SAĞLIK

İdrar kaçırma kader değil, çözümü olan bir hastalıktır

İdrar kaçırma kader değil, çözümü olan bir hastalıktır

Oysa idrar kaçırma kader değil, çözümü olan bir hastalıktır. Bugün tedavide son derece yüz güldürücü sonuçlar almaktayız. İdrar kaçırma şikayetleriniz başladıysa bir an önce hekime gidip, zamanında tedavi olun.

İdrar kaçırma, dünyanın her tarafında, normal doğum yapmış kadınların yaklaşık % 25 ila 30’unda görülür. Yaklaşık üç doğum yapmış kadından birisinde az ya da çok idrar kaçırma görülür. Bir başka
deyişle, 3-4 kadından birinde rastlanıyor ki bu da çok yüksek bir rakam. Ancak bu sıklığa rağmen hastaların çok az bir kısmı doktora müracaat ediyor, çünkü utanıyorlar. Bunu kader olarak kabul ediyor, normal doğumun, menopozun ve yaşlılığın doğal bir sonucu olduğuna, bu sorunla birlikte yaşaması gerektiğine kendilerini inandırıyorlar.

Oysa idrar kaçırma kader değil, çözümü olan bir hastalıktır. Bugün tedavide son derece yüz güldürücü sonuçlar almaktayız. Özellikle hasta erken gelirse, tedavi şansı ve başarı oranı çok yüksektir. O nedenle diyoruz ki,

“Ne olur idrar kaçırma şikayetleriniz başladıysa bir an önce hekime gidip, zamanında tedavi olun.”

Çünkü erken dönemde gelirlerse, bazı ilaçlar ve bazı egzersizlerle, ameliyata bile gerek kalmadan tedavi edilebilir. Ama gecikirlerse hem idrar torbasında bozukluk ve sarkmalar, hem de sinir sistemindeki
sorunlar daha da artar. O yüzden erken tedavi çok önemli.

Hastalığın tedavisinde önemli olan idrar kaçırmanın hangi tip olduğunu belirlemektir. Tipini belirledikten sonra, tedavi yöntemine karar verilir. Sinir sistemine bağlı olanların tedavisi tıbbi, doğumdan kaynaklı sarkmalara bağlı olanların tedavisi ise ameliyattır. Eğer hastalık erken teşhis edilmişse, ilaç tedavisiyle birlikte, ‘idrar torbası günlüğü’ dediğimiz işeme programı ve bir de perine bölgesi egzersizleri verilir. Bunların üçünü yaptığımızda % 60-70 oranında hastalar toparlanır, adaleler güçlendiği için idrar torbasını kasarak yukarı kaldırır ve idrar kaçışını önler. Ameliyata gerek kalmaz.

İlerleyen Yaş:

Menapoz oluşunca yaşın ilerlemesiyle östrojen hormonunun azalması leğen kemiği içindeki mesane ve rahmi yerinde tutan destek dokular zayıflamakta ve idrar kaçırma, (üriner inkontinans) artmaktadır.

Doğum:

Fazla sayıda doğum, iri bebek, doğumda vakum kullanılması gibi sebepler idrar kaçıran kadınlarda sıklıkla mevcuttur.

Fazla kilolu olmak-Obezite:

Aşırı kilolularda karın içi basınç artmakta ve idrar kaçırma daha sık olmaktadır.

Kalıtımsal Sebepler:

Bazı kadınların destek dokuları ve bağları doğumlarından itibaren zayıftır ve idrar kaçırmaya yatkındırlar.

Kabızlık:

Ikınma destek dokuları zayıflatmaktadır.

Kronik Hastalıklar:

Astım, bronşit, diyabet, kas hastalıkları ve omurganın kaza sonucu travması risk faktörüdür.

İdrar kaçırma hastalık değil, bir bulgudur. Bu bulgu, altta yatan ve muhtemelen tedavi edilebilir bir hastalığı gösterir. Yapılacak kapsamlı bir değerlendirme ile idrar kaçırmanızın ardında hangi sorun veya hastalığın olduğu belirlenmelidir.

İdrar kaçıran bir kadına, tüm testler yapılarak sorunun nedeni ortaya konmalıdır. Tedavi bu aşamadan sonra planlanmalıdır. Tedaviyle kadınlarımızın eve kapanmasına, toplumdan kopmasına ve yalnızlaşmasına neden olan idrar kaçırma problemini çözebiliyoruz.

İdrar kaçırma tanısında ilk adım, tam bir tıbbi muayenedir. Eksiksiz bir muayene idrar kaçırma sorununuz hakkında ipuçları verir.

Doktorunuz, idrar yolu enfeksiyonu ve kabızlık gibi “idrar kaçırma” nedenlerini araştırır. Yapılacak testlerle de sorunun nedeni tam olarak ortaya konabilir.

İdrar kaçırma bunların hiçbirinden kaynaklanmıyorsa, hasta öksürünce, hapşırınca, ağır bir şey kaldırınca, gülünce idrar kaçırıyorsa, idrar torbasında da sarkma varsa, tedavisi ameliyattır. Ameliyatı ya karından yapılır ya da küçük bir kesi ile vajinal bölgeden idrar torbasının boynunu kalça kemiğinin iç yüzüne asılır. Kısa, on dakikalık bir ameliyattır. Bu ameliyatla hastaların % 95’e yakınında olumlu sonuç alınabilmektedir.

[box type=”note” align=”aligncenter” class=”” width=””]Eğer geç kalındığıysa en önemli şey, öncelikle sinir sisteminde bir sorun olup olmadığını tespit etmektir. Hastada, mesanenin sinirsel uyarısına bağlı oluşan bir idrar kaçırma mı var ona bakılır. Sinirsel idrar kaçırma olan hasta, oturmuştur, misafiri vardır ve birden idrar yapma isteği gelir. Bu türler genellikle sinirsel bozukluğa bağlıdır. İşte o zaman acaba beyinde, omurilikte bir bozukluk, Parkinson, MS, Alzheimer var mıdır ya da şeker hastalığının yan etkisi midir, sinirlerde hasar var mıdır bunlar değerlendirilir. Bunlara bağlıysa, tedavisi özellikle, ilaç, egzersiz ve fizik tedaviyle yapılır.[/box]

Opr. Dr. Mustafa Gürkan YeniceBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir