KADIN

Hamileyken cinsel ilişki nasıl yaşanır

Hamileyken cinsel ilişki nasıl yaşanır

Gebelik haftaları boyunca içiniz de fiziksel ve ruhsal anlamda bazı değişiklikler fark edeceksiniz. Bu fiziksel değişimler, cinsel yaşamınızı yakından ilgilendirir.

Gebelik döneminde cinsel arzu her bireyde farklılık gösterir. Bazı kadınlarda, annelik duygusu baskın olur ve bu his cinsel hayatı olumsuz yönde etkiler. Bazı  kadınlar ise bedenlerindeki bu değişimden hoşlanır ve gebelik süresi  boyunca cinsel istek artar.

Hamilelik döneminde, cinsel yaşantınız genellikle ilk 3 ay pasifleşir. 2. Trimester olarak adlandırdığımız dönemde cinsel istek yükselir son trimesterde ise tekrar düşüşe geçer.

İlk 3 aylık dönemde yorgunluk, halsizlik, uyku problemleri, alınganlık, mide bulantısı, kusma gibi gebelik şikayetleri ortaya çıkar. Doğal olarak bu problemleri yaşayan anne adaylarının da cinsel hayatı düşüşe geçer. Korkulacak bir durum yok, bu sadece geçici bir durum.

  1. ve 6. aylar arasında yani 2. Trimesterde anne adayı bedenen yaşamış olduğu bu rahatsızlıklara alışır. Artık şikayetleri normal karşılar hale gelmiştir. Bu rahatlama duygusu ile hamileliğin en güzel 3 ayını geçirecektir. Tabi cinsel isteği de artacaktır.
  2. aydan doğum anına kadar olan 3. Trimesterde  ise ilk 3 ayın tekrarı yaşanır.   fiziksel gebelik şikayetleri tekrardan günyüzüne çıkar. Bunun yanında ara ara gelen kasılmalar, annelik duygusu libidoda düşüş yaşanmasına neden olur. Bu süre boyunca bazen cinsellik tamamen unutulur.

Gebelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi?

Doktorlar sağlıklı bir gebelik döneminde, ilk altı ay yaşanan cinsel faaliyetlerin bebeğe  zarar vermediğini belirtmektedir. Fakat eğer durum riskli gebelikse cinsel ilişki bebek için tehlikeli olabilir. Bu durumlarda mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Cinsel ilişkinin risk yaratacağı durumlar

  • Genellikle son 3 aylık dönemde,
  • Su kesesi zamanından önce açıldığında,
  • Ansızın gelen vajinal kanamalarda,
  • Erken doğum riski taşıyanlarda,
  • Daha önce erken doğum yapmış gebelerde,
  • Düşük riski taşıyanlarda.
  • İkiz veya üçüz gebeliklerde.

Bunların dışında baba ve anne adayı tamamen bebeğe odaklandıklarından fiziksel anlamda uzaklaşma yaşayabilirler. Bu endişe edilecek bir durum değildir. Bunu yaşayan milyonlarca aile var emin olabilirsiniz. Doğumdan sonra her şey normale dönecektir. Şimdilik sadece birbirinize kenetlenin ve bu anların tadını çıkarın…Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir