadın Hizbullah saldırısından silikonları sayesinde kurtulmuştu. Kurşunlar göğsüne isabet etmiş ve sağ kalmıştı. Tabii, herkes bu kadar şanslı olmayabilir.

Erkekler de süt verebilir

erkek-sut

 Ancak, bu çok nadir bir durumdur. Eğer böyle bir sorununuz varsa hemen doktora gidin. Yakanser kaynaklı ya da hormonel bozukluktan.

Kadınların en çok bıçak altına yattığı estetikoperasyonu silikon taktırma

slikon-takma

Dünya ortalamasına göre en büyük göğüslü kadınlarİngiliz kadınları

buyuk-memeli-kadin

Ortalama bir kadın göğüsü 500 gr’dır

koca-meme

Dünyanın en büyük silikonlu göğüsleri Mayra Hills’e ait

en-buyuk-silikonBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir