SAĞLIK

Göz çapaklanmasının nedenleri ve giderilmesi için çözümler

Göz çapaklanması

Görmek için gözlere sahipseniz, 2 yaş, 3 yaş, 4, yaş, 5 yaş farketmeden hayatın her evresinde çocuk, yaşlı ve genç farketmeksizin göz çapaklanması ile karşılaşmanız muhtemeldir.

Sitemiz üzerinde verilen göz çapaklanması hakkındaki makaleler, bilgi niteliğinde ve en çok kullanılan tedavi çözümleri hakkında bilgilendirme sunmak amacı ile hazırlanmaktadır. Hastalığınızın ne olduğuna bakılmaksızın siteler üzerinde alacağınız sağlık bilgileri size fayda sağlıyor olabilirken aynı zamanda sağlığınız için tehdit oluşturabilir. Rahatsızlıklarınızın en doğru tedavi yöntemi sağlık kuruluşları ve doktorlar olmalıdır.

Göz çapaklanmasının nedenleri

Küçük sağlık sorunları arasına koyulan göz çapaklanması her gözde görülebilir. En çok sabahları uyanan kişilerde gözün damla çıkan kısmındaki oluşan bazen koyu renk, bazen açık renkte olan katı veya sıvı şekline bürünmüş bir akıntıdır. Sağlık açısından rahatsız eden bir belirginlik ile meydana gelir.

Çapaklanma nedenleri arasında gözyaşı kanalının kuruluğunun ardından bölgenin nemli kalması çapak oluşturur. Bazı durumlarda bölgenin fazla nemlenmesi sabah kalktığında gözleri açamayacak derecede çapaklanma meydana getirebilir.

Doğal gibi görünen çapaklanma aynı zamanda gözde oluşan enfeksiyon durumlarınında sinyalini veriyor olabilmektedir. Çok sık olmayan oldu bitti çapaklanmalar mikropların gelip geçtiğine işaret ederken, uzun süreli çapaklanmalar gözlerde bir hatasızlık olduğunun göstergesidir muhakkak kontrole gidilere muayene edilmelidir. Nasılsa geçer mantığından uzak durulmalıdır.

Gözlerde meydana gelen bu çapaklanmaya hastalıklar sebep olabilir ve bu rahatsızlıklar şu şekilde sıralanabilir;

  • Göz alerjisi

Alerji, genelde hayvanlar ve mevsimler ile ortaya çıkar. Alerjinin meydana getirdiği sıvı akıntı sonucu kuruyan bu sıvılar çapak oluşturur.

  • Göz iltihabı

Göz iltihaplanması, çapak ve kızarıklık olarak kendini gösterir. Gözlerin kızarık yani kızarmış olması ve bununla birlikte çapaklanmalar belirti olarak söylenebilir.

  • Göz kuruması

Göz kuruluğu, göz yaşının yetersiz kaldığı durumlarda düşük nemden kaynaklı çapaklanmalar görülür.

Göz çapaklanması nasıl geçirilir?

Çocuklarda ve bebeklerde göz çapaklanmalarına karşı nelerin ve hangi yöntemlerin iyi geldiği konusunda araştırma yaparken biraz daha fazla dikkat edilmelidir. Hassas olan gözlere uygulanan yanlış yöntemler ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmaya neden olabilir.

Genel olarak çocuk ve bebekler için çapaklanmalara karşı kullanılan yöntemler;

  • Adaçayı,
  • Siyah çay,
  • Rezene çayı,
  • Yaban mersini olarak en sık kullanılanlardır.

Adaçayı; gözlerdeki kızarıkların yok olması adına kullanılan yöntemlerin başında gelir. Kızarıkların yanısıra aynı zamanda çapaklara çözüm olarakta kullanılmaktadır. Demlenen adaçayını kulak pamuğu yardımı ile bastırmadan göze sürülebilir.

Yaban Mersini; şifalı bitkiler arasında bulunan bu bitki, içeriğindeki antioksit ile fayda sağlar. Çapaklara neden olan iltihapların giderilmesi için kullanılmaktadır.

Kara çay/Siyah çay; göz çapakları için çay hemen herkesin bildiği ve uyguladığı bir yöntemdir. Çayı demledikten sonra pamuk veya sallama çay poşedi ile gözlere sürülmesi veya gözlerin üzerinde bekletilerek uygulama yapılır. Ilık olmasına dikkat edin, göz kapakları hassastır.

Rezene; pamuk yardımı ile sürülen bu yöntem diğer uygulama yöntemlerinde olduğu gibidir. Gözleri silerken fazla bastırılmamalıdır.

Yukarıda bahsi geçen çapak giderici yöntemlerin uygulama aşamasından sonra gözlerde kızarıklık veya kanlanma gibi durumlar ile karşılaşmanız, fazla baskı veya sıcak uygulama yaptığınıza işaret edecektir. Fazla bastırarak yaparsanız gözlerde kanlanma ile karşılaşabilirsiniz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir