DUYURULAR

İnternetten üzerinden eğitim ve sınavlara hazırlık

İnternetten üzerinden eğitim ve sınavlara hazırlık

İnternet günlük yaşamımızın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Evde, işte, yolda, okulda onsuz yapamayız. Günümüzün önemli bir bölümü sosyal medya veya internet ortamında sörf yaparak geçmektedir. Küreselleşen dünya  daha çok birbirine yakınlaşıyor. Dünyanın bir ucundaki haber saniyeler içerisinde bir başka uca erişebiliyor. Eğitim için düşündüğümüzde bu durumun hem avantajları hem de dezavantajları vardır. Bunları açıklamaya çalışalım.

Avantaj

Öncelikle eğitim açısından baktığımızda internetin avantajlarının daha fazla olduğunu söylemem gerekiyor. Çünkü internet bilgiye ulaşmanın masrafını azaltıyor. Bir başka ifadeyle bilgiye ulaşmanın maliyeti azalmıştır. Bugün bir “bilgiye” ulaşmak internet sayesinde çok kolaydır artık. Örneğin bir ingilizce kitap satın almak istiyoruz ve bu kitabın Türkiye’de olmadığını düşünürsek İnternet vasıtasıyla kolay bir şekilde satın alabiliriz veya pdf formatında bilgisayarımıza indirebiliriz. Bunların yanında insanlar internet sayesinde daha çok bilgiye ulaşarak kültürel birikimlerini artırmışlardır. İnternet sayesinde öğrenmek istediğimiz bilgilere kolayca ulaşabilir ve öğrenebiliriz. Sınavlara hazırlanırken örneğin KPSS coğrafya konularını internet ortamından rahatça ulaşabiliriz.

Dezavantaj

Tüm bu olumlu yanlarının yanında elbette olumsuz durumlarda söz konusudur. Biraz bunlardan da bahsetmek istiyorum. Öncelikle internette her bilgiye inanmamak gerekmektedir. Çünkü her bilgi doğrudur kanısı yanlıştır. Bilgi zaman içinde değişmiş veya aslında yanlış biliniyor da olabilir. Bunun için bir kaç kaynaktan çalışmak daha yararlı olacaktır. Bir diğer konu ise çocukların oyun oynaması veya youtube ortamında zararlı videolar izlemesi gösterilebilir. Ayrıca İnternet ortamında miki tarzı çocukların psikolojisini bozacak bilgi veya videolar olabilir. Bunlardan çocuklarımızı korumamız gerekiyor. Bunun için sürekli çocukların neler yaptığını takip etmek gerekiyor. İnternetin başka zararları da olabilir mesela çocuğunuz gereğinden fazla bilgisayar başında aman geçirirse bu hem sağlık açısından hem de onun sosyal hayatını etkilemesi bakımından son derece zararlıdır. Bunun sınırını koymamız gerekiyor.

Son olarak bu yazımda internet üzerinden eğitim ve sınavlara hazırlanmak eğer sınırları doğru çizilirse etkili bir yöntemdir. Bir diğer önerim ise mutlaka dersleri detaylı konu kitaplarından çalışın ve tekrar için internet sitelerini kullanabilirsiniz. Ayrıca konu sorularını da çözebilirsiniz. Ama ders kitaplarından ayrıntılı çalışmak en az 1 kez okumak önemlidir.



Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir