BİTKİ VE GIDALAR

İncir Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar

İncir Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar

Üniversite Laboratuarında yapılan araştırmada, incir çekirdeğinden elde edilen yağda; başta E vitamini olmak üzere balıklarda bile rastlanılmayan düzeyde % 40 % 3, % 30 Omega 6 ve % 17 Omega 9 bulunduğu tespit edildi. Saf incir çekirdeği yağı ve ürünlerinin ise bir çok hastalık ve cilt bakımda olumlu sonuçlar verdiği belirlendi.

Kur’an-ı Kerim’de süre ismi verilen tek meyve olan İncir’in mucizevi bir meyve olduğu ortaya çıktı. Tin (İncir) Suresi’nden yola çıkan uzmanlar, incir ve çekirdeğini n faydaları üzerine çalışma başlattı.

Özellikle incir çekirdeğinden soğuk presle yağı çıkartılan yağ, Ege Üniversitesi İlaç Geliştirme ve Farmokokinetik Araştırma Uygulama Merkezi Laboratuarı’nda incelendi. Yapılan analizlerde, incir çekirdeği yağında bol miktarda E vitaminin yanı sıra, balıklarda bile rastlanılmayan düzeyde yüzde 40 Omega 3, yüzde 30 Omega 6 ve yüzde 17 Omega 9 bulunduğu tespit edildi. Yapılan araştırmalar sonucu mucizevi bir meyve olan incirin çekirdeğinden Aydın’da dünyada ilk kez saf yüzde yüz doğal incir çekirdeği yağı üretildi.

KUR’AN-I KERİM’DEN YOLA ÇIKILDI

İncir çekirdeği yağının araştırılması ekibinde bulunan Ferruh Doğan, Kuran’ı Kerimden yola çıkarak yaklaşık 4 yıl önce incirin faydalarının ortaya çıkartılması için çalışma başlattıklarını belirterek, üniversite laboratuarında yapılan incelemede balık ya ğından fazla omegaya rastlandığını söyledi. Bunun üzerine çekirdek yağının üretimi için çalışma başlattıklarını anlatan Doğan, “Aydın’daki fabrikada özel geliştirilen sistemle çekirdekler ayıklandı. Soğuk pres sıkımla da yüzde yüz doğal saf incir çekirdeği yağı üretildi. Bu yağ, Ege Üniversitesi İlaç Geliştirme ve Farmokokinetik Araştırma Uygulama Merkezi Laboratuarında incelendi. Laboratuarın 18.11.2014 tarih 140111950 numaralı raporu ile incir çekirdeği yağında balık yağında bulunan omegadan çok daha fazla, argan yaşındaki e vitamininin ise 6 katı olduğu belirlendi. Bundan dolayı Kuran’da geçen Tin Süresi’nin sırrının incirde, incirin sırrının ise çekirdeğinde olduğu ortaya çıkmış oldu” dedi.

YÜZDE 100 SAF DOĞAL YAĞ

İncir’in tüm dinlerde kutsal sayıldığını, tarih boyunca da üretkenliği temsil ettiğini ve gençlik ve enerji sembolü olduğunu dile getiren Doğan, ekipte bulunan başdanışman Doç. Dr. Sultan Tarlacı’nın ilgili makalelerle konuyu Türkiye ve Dünya gündemine duyurmaya çalıştığını ifade etti.

İncir çekirdeği yağının üretimin zor, zahmetli ve maliyetli olduğunun da altını çizen Doğan, “Yaklaşık 26 kilogram kuru incirden 1 kilogram çekirdek çıkmaktadır. Bundan ise 300 miligram yağ çıkmaktadır. Dolayısıyla maliyetlerde artmaktadır. Piyasada satışa sunulan her incir çekirdeği yağı da gerçek yağ değildir. Özellikle ucuz fiyata satılan yağlar katkılıdır ve fayda elde edilmesi degüçtür. Bizim üretimlerimiz yüzde 100 saf doğal incir çekirdeği yağıdır” ifadelerini kullandı.

KOZMETİK SEKTÖRÜNDE ÇIĞIR AÇILDI

Kozmetik sektöründe ‘E’ vitamini içeriği ile Argan Yağı’nın kullanıldığına işaret eden Doğan, “Yapılan araştırma sonucu raporuna göre, Argan Yağında bulunan 70 mg ‘E’ vitaminin, incir çekirdeği yağında 404 mg olduğu tespit edilmişti. Bu sebeple’E’ vitaminin ciltle alakalı genel özellikleri başında gelen ölü hücre temizleyip, yeni hücre oluşturması nedeniyle kozmetikte yeni bir çığır açmıştır” dedi.

CİLT BAKIM VE SAÇ DÖKÜLMELERİNE KARŞI ETKİLİ

İncir çekirdeği yağı ve sabunu E vitaminin cilde iyi gelip güzelleştirmesinden dolayı ciltte bulunan, doğum lekesi, sivilce, sivilce izi, kazayağı çizgisi, kırışıklık, gözaltı morluğu, doğum çatlağı ve sarkmalarda güvenle kullanılab ileceğini anlatan Doğan, “Ürünlerimizi kullanan müşterilerimiz, kısa sürede farkı görmüş ve olumlu sonuçlar almıştır. Özellikle doğum lekesi olan bayanların düzenli kullanımlarında 2 ay gibi kısa bir zamanda bu lekelerden kurtulduklarına şahit olduk. Yine sigara ve alkol kullanan bay ve bayanların ciltlerinde oluşan kararmalarda kısa zamanda kurtuldukları görülmüştür. İncir çekirdeği yağıyla ilgili Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun bahsettiği gibi gerdan ve göğüs sarkmalarında çok olumlu sonuçların alındığı bilinmektedir. Yine saç dökülmelerine karşı E vitamini yoğunluğu nedeniyle saç dökülmesini durdurduğu ve hatta kök hücre ölmediyse saç çıkarttığı da gözlemlenmiştir” diye konuştu.

MANAVGAT’TA SATIŞ NOKTASI HİZMETİNİZDE

Manavgat’ta Aşağı Pazarcı Mahallesi Atatürk Caddesi üzerinde ‘Yaşam Nefesi’ isimli İncir çekirdeği yağı bakım ürünleri satış noktası açtıklarını hatırlatan Ferruh Doğan, “Biz aktar yada şifalı bitkiler satan bir yer değiliz. Satış noktamızda, tamamen yüzde 100 incir çekirdeği yağı, incir çekirdeği ve yağından üretilensabun, nemlendirici ve yumuşatıcı incir kremi, ciltte kullanılan incir peelingi ve incir kahvesi satışı yapılmaktadır” dedi.

MANAVGAT’TAN TÜRKİYE GENELİ VE YURTDIŞINA SATIŞ

Uzmanların tavsiyesi üzerine hem cilt bakım, hem saç dökülmesi hemde sağlık açısından bir çok hastalığa iyi gelmesinden dolayı incir çekirdeği yağı ve ürünlerinin rağbet gördüğünü anlatan Doğan, “Bizim fabrika ve Manavgat dışında hiç bir şubemiz, bayimiz yoktur. Manavgat’taki satış noktamızdan sadece Manavgat değil, tüm Türkiye’ye satış gerçekleştiriyoruz. Yurt dışında da talepler gelmektedir. Ürünlerimiz tamamen yüzde 100 doğal ürünlerdir. Kesinlikle hiç bir katkı maddesi yoktur. Ürünlerimizi kullananlar, en kısa sürede farkı göreceklerdir. Bilgi almak isteyenler Atatürk Caddesi üzerindeki Yaşam Nefesi satış noktamıza bekliyoruz.

Yine isteyen vatandaşlarımız 0532 320 93 74 numaralı telefondan ve www.incirmucizesi.com adresinden bize ulaşabilirler” ifadelerini kullandı.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir