BİTKİ VE GIDALAR

İştah kesici olan yiyecekler ve iştahsızlık nedenleri hakkında genel bilgiler

İştah kesici

İştah kesmek istenildeğinde yapılan bu uygulamalar bazen iştahın kesilmesininde sebepleri olarak karşımıza çıkıyor. Kimi kişi iştahını kapamak için aşağıdaki yöntemleri denerken, diğer türlü iştahının kapanmasına neden olanları araştıranların karşısına çıkıyor.

Sonuç ne olursa olsun sonuç olarak iştahın kapanması. İştah konusunda bu yazımız size fayda sağlayacaktır.

İştahın kesilmesine ve iştahsızlık için etkili olan yiyecekler

Özellikle kilo problemi yaşayan kişiler için alınması gereken besinler arasına konulabilecek ve iştahınızı kapamaya yarayacak yiyecekleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Salatalık: Yapısı gereği içeriğinde hem fazla su barındadırı hem de yüksek kalorilidir. Zayıflamaya yardımcıdır. Orta boy bir salatalık ortalama 45 kaloridir.

Kırmızı üzüm: 1 kase olarak tükettiğinizde 80 kalori alırsınız. Özellikle tatlı krizine girenler ve kendini bu isteğe karşı koyamadığını düşünenler için tavsiye edilir.

Yazlık salata: Kalorisi düşük yaz sebzeleri bulunduran bu salatalar düşük kalorili olmasından dolayı kilo vermeye aynı zamanda yardımcıdır.

Kafein: Kahve ile canlanabilirsiniz. Kaymaksız sütlü bir filtre kahve kandaki şeker seviyesinin normal kalmasıyla birlikte aynı zamanda metabolizmanın düzenli çalışmasına iyi bir yardımcıdır.

Pişmiş sebzeler: Izgarada pişen, soğan, biber, kabaklar, patlıcan ve kuş konmaz sebzeleri kolay hazırlanır düşük kalorilidir. Zeytinyağı ile hafif tuz ekeleyerek tüketilebilir.

Patlamış mısır: Yağlı yapıldığında kilo almaya, yağsız yapıldığında kilo vermeye yardımcıdır. Yağsız olan patlamış mısır, 30 kalori ve 2 gram kadar lif barındırır. Zayıflamak için yine tercih edilebilir.

Çeşnili yoğurt: Yağsız yoğurda ilave edeceğiniz karbonhidrat ve protein uzun süre tok tutar. Yeme ihtiyacını ortadan kaldırır. Yaz aylarında en iyi serinleme yöntemlerinden biridir.

Buzlu çay: Soğuk içeceğiniz bu çayı şekersiz tüketmelisiniz. Tadı hoşuna gitmeyenler için içerisine limon gibi çeşitli meyve dilimleri konularak tatlandırılabilir.

Karpuz: Karpuz içerisinde bolca su barındırır. Kasesine göre ortalama 80 kalori barındıran karpuz su ihtiyacı için ayrıca faydalıdır.

Çorbalar: Ilık domates çorbası en iyi tok tutucular arasındadır. Kasenin büyüklüğüne göre 50 ile 100 kalori alabilirsiniz.

İştah kesen yiyecekler tok tutan yiyecekler iştahını kapamak isteyenler için olduğu kadar eczanede satılan iştah kesici şurup gibi doğal fayda görmenizi sağlar. İştahının neden kesildiğini merak edenler için ayrıca bilgi hazinesidir. Bununla birlikte aynı zamanda kesilen iştahtan dolayı şikayeti olanlar için başka çözümler vardır.

İştahsızlığın psikolojik nedenleri de olabiliyor ve stres iştah kesikliği yaratıyor olabilir, kişiden kişiye değişim göstermektedir.

Çocuklarda iştahsızlık için ne yapılır?

  • Çocuklarda yemek porsiyonları alışıla gelmiş ölçülerden ziyade çocuğun ihtiyacına göre ayarlanmalıdır.
  • Yemek süresi 30 dakika civarınd olmalıdır fazla uzun tutulmamalıdır.
  • Yine çocuk iştahsızlığı için yenilmeyen bir yemek reddedildiğinde, başka bir besin verilir. Yeni besinin reddi ile sonraki öğüne kadar başka birşey verilmez.
  • Ara öğünler az olmalıdır. Aksi durumda öğünde yenilen yemek çok az olacaktır.
  • Şeker ve çilolata ödülü kaldırılmalıdır. Tok tutar yemek yiyemez.
  • Çocukların kolayca bir ısırımda yutabileceği türden hazırlamaya özen gösterin. Örneğin köfte büyükse ikiye bölerek, havucu dilimleyerek veya sigara böreğini ikiye ayırmak yardımcı olabilir.
  • Öğün saatlerini düzene sokun. Ne zaman yemek yenilmesi gerektiğini öğrenmesi açısından faydalıdır.

Ayrıca unutulmamalıdır ki; çocuklar, sizi taklit eder ve yediklerinize çok dikkat eder. Sizinde yemek düzenine ayak uydurmanız gerekmektedir.

İştahsızlık neden olur?

Mide ve bağırsak hastalıkları aynı zamanda iştah kapanmasına neden olabilir. Mide hassasiyeti veya mide içerisindeki yaralar, bağırsakta bulunan yaralar iştahsızlık nedenleri arasındadır. Hastaların oluşan gazlar ve doğal olarak meydana getirdiği mide bulantısı yeme isteklerinin azalmasına veya az yemelerine neden olur. Tehlikeli olan kanserler yine iştah kapamaya neden olmaktadır.

İştahsızlık çok ciddi düşünülmese de aslında ciddi hastalıkların habercisi olabileceği gibi tahlil yaptırmak önemlidir.

Hastalıkların dışında düzensiz beslenmek ve yeteri kadar besin değerleri alamamak yine iştahsızlık meydana getirir. Özellikle anemi hastalıklarında demir ve çinko eksikliği iştahsızlık meydana getirebilir.

İştahsızlığın psikolojik nedenleri

Örneğin büyük bir üzüntü yaşamak iştahın kapanmasına sebep olarak durabiliyor. Bunlar yakınların ölümü, depresyon, iş kayıpları gibi psikolojik etkenler beyne uyguladığı fazla baskı yüzünden yemeği unutturabiliyor. Böyle anlar ve zamanlar ben en son ne zaman yemek yedim bile dedirtebilir. Düşünce yoğunluğu yemek yemeyi ihtiyaçlıktan çıkarmaktadır. Çoğu geçici iştahsızlık dönemleridir. Bu dönemlerde zorlayarak bile olasa yemek zorundasınız. Yemek yemediğinizde düşünce gücünüz aynı zamanda zayıflayacaktır.

İştahı kapayan fiziksel nedenler

Kişi hasta olabilir, örneğin; diş ağrıları, mide sorunları veya yutkunma güçlüğü gibi nedenler aynı zamanda iştahsızlık sebepleridir. Böyle durumlar sonunda iştah kaybı 2 hafta üzerine çıktıysa muhakkak tahliller yapılmalıdır. Beyinden kaynaklanan tümörler aynı zamanda ciddi iştah kayıplarına neden olabiliyor. Aneroksiya hastası olanların ilerleyen bu hastalık ile iştahın kesildiğide görülünenler arasındadır.

İştahsızlığın vücuda etkisi nelerdir?

Aç olan kişiler genelde asabi olur. Asabiyetin yanında yaşayacağınız kabızlık, gaz sancısı yine başınıza gelebilecek sorunlar arasındadır. Alamadığınız vitaminler yüzünden saçlarda ve tırnaklarda sorunlar çıkmaya başladığı gibi cinsel hayatı da olumsuz etkilemeye başlayacaktır.

Yaşlılıkta iştahsızlık

Yaş ilerledikçe nükseden rahatsızlıklar gibi tat duyularında azalmalar meydana gelebiliyor. Tat alamadıkça yeme istekleri azalmaktadır. Daha fazla ilerlemesi durumunda ise; tuzlu ve şekerli olan besinlerin ayırt edilmesi güçleşmeye başlar bu durum acıkma hissini ortadan kaldırır veya iştahsızlık olarak kendini göstermeye başlar. Midenin besinleri eritme potansiyelinin azalması metabolizmanın yavaşlığı iştahsızlık sebepleri arasındadır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir