SPOR

Juventus F.C Logo Değişim Nedeni Nöropazarlama mı Yoksa Minimal Logo mu?

Juventus F.C Logo Değişim Nedeni

Juventus Football Club, Torino’da kurulmuş ve İtalyan futbolunun en başarılı ve en büyük kulüplerinden biri olarak bilinir.  FIFA tarafından Avrupa’nın en başarılı üçüncü, dünyanın en başarılı altıncı kulübü olarak gösterilmiştir. 1897 yılında, liseli öğrenciler tarafından kurulan kulüp; 1926 yılında, Fiat’ın da sahibi olan Agnelli ailesinin kontrolüne geçmiş ve gerek sportif sonuçlar, gerekse tesisleşme bakımından başarılı günler geçirmeye başlamıştır hatta 5 yıl üst üste şampiyonluklar elde etmiştir,Juventus’un amblemi, 1920’den bu yana çok sayıda çeşitli küçük değişikliğe uğradı.  Amblemin son versiyonu 2004-2005 sezonundan önce yerini aldı. Ancak geçtiğimiz günlerde logo köklü bir değişikliğe uğrayarak hepimizi şaşırttı. Milano kentinde düzenlenen etkinlikle, “Daha fazla siyah, daha fazla beyaz” sloganıyla hazırlanan yeni logosu kamuoyuna tanıtıldı. Yeni logonun, bir öncekinin aksine daha sade, kulübün siyah-beyaz çubuklu klasik formasını andıracak şekilde dinamik formda tasarlanan, baş harf “J”den oluştuğu dikkati çekti.  Kulübün başkanı Andrea Agnelli, logo tanıtım etkinliğindeki konuşmasında, “Kim olduğumuzu unutmamalıyız. Sahada gelişmek, hem İtalya’da hem de Avrupa’da kazanmaya devam etmek anlamına gelir. Bunu da yapmak için aynı zamanda bizim dilimizi, derimizi değiştirmemiz gerekir” diye konuştu.

Kulüp yeni logosunun aşağıdaki formülle açıkladı.

Geçen gün Murat Killi’nın yazdığı bir yazı çok dikkatimi çekti. Logo değişikliği ile ilgili “Sizce yeni logonun içerisinde GÖRÜNMEZ bir  MARKA kullanımı olabilir mi?” diyerek harika bir detay yakalamış. “Kulübün 2021 yılı sonuna kadar Jeep firmasıyla toplam 136 milyon dolarlık forma sponsorluk anlaşması var. Yeni logonun içerisinde, Jeep’in yıllardır.

Kullandığı logosu ve araçlarının tamamında yer alan artık ikonlaşmış ön ızgara tasarımına benzer şekiller göze çarpıyor. Bu durum, hele ki Jeep’in sahibi FIAT grubu ile Juventus’un kuvvetli bağları düşünüldüğünde, bir tesadüften çok detaylı ve ince düşünülmüş bir çalışmanın sonucu gibi görünüyor.”

Logoyu gördüğümde benim aklıma ilk gelen şey, son zamanların trendi olan “minimal logo tasarımı”nı kullanmak adına böyle bir değişime gittikleri olmuştu.

Peki neden minimal logo?

Marka başarısını doğrudan etkileyen logo, markalar için hayati önem taşımaktadır. Nedeni çok açık, tüketici için bilinir olup, uzun süre bilinirliği koruyarak marka sadakati yaratmak. Ayrıca reklam kirliliğinden kaçınarak, tüketici için daha kolay anlaşılabilir olmak. Günümüzde modern hayatlarımız da değişme ve gelişme adı altında minimalleşerek büyüyor. Yaşam alanlarımızı bile minimal hale getiriyoruz. E hal böyle olunca, markalar da bu duruma kayıtsız kalamıyor diyelim. Gün içinde sanal ve gerçek dünyada sayısız reklama istemsiz olarak maruz kalan tüketici, karmaşıklıktan kaçarak uzaklaşmanın yollarını ararken ”bağırmayan marka” ile durup bir nefes alabilmeyi istiyorsa, minimal logo bu noktada kaçınılmaz oluyor demektir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir