TEKNOLOJİ

İşinizi robotlara kaptıracağınız günler geliyor

İşinizi robotlara kaptıracağınız günler geliyor

Yapay zekalar pek çok servis bazlı işin otomasyonunu sağlamak üzere hazırlanıyor. Beyaz Saray yaptığı tahminde saatlik kazancı 20 dolar ve altı olan kişilerin %83 olasılıkla işlerini bir bilgisayara kaptıracağını söyledi. Bu demek oluyor ki müşteri hizmetleri temsilciliği gibi işlerin sonuna yaklaşmış olabiliriz.

Durum sadece düşük ödemeli pozisyonlar için geçerli değil. Yüksek maaş ödemeli pozisyonlar da bu durumla karşı karşıya (Amerika’daki maaşların yaklaşık %5’i).

New York Times muhabiri Nathaniel Popper’in “The Robots Are Coming for Wall Street” isimli yazısında aktardığı durum bu şekilde.

insanlar-isveren

Kensho isimli gerçek zamanlı verileri finansal analizlere dönüştüren sistemin kurucu ve CEO’su olan Daniel Nadler, 2026 itibariyle finans sektöründe çalışanların %33 ila %50’si arasındaki kısmının işlerini otomasyon yazılımlarına bırakacağını düşünüyor. Sonuç olarak Goldman Sachs gibi mega firmalar kayda değer bir küçülme yaşayacak.

Kensho analiz çalışmalarını çok yüksek hızda gerçekleştirebiliyor. Bir rapor oluşturmak, haberleri tek tek eklemek yerine bunları veri tabanlarından getiriyor. Özetle araştırmacı ve analistlerin işini algoritmik olarak yapıyor.

Örneğin “Suriye İç Savaşı” yazacak olursanız size petrol ve kur oranları gibi temel varlıkların yaşanan olaylardan nasıl etkilendiğini aktaracaktır.

Nadler, “Kensho’nun sadece bir dakikalık araştırması bile yıllık ortalama kazancı 350-500 bin dolar arasında değişen 40 kişinin saatlerce, günlerce çalışmasını gerektirirdi” açıklamasını yaptı.

is-hacmi

Goldman Sachs, aslında Kensho’nun büyük yatırımcılarından. Bu nedenle yatırımlarının ne şekilde dönüş yapacağını bekleyip görmek heyecan verici olacak.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir