GENEL

HDP’li Millet Vekiller Hapse Girecek Mi?

HDPli Millet Vekiller Hapse Girecek Mi?

Avukat Cevat Kazma, konuyla ilgili merak edilen sorulara cevap verdi. Milletvekillerinin cezasının Yargıtay tarafından onanması halinde vekilliklerinin düşeceğini, toplamda 1 yıl ve daha fazla hapis cezası almaları halinde ise bir daha vekil olamayacaklarını belirtti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde halihazırda 500’ün üzerinde fezleke bulunuyor. İktidar ve muhalefet partileri farklı alternatifler üzerinden anlaşma zemini arıyor. Peki meclise gelen fezlekeler doğrultusunda dokunulmazlık kaldırılırsa milletvekilleri nasıl yargılanacak, hüküm giyme durumları olacak mı, olacaksa vekillikleri düşecek mi gibi merak edilen soruları Avukat Cevat Kazma yanıtladı.

Son Söz Yargıtay’ın olacak!

Dokunulmazlıkların kaldırılması halinde vekillere yargı yolunun açılacağını belirten Avukat Cevat Kazma, yargılanma sonucu suçlu bulunmaları halinde hapse girebileceklerini, kararın Yargıtay tarafından onanması halinde ise vekilliklerinin düşeceğini söyledi.

Tekrar milletvekiki olamazlar!

2839 Sayılı Milletvekili Seçim Kanunu’na göre, taksirli suçlar hariç, toplam bir yıl veya süresi ne olursa olsun ağır hapis alan kişilerin bir daha vekil olamayacağının altını çizen Cevat Kazma, vekiller hakkında hangi suçlar nedeniyle fezleke düzenlenebildiğini de açıkladı.

Dokunulmazlık teklifi kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda, dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifi kabul edildi

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifinin tümü oylandı.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında toplanan Genel Kurulda, teklifin 2 maddesi ve tümü üzerinde gizli oylama yapıldı.

REFERANDUMA GEREK KALMADI

Dokunulmazlık teklifi 376 oyla kabul edildi. Referanduma gerek kalmadı.

1. MADDE İÇİN GİZLİ OYLAMA SONUCU

531 OY

373 KABUL

138 RET

ÇEKİMSER 8

BOŞ 9

GEÇERSİZ 3

2. MADDE İÇİN GİZLİ OYLAMA SONUCU

OY: 526

KABUL: 374

RET: 136

ÇEKİMSER: 4

BOŞ:11

GEÇERSİZ: 1Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir