4.5G ADSL FİBER

Kablosuz Modem Kurulumu (Airties)

Kablosuz Modem Kurulumu (Airties)

Airties modemlerin kurulumu ve kablosuz ağ ayarlarını nasıl yapacağımızı öğrenelim.

1- İlk yapmanız gereken internet modeminiz ile bilgisayarınız arasına ethernet kablosunu takınız.

Aşağıdaki videoda kabloların takılış biçimleri gösterilmektedir.

2- İnternet explorer, Chrome veya Mozilla gibi tarayıcınızı açınız.

3- Açılan pencerede web sitelerine giriş için kullandığımız adres satırına 192 168 2 1 yazınız ve enter tuşuna basınız. Yazılış biçimi http://192.168.2.1 olmalıdır. Karşınıza kullanıcı adı ve şifre ekranı açılacaktır. Modeminiz fabrika ayarlarında ve sıfırlanmış ise kullanıcı adı adı ve şifrenizi BURAYA tıklayarak öğrenebilirsiniz.

adres-satiri

4- Karşınıza modeminiz için giriş ekranı çıkacaktır. Burada varsayılan “ŞİFRE” boş olduğundan giriş tuşuna basınız.

giris-ekrani

5- Açılan arayüzde sol tarafta bulunan “adsl” menüsüne tıkladığınızda “adsl ayarları” açılacaktır. Bu alandan internet ayarlarını yapacabilirsiniz.

adsl-ayarlari

6- Ayarlarınızı yapabilmeniz için “düzenle” seçeneğine tıklayınız. Bu seçenek tıklandığında “PVC” ayarları açılacaktır.

Bu ekran sizin internet kullanıcı adı ve şifre ekranınızdır. Bu ekrana internet sevis sağlayıcınızın size tanımladığı “kullanıcı adı ve şifre” girilecektir. Şifrenizi bağlı bulunduğunuz internet servis sağlayıcınızın online ekranlarından veya müşteri hizmetlerini arayacak cep telefonunuza gelmesini sağlayabilirsiniz.

internet-ayarlari

Yukarıdaki alana kullanıcı adı ve şifrenizi doğru yazdığınızdan emin olunuz ve “kaydet” tuşuna basınız. Bu işlemden sonra modeminizdeki “internet” ışığı sabitlenecek ve adsl veya fiber bağlantınız aktiflenecektir.

Şimdi gelelim kablosuz modem kurulumuna:

Kablosuz modem kurulumu.

Bu alanda wireless, wifi- wi-fi, ve kablosuz ağ nasıl kurulur onu öğrenelim.

KABLOSUZ AĞ KURULUMU

Modem arayüzünüzde “kablosuz” menüsüne tıklayınız. Açılan menüde “kablosuz ağı etkinleştirme” seçeneceği çıkacaktır. Bu alanı işaretleyerek “kaydet” tuşuna basınız.

kablosuz-ag-kurulumu

Yukarıdaki işlemi gerçekleştirdikten sonra “KABLOSUZ” ana menünün altında “kablosuz ağ ayaları” ekranını açınız.

kablosuz-ag-ayarlari

Bu ekran sizin modeminizin dışarıdaki kullanıcılar ve harici bağlantılar için görünecek isim olacaktır. Tavsiye edilen yöntem aralarda boşluk bırakmadan ve Türkçe karakter kullanmadan yazılmadılır. Kanal alanına modeminizin yayın yapacağı frekansı seçebilirsiniz. 1,6,11 olanlardan biri seçilebilir. Diğer ayarlara dokunmadan “kaydet” tuşuna basınız.

KABLOSUZ GÜVENLİK

İnternet modeminizde şifreleme yaparak güvenli ağ oluşturabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmeniz için;

Menüde “KABLOSUZ” altında “kablosuz ağ güvenlik ayaları” tıklayınız. “Kablosuz ağ güvenliği” bölümünde WPA işaretleyiniz. WPA tipinde ise kişisel seçeneğini işaretleyiniz. Şifreleme tipi WPA/TKIP kullanılması önerilir.

kablosuz-guvenlik

Parola alanına ise Türkçe karakter kullanmayınız. en az “8” en fazla “63” karakter yazabilirsiniz. Güvenliğinizi sağlama almak için hem harf hemde rakam kullanarak sağlamlaştırabilirsiniz. Şifreleme işlemi tamamlandıktan sonra kablosuz ağlar şimdiki belirlendiğiniz şifre ile geçerli olacaktır. Tüm bağlanan cihazların yeni şifreyi girmesi gerekecektir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir