KADIN

Her gün saç yıkanır mı, saçlar kaç günde bir yıkanmalı?

Her gün saç yıkanır mı, saçlar kaç günde bir yıkanmalı?

Sürekli terleyen ve saçlarının yağlandığını düşünüp günlük saç yıkayanlar bu haberi okuduktan sonra her gün saç yıkamaktan vazgeçebilir.

Her gün yıkanan ve şampuanlanan saçlar için uzmanlardan önemli bir uyarı geldi. Saçlarınızı her gün yıkamanız saçınızın yapısal özelliğini bozarak mat ve sağlıksız görünmesine yol açabilir. Ayrıca saçlarınızı ne kadar sık yıkarsanız saçlar bu tempoya uyum sağlar ve o kadar çabuk kirlenerek yağlanır. Saçın yağlanması demek saçın kendini koruması için salgıladığı sıvıyı artırması demeketir. Siz bu koruyucu etkeni her seferinde ortadan kaldırdığınızda saçlar nemsiz kalarak daha fazla yıpranır. Çok yıkanan saçlarda daha çok kepeklenme, yağlanma ve saç dökülmeleri görülebilir.

Saçlarınızı yine de her gün yıkamak zorundaysanız saçların doğal yapısını bozmamak için bazı bakım kürleri yapmaya özen göstermelisiniz.

Dikkat edilmesi gereken hususlar:

  • Haftada bir kere sıcak yağ bakımı ile saçlarınızdaki yağ miktarını dengelemelisiniz. Zeytinyağını hafif ısıtarak saçlarınıza sürün ve 15-20 dakika bekletip sonra saçlarınızı şampuanla durulayın.
  • Eğer hala saçınızı her gün yıkama konusunda ısrarcıysanız her yıkadığınızda şampuan kullanmayın.
  • Şampuan alırken içeriğine dikkat edin. Kimyasal maddeler saçların doğallığını daha çabuk bozar. “Fazla köpüren şampuan kaliteli şampuandır” ön yargısından da kurtulun.
  • Saçlarınızı özel nemlendiricilerle belirli aralıklarla nemlendirmeyi ihmal etmeyin.
  • Her saç yıkamanızda mutlaka saç kremi kullanmaya özen gösterin. Saç kremi kullandığınızda saçlarınızı taramak çok kolay olacaktır. Saçınızın elastikiyetini saç kremleri atırır ve taramadan kaynaklı olan kırılmaları da bir nebze engeller.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir