KADIN

Hadi hadi, ıkın ıkın diyen doğum koçluğu nedir?

Hadi hadi, ıkın ıkın diyen doğum koçluğu

Yanlış doğum yapıyormuşuz, yanlış eğitim almışız, büyükleriniz size doğru öğretememiş ve ebeler bu işi iyi bilmiyormuş ki yeni nesil iş kolları türedi. Ya hakkaten işe yarıyor veya yeni bir isimle kazanç ve iş kolu peşindeler yorumu size bırakıyoruz.

Şimdilerde yeni nesil koçluklar moda olmaya başladı. Doğum koçu; üstelik üniversite onaylı. Hadi lütfen doğru yaşamalısın diyen yaşam koçlarına bi anlam vermeye çalıştık ama bu doğum koçları neyin nesi? Ikın ıkın diyen koçlar sezaryanlarda ıkınma mı diyecek.

Merak edenler için doğum koçu nedir?, Doğum koçu ne iş yapar kısaca özetleyelim.

dogum-koclugu

Doğum Koçu ne iş yapar? (Kendi ağızlarından söylenenler)

Anneyi doğum sürecine ruhsal ve fiziksel olarak daha güçlü hazırlar. Araştırmalar gösteriyor ki; doğum koçluğunda geçen hamilelik sürecinde ebeveynlerin davranışlarında ve tepkilerinde farklılıklar gözlemlenmiştir. Kendilerini daha güvende hissediyorlar, değişen aile dinamiklerine daha başarılı bir şekilde uyum sağlıyorlar. Sezaryen da olsalar bunun can kurtarıcı ve iyi bir yöntem olduğunu öğreniyorlar. Örneğin doğum sonu bir annenin en çok ihtiyacı olan bebek bakımı, hastalıkları, beslenmesi ve uyku eğitimlerini alarak güvenli annelik kapsamında farkındalık sahibi oluyorlar.

Aynı şekilde araştırmalar gösteriyor ki, bir Doğum Koçunun doğum sürecine eşlik etmesi ise şu avantajları sağlıyor; doğru nefes, doğru ıkınma, diyafram kullanabilme, doğru pozisyonlar, daha kısa ve daha az komplikasyonlu doğum olasılığını arttırıyor. Bireysel anlamda annenin doğum hakkında olumsuz düşünceleri azalıyor, kendine bebeğine ve bedenine güvenmeyi öğreniyor, öğrendiği nefes çalışmaları ve yoga gibi bedensel çalışmalarını sağlıklı yaşam sürekliliği adına hayatının her alanında kullanıyor. Babalar doğum sürecine dahil ettirilerek anne baba ve bebek üçlüsünün en temel psikolojik alt yapısı oluşturuluyor. Kurumsal anlamda ise erken ve gereksiz hastane başvurularının önüne geçilmiş oluyor. Eğitim almış gebelerin doğumhane sürecinde çalışanlara yansıyan çok önemli farkındalıkları oluşuyor.

Korkmak, bağırmak, gereksiz yere yorulmak yerine nefes çalışmaları ve derin gevşeme yöntemleriyle hem bebeklerine oksijen gönderiyorlar hem de sakin kalarak rahim ağzının açılmasına ve doğum eyleminin spontan ilerleme sürecine yardımcı oluyorlar. Var olan süreçte ters giden birşeyler olduğunu hissettikleri ya da onlara iletildiği zaman korkmamayı, yapılacak tüm müdahalelerin onun ve bebeğinin lehine olduğunu bilerek bebeklerini karşılamaya hazırlanıyorlar.

Ha bize soruyorsanız para tuzağı.. Siz ne düşünüyorsunuz? Aşağıdan yorum bırakın.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir