4.5G ADSL FİBER

İnternet port sorunları

İnternet port sorunları

Kullanıcıların hiç düşünemedikleri bir sorun port sorunu!

Evine veya işyerine genelde adsl internet almak isteyen aboneler bağlantı için uzun süre beklemek zorunda kalıyor. Kullanıcılar ise arayıp sormasa “port sorunu” yüzünden internet bağlantısının yapılamadığını öğrenemeyecekler bile.

Port sorunu genelde Türk Telekom tarafından kaynaklı yetersizlik sorunudur.

Vodafone, TurkNet, Doping, Superonline, Dsmart, Ttnet, Türk Telekom gibi firmalarda adsl internet almak istediğinizde uzun süre bekleme veya açılmama durumu ile karşılaşabilirsiniz.

Peki başvuru yaptığınız halde internetiniz neden açılmaz?

Bu konuyu tüm okuyucularımızın anlayacağı şekilde fazla teknik detaya girmeden anlatmaya çalışalım;

Mahallenizde veya ilçenizde internet kullanıcı sayısı için santral üzerinde örnek; 2000 adet internet hattı verilebilir kapsitenin olduğunu varsayıyoruz. Bu kullanıcı sayısına ulaşıldığında evinize çekilecek olan kablonun ucunun bağlandığı santraldeki port sayısı bitmiş demektir.

2001. başvuruyu yapan kişi, brinin internet hattını iptal ettirmesini veya internet hattını başka yere nakil yaptırmasını bekleyerek hattın boşalmasını (port boşalması) beklemek zorunda kalır.

Peki port nasıl boşalır?

Sizinle aynı santrali kullanan kişiler ya hattını iptal ettirecek veya başka yere nakil aldıracak. “Boş port” ancak bu şekilde sağlanabilir.

Siz başvuru yapıp kayda girdiğinizde bu portlardan birinin boşalması durumunda hattınız devreye girer ve boşluğu doldurur.

Peki siz başvuru yaptınız ilk boşalan internet portu size mi verilir?

Normalde bu işlemler başvuru tarihlerine göre sırayla verilir. Fakat santral tarafında görevli kişiler dilerlerse tanıdıklarına ayrıcalık yapabilir.

Port açtırmak için ne yapmak gerekiyor?

Port açtırma talebinizi Türk Telekom müdürlüklerine dilekçe vererek yapmanız ve taleplerinizi iletmeniz gerekiyor. Anca bunun için size süre söylenmez. Çok kolay bir işlem değildir. Eğer çok yeni başvuru talebi yoksa genelde müdürlük ve santraller portların boşalmasını tercih eder yeni port açılımı için devreye girmez. Büyük talep ve yoğunluklarda ancak yeni portlar için yatırım yapılır.

Bütün firmalar için port sorunu Türk Telekom kaynaklı mı?

Superonline gibi kendi altyapısı olanlar Türk Telekom’dan bağımsızdır. Ancak kendi altyapısının olmadığı bölgelerde tüm internet sağlayıcılar Türk Telekom altyapısı kullanır.

Not: İnternet üzerinden port sorgulaması yapamazsınız.One Reply to “İnternet port sorunları

  1. DEGERLI MUSTERIMIZ, ALO PAKET BASVURU TALEBINIZ ADRESTE BULUNAMAMANIZ NEDENIYLE KARSILANAMAMISTIR. SATIS KANALLARIMIZDAN TEKRAR BASVURU YAPABILIRSINIZ.
    İnternet başvurumu yaptım aydır bekliyorum ama randevu ya gelmiyorlar üstüne üstlük bir de bu SMS geliyor şikayet yazamıyorum port olayı bu olsa gerek fakat ttnet in tatminkar bir açıklama yapan hiçbir mesajı yok birde adreste bulunamamıştır demez mi gerçekten sinir bozucu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir