DÜNYA

Japon işi görünmez trenler geliyor

Japonya 2018’e kadar görünmez tren üretecek

Japon işi görünmez trenler geliyor

İlk etapta, çıplak gözle fark edilmesi neredeyse imkansız 7 tren üretilecek.

Japonya’nın hızlı tren konusundaki başarısını biliyoruz. Manyetik kaldırma teknolojisiyle üretilen süper hızlı trenler saatte 600 km hızı görebiliyor. Bu hızda hareket eden bir treni net bir şekilde görebilmek de oldukça güç.

7 GÖRÜNMEZ TREN ÜRETİLECEK

Seibu Railway Co. (demiryolu işletmesi) ve Japon mimar Kazuyo Sejima ise bunun daha fazlasını istiyor. Bu doğrultuda çıplak gözle fark edilmesi neredeyse imkansız 7 adet ‘görünmez tren’ üretilecek.

tren-gorunmez

ÇEVRESİNDEKİ GÖRÜNTÜLERİ YANSITACAK

Tabii bırakın treni, henüz herhangi bir nesnenin görünmez olması görünmez olması günümüz teknolojisiyle mümkün değil. Sejima’nın ifade ettiğine göre tren, çevresindekileri yansıtacak bir materyal ile kaplanacak ve 2018’de raylardaki yerini alacak.

tren-gizli

(Bu projeyle ilk kez bir tren tasarımı yapan mimar Kazuyo Sejima, Fransa’daki Louvre Lens müzesi ile tanınıyor. Fotoğrafta gördüğümüz üzere parlak ve yansıtıcı bir tür metal ile kaplanan müzede, yarı saydam görünüm elde edilmiş. Sejima ve ekibi, tren projesinde uygulayacağı teknik ile tamamıyla şeffafa yakın bir görüntü elde etmek istiyor.)Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir