BİTKİ VE GIDALAR SAĞLIK

Hamsi kılçığı yemenin Osteoporoz’a faydaları var

Hamsi kılçığı yemenin Osteoporoz’a faydaları var

Kemik erimesi olarak bildiğimiz Osteoporoz için faydalı olacak besinlerden biri de Hamsi balığının kılçıkları.

Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesinde daha sık görülen “Osteoporoz” kemik erimesi hastalığı için fayda sağlayan doğal olarak tüketilmesi gereken besinler arasında denizlerimizde bulunan Hamsi ve İstavrit balıklarını kılçıkları ile tüketmenin faydalı olduğu olduğu söylenmektedir.

Kemik kırıkları ile daha çok görülen bu kemik erimesi hastalığı yaş ilerledikçe kişinin yatağa bağlı yaşamasına bile neden olabiliyor.

Osteoporoz hastalığından korunmak için öncelikle alınması gereken önlemler ise;

  1. Beslenme alışkanlıklarınıza Protein, Kalsiyum ve D vitaminlerinin bolca takviye edilmesi,
  2. Düzenli spor aktivitelerinde bulunmak, spor yapmak veya yapmaya çalışmak,

Hastaların bu konuda dikkat etmesi gerekenlerin başında ise düşmelere karşı dikkatli davranılması gelmektedir. Düşmelerin çoğunluğu ise kırıklar ile sonuçlanmaktadır. Hastalık için doğru tedavi uygulaması yapılırsa alınacak önlemler sayesinde kırık riskleri %70 oranında azalabiliyor.

Karadeniz bölgesi gibi bol yağışların olduğu bölgelerde D vitamini eksikliği çok sık rastlanıyor ve bu eksikliği gidermek için yeterli güneş ışığı alınamamaktadır.

Eksik olan Omega 3 ve kalsiyum ise, balıklar başta olmak üzere zengin kaynaklar arasında “Hamsi” ve “İstavrit” geliyor. Kemik sağlığı için bu iki balığın kılçıkları ile birlikte tüketilmesi durumunda kemik sağlığı için gerekli olan vitaminler bolca alınmış oluyor. Kalsiyum için doğal besin kaynağıdır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir