KADIN

Güneş gözlüklerinin gözdeki etkisi ve düşünmediğiniz faydaları

Güneş gözlüklerinin gözdeki etkisi ve düşünmediğiniz faydaları

D vitamini deposundan olmasından akne ve sivilce tedavisine kadar çeşitli çeşitlerde insanlara yararlıdır. Peki, bu kadar yararlı ve hayat kaynağı olan güneşin zararları yok mu?

Ozon tabakasının incelmesiyle beraber güneş, insanlar için zararlı hale gelmeye başladı. Yeryüzüne ulaşan ultraviyole ışınlarının radyasyonu miktarında artmış meydana geldi. Ulaşan bu ışınların, cilde temas etmesiyle erken yaşlanma, kırışma daha ileri aşamada ise Kanser riskini arttırdığı yapılan araştırmalar sonucu gözlenmiştir. İnsanlara yararı ve zararı olan güneşin, olumsuz etkilerinden korunmak için bir takım önlemler almak gerekiyor.

Bu önlemlerin başında ise gözleri koruyan güneş gözlüğü geliyor.

Diğer bir açıdan baktığımızda güneş gözlüklerinin bize düşünmediğimiz başka faydaları da vardır. Kısaca bunlardan bahsedelim.

Güneş gözlükleri körlüğü kapatır

kor-adam

Körlük, fiziksel veya psikolojik nedenlerden dolayı görme yeteneğinden engelli olma durumuna verilen ad. Bu özürlülük halinin dışarıdan görünmesini istemeyen kişiler gözlük ile bu isteklerini yerine getirebilir.

Güneş gözlükleri şaşılığı kapatır

Strabismus veya bilinen adıyla şaşılık, gözün önlenemeyen kayması. Şaşılık gözlerin yanlış pozisyonda bulunup farklı noktalara doğru baktığı bir durumdur. Bu durumu güneş gözlüğü ile kapatabilirsiniz.

Güneş gözlükleri gözaltı ve çevresinde oluşan kırışıklıkları gizler

Göz çevresi kırışıklıkları (mimik kırışıklıkları olarak da bilinir), can sıkıcı olabilmekte. Tedaviyi sadece kırışık giderici kremlerde aramak doğru değil. Zira bu kırışıklıkların oluşumunu geciktirebilecek ya da var olan kırışıklıkları azaltacak doğal çözüm yöntemleri de bulunmakta. Bı kırışıklılar güneş gözlüğü ile kapatılabilir.

Güneş gözlükleri gözaltı torbalarını kapatır.

gozalti-torbalari

Gözlerin altında hafif şişkinlik şeklinde ortaya çıkan gözaltı torbaları yaşın ilerlemesine bağlı olarak daha yaygın görülür. Yaşlanmaya bağlı olarak göz kapaklarınızın destekleyen kaslarda ve göz çevresindeki dokularda zayıflama meydana gelir. Gözlere ve göz kapaklarına destek görevi gören yağ bezlerinde zamanla gevşeme meydan geldiğinden aşağı doğru sarkar ve şişkin görünürler. Ayrıca oluşan boşluğa sıvılar da birikip şişkinliği arttırabilir. Bu fazlalıkları gözlük ile kapatabilirsiniz.

Güneş gözlükleri morlukları kapatır.

gozalti-morluklari

Dış görünüşü olumsuz etkilediği için çoğunlukla yakındığımız göz altı morlukları, bazen bir hastalığın habercisi de olabilir. Doktorlar, daha çok karaciğerrahatsızlıklarının işareti olabileceği bilgisi üzerinde duruyor. Bu morluklar gözlük ile gizlenebilir.

Güneş gözlükleri göz kapağı düşüklüğünü gizler.

goz-kapagi-dusuklugu

Göz kapağının gözün renkli kısmını örtmesine pitosiz yani göz kapağı düşmesi denilir. Gözde en fazla görülen bu rahatsızlık doğuştan veya ilerleyen yaşlarla kendiliğinden gelişebilir. Göz kapağını tutan kasın gevşemesi veya işlevini yitirmesi ile ortaya çıkmaktadır. Pitosiz, iki göz kapağında oluşabileceği gibi tek göz kapağında da ortaya çıkabilen bir sorundur. Bu sorunu da gizlemek mümkündür.

Güneş gözlükleri ultraviyole ışınlardan korur.

gunes-isinlari

Güneş ışığı, güneşin yaydığı pek çok farklı dalga boyunda elektromanyetik radyasyon enerjisidir. Uzayda saniyede yaklaşık 300.000 kilometre gibi inanılmaz bir hızla ilerler. Bu enerji bize gereksinimimiz olan ısı ve ışığı sağlarken, zararlı ultraviyole ışınları da sağlar. Bu ışınlardan korunabilirsiniz.

Uykusuzluk ve yorgunluk kaynaklı kızarmış gözleri gizler

Göze hoş görünmeyen kızarmış gözlerin gizlenmesi için faydalıdır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir