PRATİK

İncir meyvesine takıntısı olanlar var! İncir nedir?

İncir meyvesine takıntısı olanlar var! İncir nedir?

İncir meyvesi için nasıl takıntı olabilir diye aklınıza gelebilir ama incirin içini açmadan kontrol etmeden yiyemeyenler var.

Bildiğiniz gibi incir üzerinde küçük bir deliği olan meyvedir. Şimdi takıntılı olanlar için bu meyve tatlı ve şekerli olmasından dolayı özellikle karıncaların büyük ilgisini çeker. Takıntılı kişiler ise bu delikten karıncaların ve küçük böceklerin içine yerleşeceğini düşünür. Olma ihtimali var mı? Evet olabilir.

Bu düşünce ise her incir aldıklarında içini açarak kontrol etmeye iter, işin kötü yanı böyle takıntısı olmayanlar için bu yazıyı okuduktan sonra her incir aldıklarında bu olasılık akıllarına gelecektir.

İncir nedir?

İncir (Ficus carica), anavatanı doğu Akdeniz ve güneybatı Asya (Türkiye’den Afganistan’a kadar) olan, ağaç ya da ağaççık nitelikli birbitki türü ve bu türün meyvesidir.

İncir, dutgiller (Moraceae) familyasına dahil olan incir (Ficus) cinsinin içerdiği yaklaşık 800 kadar tür içinde ticari öneme sahip meyveveren tek bitkidir. Dişi ve erkek olarak ağaçları ikiye ayrılır, aynı ağaç üstünde hem dişi hem de erkek nitelikli organlar bulunmaz. Dişi ağaçların meyvesi büyük ve fazladır, erkek ağaçların ise ufak ve az meyvesi bulunmakla meyvesi dişilerininki gibi yenilebilir lezzette de değildir ancak tozlaşma için gereklidir. Genelde tozlaşma için pek çok dişi ağacın yakınına sadece bir tane erkek ağaç dikilir. İncir bitkisinin çiçeklerinde tozlaşma olayı mazı böcekleriyle gerçekleşir. Bu olaya “Kaprifikasyon” denir.

Meyvelerinin besin değeri yüksektir. Meyvelerin bileşimini %30-40 şeker, A,B,C vitaminleri oluşturmaktadır. Meyvelerinden hazırlanan infusyon özellikle çocuklarda kullanılabilen bir müshildir. Yapraklarındaki süt, “incir sütü” olarak bilinir ve halk arasında siğillere karşı kullanılır. Türün taze yaprakları ise, lapa halinde yaralara karşı tedavide halk ilacı olarak kullanılagelmiştir.

2005 yılı FAO verilerine göre Dünya’da 1.057.000-Ton incir üreilmiş olup, incirin Dünya’daki en büyük üreticisi 280.000 ton ile Türkiye’dir. Bunu 170.000-Ton ile Mısır ve diğer Akdeniz ülkeleri takip etmektedir. Başlıca dış satım ürünümüzdür. Ege bölgesinde tarımda ön planda yer alır. Türkiye’de en fazla Aydın yöresinde yetiştirilir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir