BİTKİ VE GIDALAR

İlkbahar’da yenilmesi gereken besinler

BAHAR AYLARININ İHMAL EDİLMEMESİ GEREKEN BESİNLERİ

İlkbahar ayı ile birlikte yaz ayına hazırlanmak için önce vücudun ihtiyacı olan besinleri alarak sağlıklı şekilde kilo vermeye yardımcı olan besinleri tercih edebilirsiniz.

Bahar ayı için taze olarak tüketilecek bu gıdalar vücudun çoğu ihtiyacını karşılayacaktır.

Bu bahar ayında ne yemeli? İşte tavsiye edilen o besinler:

İLKBAHAR BESİNLERİ

Enginar: Bağırsakları hızlandırmak adına yüksek seviyede lif içerir. Hazımsızlığa iyi gelen bu besin kolesterolü düşürür karaciğerin toksinlerden arınmasına yardım eder.

Kuşkonmaz: Vitamin deposu olan kuşkonmazın içeriğinde A, B ve C vitaminleri bulunur. Demir, magnezyum ve kalsiyum içereren bu gıda ürünü, folik asitleri sayesinde kardiyovasküler sistemini koruma altına alır.

Taze Bakla: Bu besini sevmiyorsanız bir kere daha düşünmenizde fayda var. Çünkü bakla, böbreklerin fonksiyonlarına etki ederek düzenli şekilde çalışmalarına yardımcı olur. Bağışıklık sistemine etki eden gıdanın ayrıca lutein içeriği gözler için faydalıdır.

Taze sarımsak: Kokusunu bir kenara bırakın. Karanfil ile bunun önüne geçebilirsiniz. Kireçlenme gibi sorun yaşıyorsanız ve kolesterolün seviyesinin düşmesini istiyorsanız muhakkak kullanın. Kalbinizi koruduğu gibi aynı zamanda zayıflamaya yardımcıdır. İltihapların ve enfeksiyonların önüne geçen sarımsak, zehirlenme ve saç dökülmelerine karşı çok faydalıdır.

Taze soğan: İçerisinde bulunan adenozin, kalp krizi riskini azalttığı gibi aynı zamanda pıhtılaşmayıda önler. Kan basıncının yüksek olmasının önüne geçer.

Biberiye: Biberiye ile nasıl kilo verilebilir diyorsanız söyleyelim; iştah keser doğal olarak yeme arzunuz azalır ve kilo vermeye başlarsınız. Kansere karşı etkili olan bitkinin hafızayı güçlendirme, alerji ve enfeksiyon kapma riskini aza indirdiği bilinir. Ayrıca bağışıklık sistemine güçlendirme yaptığı bilgiler arasındadır.

Can Erik: İlk çıktığında pahallı olur ama sonra fiyatı düşer. Lif zengini bu meyve, antioksidan içeriği ile hücre sorunlarına ilaç olur. C vitamini sayesinde dokuların yapılarında düzelme gösterir.

Çilek: Adı gibi güzel olan mu meyve, C vitamini ihtiyacınızı karşılamaya yarar. Direnci artıran çileğin, kalp ve damar sağlığına yardımcı olduğu bilinir. Manganez barındırması kemiklerin yapısı için faydalıdır.

Çağla:  Kolesterol sorunu yaşayanların seviye düşmesi ve safra taşı üretimini aza indirir. İltihap ve kalp-damar sağlığına faydalıdır. Potasyumu tansiyon düzenlenmesinde yardımcıdır. Aynı zamanda glisemik index seviyesi düşüktür.

Limon: Ağız burun kırıştırmaya gerek yok. Obezite, diş sorunları, ateş, yüksek tansiyon, kabızlık, hazımsızlık ve boğaz enfeksiyonlarına karşı savaşan bir besindir. Saç ve cilt bakımlarında ayrıca faydalı bir gıdadır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir