SAĞLIK

Günde 1 Paket sigara içersen ne olur?

Günde 1 Paket sigara içersen ne olur?

Yaşınızdan oluşan, genetik yapınız ve cinsiyetinizin erkek oluşuyla alakalı olarak Kalp-damar rahatsızlıkları durumlarınız değiştirilemez. Sigara içmeyerek sigararadan doğacak sebepleri ortadan kaldırabiliriz.

Kalp-Damar hastalığı risklerinin başında gelen, sigara, tansiyon, aşırı kilo, şeker hastalığı, ve kolestrol önlenebilir seçenekler.

Sigara ise diğer etkenler olmadan damar tıkanıklığı riskini tek başına artırabiliyor. Bunların yanı sıra kalp-damar hastalıklarına neden olabilecek tansiyon, aşırı kilo, şeker hastalığı, ve kolestrol gibi durumları da etkiliyor. Yani kısaca günde içilen 1 paket sigara elinden geldiğince sağlığımızı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Arttırılan günlük sigara içim adedi ise bir okadar daha fazla hastalığı tetiklemek için elinden geleni ardına koymuyor.

Günde 1 Paket sigara içersen ne olur?

Kalp krizi riskiniz 1 paket ve üzeri sigara içenlerde içmeyenlere oranla tam 5 kat daha fazladır. Yani bir köşede kalp krizinden ölüp gidebilirsiniz.

Kalp krizi geçirip sigaraya içmeye devam edenler ise sigarayı bırakanlara göre 3 kat daha fazla risk altında.

Peki sigarayı bıraktıktan sonra bu durum ne kadar süre içerisinde düzelir?

Sigarayı bıraktığınız tarihten itibaren kalp krizi geçirme riskiniz 3 sene içerisinde %50 oranında azalacaktır. 6 yıl içerisinde ise sigara içmeyenlerle aynı seviyeye inecektir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir