SAĞLIK

Grip nasıl bulaşır, gribin bulaşması nasıl önlenir?

Grip nasıl bulaşır, gribin bulaşması nasıl önlenir?

Grip bulaşımı için tam zamanı olan aylar geliyor. Bu aylar solunum yolu ve temas yolu ile bulaşan gribin tam bulaşma ayları. Bu hastalığın bulşamasını önlemek için gribe alınabilcek bazı önlemler faydalıdır.

Grip bulaşımı için aklınıza ilk gelen şey sık sık elleri bol sabunlu şekilde yıkamak olmalı.

Uzmanlar genel olarak gripten korunmak için kuralların başında el hijyenliğinin önemli olduğunu belirtiyor. “Influenza isimli virüs, sonbahar ve kış aylarında solunum yolu aracılığı ile insan vücuduna yerleşerek salgın hastalığa neden oluyor.

Gribin en yaygın belirtileri ise;

  • Yüksek ateş,
  • Baş ağrısı,
  • Kuru öksürük,
  • Kas ağrısı,
  • Burun akıntısı,
  • Boğaz akıntısı gibi durumlara sebep olmaktadır.

Grip tıpkı nezle gibi hapşırma, öksürme sayesinde hava yoluyla, el teması ile de karşı tarafa kolayca mikrop bulaştırmaktadır.

Grip virüsü ellerden başlıyor

Eller aracılığı ile kolayca bulaşabilen bu bakterilerin tek çözümü bolca elleri yıkamaktan geçiyor. Virüs mikrobu taşıyan bir kişinin; kapı koluna teması, toplu taşıma araçlarında tutulan yerler, havlu gibi dokunduğunuz cisimlerden kolayca size ulaşabildiğinden dolayı bu ve benzeri dokunuşlarınızın ardından ellerinizi bol su ile yıkamalısınız. Klavye, telefon gibi kişisel eşyalar sayesinde grip mikrobu elleriniz aracılığı ile size bulaştığı gibi vücudunuza giren patojenler kolayca sıcaklığın etkisi ile çoğalır. Elleri korumanın önemi grip mikrobu koruması için çok önem taşımaktadır.

Hastalığın size bulaşması durumunda ise vücudu rahatlatmanın en iyi yolu istirahat sürenizi uzatmaktır. Mümkün olduğunca diğer insanlara bulaştırmamak için temaslardan kaçının. Öksürme esnasında mendil ve bezeri şeyler kullanarak mikrobu dışarıya yaymamaya çalışın. Gribal enfeksiyonlar yüzünden oluşan ishal, kusma gibi durumlar çok su kaybına neden olacağından vücut direnciniz için mutlaka bol sıvı tüketin.

gripBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir