TEKNOLOJİ

Günümüzde internet satışı yapan çağrı merkezleri

Günümüzde internet satışı yapan çağrı merkezleri

İstikrarsız internet sağlayıcı firmalar çağrı merkezlerinin sonunu getiriyor.!

Yasal değil dediler, yasak dedik, izin almadan kimseyi arayamazsınız dediler, kanun bile çıktı ama ne fayda… Durmadan mantar gibi çağrı merkezleri açılıyor.

Küçük bir bütçe ile büyük kazançlar elde etmeyi düşünen hayalperestler çoğu zaman hüsranla son buluyor. Peki yanlış nerede? Hata nerede?

Hatanız işyeri açmak, yeni bir iş kurmak değil. Hatanız yanlış projelere aldanıp güvenden kaynaklanıyor.

Siz nasıl kendinize iş bulmak için uğraş veriyorsanız, size iş verecek olanlar da aynı uğraşı gösteriyor. Hele ki internet adsl, fiber satışı yapmak için çağrı merkezi kuracaksanız aman dikkat!

Boş vaatlerin, boş hayallerin en fazla döndüğü sektördür, her ay proje değişir, sürekli fiyat değişir hiçbir zaman istikrarı sağlamayan bir sektör. Inbound ayrı alabilecekseniz kazanç elde edebilirsiniz ama zaten gücü olan zamanında almış kolay karşılamayı.

Çağrı merkezi açmak isteyen firma sahipleri genelde bir başka çağrı merkezinde çalışıp kendi işini yapmaya uğraş veren kişilerden oluşur. Zaten hata buradan kaynaklanıyor. Agent olmak ile Patron olmak apayrı. Renki cıvıl cıvıl gelen dünya kabusunuz olabilir.

Moral, motive, hırs, yetenek, beceri, güven bir agent için hayat kaynağı ancak bu kadar özelliği bir insanda toplamak zor iş, ne kadar bulabilirsiniz ki, kaç kişi bulabilirsiniz? Çalıştırdığınız bir agent ne kadar tanıdık, arkadaş, dostluk olursa olsun maaşınızı ödemediğiniz 2. ay ne siz onu ne de o sizi tanır hale gelir. Unutmayın.

Sizlere tavsiyemiz bu sektrörü bu kadar pembe görmeyin, içerisinde karanlıklar dolur.

Asıl konumuz olan internet satışına dönelim. Karşınızda Türk Telekom gibi, Superonline, Vodafone gibi güçlü, kendi internet hizmetini sağlayan, 7/24 reklamlarını eksik etmeyen kurumlar varken siz diğer firmaların internet veya telefon hatlarını nasıl satmayı düşünüyorsunuz?

 1. İnternet üzerinden ne olduğu belirsiniz data temin ederek mi?
 2. Google, facebook, instagram, yandex gibi reklamlar aracılığı ile mi?
 3. IVR, sms atarak cazip kampanya sunarak mı?
 4. Türkiye’nin her köşesinde bayi ağı kurarak mı? Alt çağrı merkezleri oluşturarak mı?
 5. Saha sıcak satış yaptırarak mı?
 6. Home agent kullanarak mı?

Seçenekleriniz bunlar… Bir düşünün bakalım hangi yöntemi kullanacaksınız?

 • Data temin ederek?

Zaten size gelen dünyanın en iyi datası her isteyene ulaşan datalar, ne izin alınmış ne yasallığı var 1 şikayet sonunuz olabilir. 2-3 aramanın ardından müşteri şikayeti ve hakaret seviyelerine gelen muhabbetlere dönüşebilir. Şunu aklınızdan çıkarmayın. İnternet sağlayan firmalar kendi müşterilerine taahhüt bitmesine yakın sürelerde gerekli cazip seçenekleri sunuyor. Sizin taşıyacağınız müşteriler cezai, taahüt bozma gibi yüksek mebla ödemelerine maruz kalabilir. Bu firmanız için risktir.

 • Reklamlar aracılığı ile

Bu bir seçenek olabilir. Ama bu reklam organizasyonu için yüksek bedeller ödemek zorunda kalırsınız. Çoğu firma artık sistemlerini bu şekilde kurmaya başladı. Google ve facebook reklamları en fazla başvuru getiren alanlar. bu sektör içerisinde bulunuyor ve çalışıyorsanız muhakkak denemeniz gereken bir alan. Küçük meblalar ile denemeler yapabilirsiniz. Fakat şunu unutmayın! Rakipleriniz çok güçlü aylık reklamlar için 100-150.000 TL bedeller yatıran kuruluşlar var. İnternet sağlayıcıların verdiği reklamları saymıyoruz bile.

Küçük bir tavsiye: Günlük 30-50 TL gibi rakamlar ile facebook reklamlarını deneyin sonuç alacaksınız. Google reklamlarında ise anahtar kelimelerinizi doğru seçin tıklama başına yüksek maliyet oluşturan kelimeleri silin, kendinize özgü anahtar kelimeleri oluşturun kazanç elde edebilirsiniz.

 • Ivr ve sms

Bu sistemlerden uzak durun. Zarar edersiniz ayrıca yasaktır. Kontrolünüz çerçevesinde gerçekleşmediği gibi aranmak istemeyen müşteriler ile karşılaşmanız muhtemel. Hem anlaşma yaptığınız firma ile hemde yasal yollardan başınıza iş açılabilir.

 • Bayi ağı

Bu düşünce hayata geçirilmesi zor aynı zamanda yüksek reklam maliyetleri gerektiren bir yapı. Düşünebilirsiniz, adamın zaten dükkanı var ne maliyet ister ki. Her bayilik için kapısını çaldığınız firma sizden broşür ve reklam malzemesi isteyecektir. İmzalanan her sözleşme için teslim maliyetleri, iptal olan işlemler için maliyetler size yüklenir. Alt çağrı merkezleri ise sizin aldığınız kadar hak ediş talep edecektir. Hiç bir zaman ihtiyaçları tükenmez, avans, ön avans ve mali destekler isteyecektir. Şikayetleri hiç bitmez.. Dataya kadar temin etmenizin yanısıra kötü data tavırları ile çok karşılaşırsınız. Her maliyeti karşılasanız bile çağrı merkezleri direkt çalışma, çözüm olma hevesinde olduğu için bir gün muahhak sizin tabirinizle yarı yolda bırakılırsınız. Hele zamanında ödeme yapmayın bakın ne oluyor.

 • Saha satış

Door to door satış ise bu işin en zor kısmı. O istikrarı yakalayabilecek insanlar ile işbaşı yapmak çok zor. Hegün çıkan saha maliyetleri belinizi bükebilir. Sıcaklarda, soğuklarda, karakterini bilmediğiniz müşterileri dolaşmak zor iş..Yapılmaz mı? Yapılır elbet ama o insanları inandırmak, eğitmek, güvendirmek, yüksek kazanç vaatleri her taş yerine oturmalı.

 • Home agent

Bu düşünce hayata geçse harika bir çözümdür, yol, yemek, internet, işyeri maliyetlerini azaltan bir uygulamadır. Ancak evinden satış yapacak, o işi hakkıyla verecek, disiplinli, çalışkan ve yetenekli kişiler olmalı. Fakat zaten bu kriterlere sahip kişilerin her biri işinin başında.

Şuan bu sektördeki çağrı merkezleri ne satıyor?

Şuan büyük çoğunluk Türk telekom hizmeti olan Tivibu satışı ile meşgul olmuş durumda. Diğer firmaların istikrarsızlığı, kesintileri, kampanyaları, cezaları, teyit aramaları çağrı merkezlerini adeta zararın en uç noktasına ulaştırmış durumda. Tivibu hizmeti satan çağrı merkezleri işin kolayını bulmuş durumda.

Peki nasıl tivibu çok satılıyor. Tivibu kampanyaları arasında bulunan cazip seçenekler ve internet kullanan kullanıcı ayrımı yapmadan her kullanıcıya verilebiliyor. Yüksek hak edişler durumu daha cazip hale getiriyor. Fakat şunu aklınızdan hiç çıkarmayın. Bir sabah uyandığınızda hak edişler düşmüş, kampanyalar cazibesini yitirmiş olabilir. Aynı şekilde D’smart ve Digiturk satışları getirilen yeni kısıtlamalar ile hem reklam hemde çağrı merkezi üzerinden satış yapanlara darbe vurmuş durumda sadece izinli olan birkaç çağrı merkezi ile bu durum yapılmaktadır.

100 TL gibi hak edişer ile size çok cazip, büyük kazanç var denilen internet satışında son durum böyledir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir