TEKNOLOJİ

İç ve dış SEO nedir nasıl yapılır?

İç ve dış SEO nedir nasıl yapılır?

SEO nedir?

Bir web sitesi (internet sitesi) için arama motorlarına siteyi tanıtmak, anahtar kelimelerde üst sıralarda bulunmak ve bulunduğu sıralamanın kalıcı olmasını sağlamak için yapılan iç ve dış çalışmalara Arama Motoru Optimizasyonu denir.

Makalemizin içerisinde çok fazla teknik terimlere girmeden “SEO” kavramını kısaca özetleyelim aklınızda bulunan soruların yanıtına çözüm olalım.

İç SEO nedir?

İç SEO sizin yapacağınız sanatı tüm dünyaya göstereceğiniz bölümdür. Bu bölümde başarılı olamk için site içerisinde yapılan çalışmalara “iç SEO” denir.

İnternet siteleri bir sanat eseridir ve o eser ne kadar başarılı ise o kadar ilgi çeker. Tıpkı bir ressamın yaptığı çalışmanın diğer görücü ve meslektaşları tarafından övgü alması gibi yapacağınız web sitesi arama motorları tarafından övgü alır ve sıralama atlar.

İç SEO için nelere dikkat edilmelidir?

 1. Site kesinlikle uzman olduğunuz alanda açılmalıdır.
 2. Kopya makaleler kullanılmamalıdır. (Makaleyi özgünleştirebilirsiniz fakat konu, genel anlamda kelime yoğunluğu ve anlam zenginliği bakımından kopya aldığınız makalenin ana konusunu asla değiştirmez, sitenize fayda sağlamaz.)
 3. Köprü bağlantılar sitenizi canlandırır. (Site içerisinde verilen link yani konudan konuya geçiş bağlantıları) Bu atlamamanız gereken bir konudur.
 4. Domain ve site içeriği uyuşmalı, yazılan konular, kategoriler tamamen amaca hizmet etmeli ve sitenize uyumlu olmalıdır.
 5. Whois bilgileriniz tam olmalı, sunucu kullanmalı, ip adresiniz sitenize özel olmalıdır.
 6. Konuları resimle anlatmak ve bu resimlerin özgün olması sitenize değer katara.
 7. Site içerisindeki soru ve cevap, kullanıcıya açık yorum alanları sitenize değer katar.
 8. Sitenizin muhakkak iletişim ve hakkınızda (künye) kısmı olmalıdır. Google ve diğer arama motorları kendini gösteren siteleri sever.
 9. Webmaster tools ve diğer arama motorlarına site haritanızı, site tanıtımınızı, haritanızı ve iletişim bilgilerini kesinlikle bırakmalısınız.

Arama motorlarında sitenizi yükseltmenin en önemli yolu, yazdığınız tüm makalelerin ispatlı, özgün ve kendi düşüncelerinizi anlatan, kaynak verilebilecek bilgiler içeren, site ile özdeşen yazılardan oluşturun.

Yazdığınız veya yazacağınız makalenin anahtar kelime odaklı olmasına, sitenin amacı dışına çıkmamasına, ardaşık ve anlamsız ifadeler ile kelime çoğaltmamaya dikkat etmelisiniz.

“Sürekli güncel tutulan ve gündem yazıları ile güncellenen, sitesine yeni değerler katan webmasterler daha başarılı olur.”

Dış SEO nedir?

Dış SEO, adından belli olacağı gibi sitenizin dışarıdan destek almasına, övgü almasına “dış SEO” denir.

Yapacağınız dış SEO çalışmaları sitenize değer katar veya sitenizin çöp site olmasına etki eder. Bu alanda bazı dikkat etmeniz gereken hususlar vardır ve bunlar;

 1. Kesinlikle SEO uzmanlığı adı altında hizmet veren kurumlardan destek almamalısınız.
 2. Yazdığınız bir makaleyi, google ve sosyal ağlarda paylaşmayı unutmayın.
 3. Siteniz ile bire bir uyumlu sitelerden backlink, footer veya header link almak yerine kendi sitenizde iç link çalışmaları yapın.
 4. Diğer sitelerde kendi sitenizi anlatan özgün makaleler yazın.
 5. Hızlı yükseltecek (SEO paketleri) kavramlarından kesinlikle uzak durun.
 6. Paravan veya gölge web siteleri asla oluşturup ana sitenizi desteklemeyin.

Neden SEO firmalarından destek almamalısınız?

Şimdi düşünmeniz gereken konu şudur:

Değeri düşük bir sitenin üst sıralamalara çıkması demek hile yapmak demektir. Siteniz kaliteli ise bu anlaşma yaptığınız kurumun değil sizin başarınızdır. Kalıcı olmayacak ve arama motorları tarafından zaman içerisinde yapılan çalışmaların netlik kazanacağı hizmetler, tıpkı sigara gibi yavaş yavaş sitenizi öldürecektir. Bir daha üst sıralama yüzü göremeyeceksiniz.

Ve google uyarıyor! Asla SEO hizmeti almayın! SEO kurumlarına itibar etmeyin!

FAYDA SAĞLAYACAK KISA SEO BİLGİLERİ

Arama Motoru Optimizasyonu’nun Temelleri

 • Özgün ve doğru sayfa başlıkları oluşturun
 • Tanım (“description”) meta etiketinden faydalanın
 • Site Yapısının Geliştirilmesi URL’lerinizin yapısını geliştirin
 • Sitenizde gezinmeyi kolaylaştırın
 • İçerik Optimizasyonu Kaliteli içerik ve hizmetler sunun
 • Daha iyi bağlantılı metin ekleyin
 • Görsel kullanımı optimize edin
 • Uygun başlık biçimlendirmesi etiketleri seçin
 • Arama Motorlarının Sitenizi Taramasını Sağlamak Robots.txt dosyasının etkili kullanımını sağlayın
 • Bağlantılarda rel=“nofollow” özelliğinin kullanılması hakkında bilgi edinin
 • Mobil Telefonlar için Arama Motoru Optimizasyonu Yapın
 • Mobil sitelerinizi Google’a bildirin
 • Mobil cihaz kullanıcılarına doğru bir şekilde rehberlik edin

Kısa seo bilgileri PDF dosyasına buradan erişebilir ve doğru kullandığınızda en iyi sonucu alacak Google sunumuna erişebilirsiniz. Dosyayı indirmek için tıklayın.

Daha hızlı sonuç almak istiyorsanız;

Aramalarda üst sıralarda çıkmanız için gereken kurumsal seo paketleri, başlangıç seo paketleri hizmeti SadeceOn’da! Daha fazla insana ulaşmanız için en uygun seo paketleri fiyatı ile çalışma yaptırabilir, milyonlarca site içinden sitenizi ön plana çıkartabilirsiniz. Güvenli ödeme sistemi sayesinde alanında uzman ve tecrübeli hizmet verenlerden, 10 Liradan başlayan fiyatlarla seo paketleri almanın keyfini çıkar.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir