KADIN

Hamilenin yatağı nasıl olmalıdır? Hangi pozisyonda yatmalı?

Hamileler nasıl yatmalı? Hangi yatma pozisyonu gebelik için daha uygundur?

Hamile yatağında önemlilik, yatağın sert olması ve doğru yatış şeklidir.

Gebelik dönemi ilerledikçe yüz üstü veya sırt üstü yatmak sizi zorlayabilir. En uygun yatış şekli; solunuza yatarak dizlerin karna doğru çekilmesi ile bacaklarınızın arasına bir yastık koymak en iyi bebek için yatış pozisyonudur. Bu yatma şekli ile, plesantaya en iyi derecede beslenme olanağı sunarken böbreğin daha rahat aktivitesini yerine getimesini sağlar. Vücudunuza vereceği faydalara bakacak olursa; eller ve dizlerde olması ihtimal ödem riskini azaltır. Bu pozisyonun adı “SOS” pozisyonudur.

SOS pozisyonu en iyi yatış şeklidir.

Hamilelikte sağa yatmak neden riskli?

Bu konuda bir araştırma yapılmış ve sonuca bakıldığında, sağ tarafa yatış şekli, hamileliğin ileri dönemlerinde ölü doğum riski oluşturuyormuş.

Yine aynı şekilde sırt üstü ve sağa yatmak, bacaklarda ana damardan kabinize doğru giden kan akışı azalıyor ve bebek bu durumdan etkileniyor. En ideal yatış şekli yukarıda anlatıldığı gibidir.

Hamilelikte sola yatmak neden önemli?

Yapılan araştırmalar, gebeliğin son zamanlarında sırt üstü ve sağa yatanların ölü doğum riskinin iki kat arttığını gözlemlemiş. Sırt üstü yatmak gebelik için yatma pozisyonu olarak önerilmiyor. Rahmin sırta yapacağı baskı ağrı oluşturabiliyor ve aynı zamanda bağırsakların damarlara yapacağı baskılar kan akışını etkilediği gibi hemoroid oluşumuna sebep oluyor. Yüz üstü yatmak ise hem rahme hem de bebeğe baskı yapıyor. Doğal olarak sadece sol taraf kalıyor ve gebelik dönemlerinde sol tarag üzerine yatılması öneriliyor.

Yastık kullanımı

Gebelik yastığı olarak bilinen yastıklar hamilelik dönemlerinde önerilenlerdir. Alışkın olmayanlar zamanla yatış şekline alışabilecek ve uyku esnasında yatış pozisyonu değişse bile endişelenmeden sola dönerek uyumaya devam edebilirsiniz. Yastıklarınızı, bel altına, diz arasına, başınız altına dilediğiniz her yerde rahat edecek şekilde kullanabilirsiniz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir