KADIN

Hamilelikte Cinsel İlişkinin Yasak Olduğu Durumlar

Hamilelikte Cinsel İlişkinin Yasak Olduğu Durumlar

Hamilelikte cinsel ilişkinin ne zaman yasak olduğu,sebepleri ve cinsel ilişkinin bebeğe zararları  uzun zamandır tartışma konusu olmuştur. Kimileri cinsel hayatın devam edeceğinden bahsederken kimileri ise cinselliğin belirli periyotlarda yasaklanmasından söz eder.

Günümüz literatür bilgilerinde hamilelikte cinsel ilişkinin yasak olduğu durumlar hakkında sizlere yardımcı olabilecek bilgileri bir araya getirdik. Aşağıda bu bilgileri maddeler halinde bulabilirsiniz.

Hamilelikte Cinsel İlişkinin Yasak Olduğu Durumlar

  • Önceki gebelikte tekrarlayan düşük,
  • Erken doğum,
  • Erkenmembranrüptürü,
  • Servikal yetmezlik,
  • Şimdiki gebeliğinde düşük tehdidi,
  • Erken doğum tehdidi,
  • Vajinal kanama,
  • Genital bölgede enfeksiyon,
  • Eşte cinsel yolla bulaşan enfeksiyon olmasıdır.

Bebeklerinde ağır gelişme geriliği veya başka nedenlerle fetaldistres gelişme riski yüksek olan anne adaylarının da doktorlarının belirlediği zamandan itibaren cinsel ilişkide bulunmamaları gerekmektedir. Gebede ilişki sırasında, sonrasında veya ilişkiden bağımsız bir zamanda miktarı ne olursa olsun kanama olursa hemen doktora başvurulması gereken bir durumdur.

Gebelik döneminde yaşanılan tüm kanamalarda normal dışı durumun etkileri tümüyle silinene kadar cinsel ilişkiden ve orgazmdan kaçınmak gerekir. Birinci trimesterde görülen kanamaların en sık nedeni düşük tehdidi ya da düşüktür. Bu durum normale döndüğünde çiftler normal cinsel yaşamlarına dönebilir.

İkinci ve üçüncü trimesterde kanama, uterinanomalileri, plasenta previa, ablatio plasenta veya nedeni bilinmeyen bir sorun olabilir. Plasenta previa (plasentanın doğum kanalını tıkaması) durumunda ilişkinin mekanik etkisi ya da orgazmın uterusu kasıcı etkisi kanamaya neden olabilir. Bu nedenle plasenta previa saptandığı andan itibaren genellikle cinsel ilişki yasaklanır. Bazı durumlarda başta previa tanısı konan anne adaylarında gebeliğin ilerlemesiyle yukarı doğru çekilebilir. Bu durumlarda plasenta previa tanısı ortadan kalktığından cinsel ilişkiye tekrar dönülebilir.

Cinsel ilişkide orgazm yaşansa da yaşanmasa da özellikle gebeliğin sonuna doğru uterusta gebe tarafından hissedilebilen kontraksiyonlar olmaktadır. Bu kontraksiyonlar daha önce doğum yapmış gebeler tarafından daha kolaylıkla hissedilirler. Fakat bu kasılmalar erken doğumu başlatacak güce sahip değildirler. Bu nedenle normal gebelikte cinsel ilişkinin erken doğum nedeni olmadığı kabul edilir.

Gebelerde yoğun meme başı uyarısı da kasılmaları başlatabilme özelliğine sahip olduğundan cinsel ilişki esnasında meme başı uyarısında erken doğum yapma riski yüksek olan gebelerin bu eylemden kaçınmaları gerekir.

Seminal sıvı, prostoglandin ve enzimler açısından zengin olsa da doğuma neden olacak yeterlilikte değildir. Erken doğuma neden olmadığı belirtilmektedir.Enfeksiyonun neden olduğu erken membranrübtürüyle, su gelmesi sonrası fetus ve amnion sıvısı vajinadan gelen tüm bakteri ve diğer enfeksiyon etkenlerinin karşısında korumasız hale gelir. Bu nedenle gebelikte erken membranrüptürü gelişen kadınların aktif cinsel ilişkiden kaçınmaları önerilmektedir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir