SAĞLIK

Histerektomi nedir? Ameliyatı nasıl yapılır?

Histerektomi nedir? Ameliyatı nasıl yapılır?

Histerektomi, uterusun ameliyat ile çıkarılmasıdır. Birçok jinekolojik sorun histerektomi ile giderilebilir ancak büyük bir cerrahi girişim olduğu için öncelikle diğer tedavi şekilleri önerilir. Diğer tedavi şekillerine yanıt vermeyen durumlarda histerektomi en iyi seçenek olabilir. Histerektomi ameliyatları, kadınlarda sezaryen ameliyatlarından sonra en sık yapılan ameliyatlar arasındadır.

Myomlar, endometriozis, endometrial hiperplazi, anormal kanamalar, uzun süren ve uygulanan tedavilere yanıt alınamayan uterus kaynaklı ağrılar, prolapsus uteri, kanser, histerektomi nedenlerinden bazılarıdır.

Histerektomi ameliyatları değişik şekillerde uygulanabilir. Ameliyatın tipi; muayene bulgularına, ameliyata neden olan hastalığa, hastalığın yaygınlığına, hastanın yaşına, doktorun seçimine ve deneyimine bağlı olarak değişir.

Abdominal histerektomi:

Uterusun karından çıkarılmasıdır. Alt karın bölgesinde uterusa ulaşmak için ciltten başlayan bir kesi yapılır. Uterusun büyüklüğü ve ameliyatın yapılış nedenine bağlı olarak kesi yatay veya dikey olabilir. Karından yapılan cerrahi girişim diğer histerektomi tiplerine göre daha uzun iyileşme zamanı gerektirir. Bununla beraber bazı avantajları da vardır. Bu tip histerektomide doktor, uterus ve diğer bazı karın içi organları daha iyi görüp değerlendirebilir. Özellikle büyük tümörlerde, kanser şüphesinde iyi bir yoldur

Vaginal histerektomi:

Vagen yolu ile uterusun çıkarılmasıdır. Bu yöntemde karında kesi olmaz. Kesi vagen içinde olduğu için iyileşme zamanı abdominal histerektomiden daha kısadır.

Laparoskopik histerektomi:

Ameliyatın kısmen veya tamamen laparoskop aracılığı ile yapılmasıdır. Operasyon süresi diğer yollardan yapılan histerektomilere göre daha uzun, hastanın iyileşme dönemi daha kısadır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir