DÜNYA MANŞET

IŞİD’in işini bitiririm diyen yeni Zeyna

IŞİD’in işini bitiririm diyen yeni Zeyna

Önce peşmergeye daha sonra da terörist YPG’ye katılan 22 yaşındaki Danimarkalı Joanna, dönüş sürecine kadar yaşadıklarını anlattı.

Danimarka, huzurlu bir yaşam sürerken kendini bir anda IŞİD’in cehenneme çevirdiği Irak ve Suriye’de bulan, çok geçmeden de silahlanan 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Joanna Palani’yi konuşuyor.

ABD merkezli Vice News’a konuşan Palani, IŞİD’e karşı savaşmak için tüm riskleri göze alarak ülkesini terk etmeye karar verdiğini belirterek şunları söyledi:

zeyna-1

“İNSANLARIN ACI İÇİNDE KIVRANMASINA DAYANAMADIM”

“Televizyonlarda acı çeken insanların görüntülerini görüyordum. Artık benim için dayanılmaz bir hal aldı, orada yaşanan acılar. Farkındaydım, gidersem hayatımı kaybedebilirdim, ancak benimkisi, oradaki insanların hayatından daha önemli değildi. Evet, dünyanın en iyi ülkelerinden birinde yaşıyordum ama o masum insanların acı içerisinde kıvranmasına da razı gelemezdim. Ve bir gün mücadeleye katılmaya karar verdim. Danimarka’dan uçakla Irak’a geçtim.”

zeyna-4

zeyna-5

“IŞİD’LE AVRUPA’DA DEĞİL ORADA KARŞILAŞMALIYDIM”

Ailesi, genç kadının savaşa gitme kararına önce karşı çıkmış, fakat çok fazla direnemeden bu karara saygı duymuş. Palani o süreci şöyle anlattı:

“IŞİD, Avrupa ülkelerine de saldırabilirdi. Ve ben en iyisi onları burada değil de orada karşılamalıydım. Büyükbabamın kökleri Irak’a dayanıyor. Iraklı bir Kürt olarak o da bir zamanlar Peşmerge saflarında bulunmuş. Bu yüzden kararımı yadırgamadılar.”

Palani, Irak’tan sonra Suriye’ye geçti…

zeyna-6

“VAHŞETE DAYANAMAYIP DÖNDÜM”

Tanık olduğu vahşet görüntülerine daha fazla dayanamayan Palani, sonunda ülkesine geri dönmeye karar vermiş.

zeyna-7

“İLK İŞİM SOSİSLİ SANDVİÇ YEMEK OLDU”

Ülkesine sağ salim dönebildiği için şükrettiğini söyleyen Palani, Kopenhag’a ayak basar basmaz sosisli sandviç ve bira satın almış.

“DEVLET PASAPORTUMA EL KOYDU”

Ancak döndükten sonraki süreç de sancısız olmamış. Danimarka devleti tarafından, ‘savaşa gittiği’ için potansiyel tehdit olarak görüldüğünü söyleyen Palani’nin pasaportuna el konmuş. Yargı süreci devam ediyor.

zeyna-3Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir