SAĞLIK

Göz altı kırışıklığı ve göz çevresi kırışıklıkları için çözümler

Göz altı kırışıklığı ve göz çevresi kırışıklıkları için çözümler

Acaba yaşlandım mı hissi uyandıran göz altı kırışıklıkları ister ileri yaşlarda olsun ister genç yaşlarda olsun insanın sinirlerini yıpratır. Orta yaş üzeri kişilerde daha fazla görülen kırışıklıklar, kişinin ruh halini de olumsuz etkiliyor ve ister istemez stres yaşamasına ve ruhani çöküntüye neden oluyor.

Kırışıklıklar bu kadar büyütülmeli mi yoksa ilerleyen yaşımızın getirdiği ve genetik yapının getirdiği bu hali kabullenmeli miyiz yoksa içimizin bildiği ama dışımızın göstermek istemediği çözümler mi üretmeliyiz tartışılır ancak bilinen o ki, insanlar gün geçtikçe hem tıbbi müdahale ve estetik yardımı ile çözümler üretmeye çalışıyor. Operasyonlardan endişe edenler ise göz altı kırışıklıkları için en iyi krem arayışı ve yüzdeki kırışıklıklar için bitkisel çözüm üreterek kırışıklık tedavisi uygulamaya çalışmaktadır.

İnsanların bu arayışlarını karşılamk üzere üretilmiş faydalı/faydasız birçok göz altı kırışıklıkları için doğal çözümler ve doğal kırışıklık kremi üretilmete aynı zamanda hanımların vazgeçilmezi, maske ve kürler.

Kolejen eksikliğinin neden olduğu göz altı ve çevresi krışıklıkları nasıl olur ve neler sebep olur öğrenelim;

 1. Yüz kaslarının hareketlili, sürekli gülümsemeler gibi,
 2. Uyku düzensizliği,
 3. Yanşlış ve eksik beslenme,
 4. Sigara ve alkol (en etkilileri),
 5. Bakımsız ciltler,
 6. Genetik ve hormonel sorunlar
 7. Stres (zaten herşeyin başı bu).
 8. Şimdi gözaltı ve göz çevresi kırışıklıkları için neler yapılabilir inceleyelim.

Kremler:

Krem kullanmak etkilerin azalmasına ve giderilmesine yardımcı olabilir. Kremler için size etki eden ve uygulama biçimlerini özetleyelim:

(Argireline) Acetyl Hexapeptide-8: Çeşitli testler sayesinde laboratuarlarda geliştirilen bu madde, sinir hücleri ve kas hücreleri arasındaki etkileşimi sağlamaktadır. Kaslara erişmekte olan asetikolin miktarı ne kadar fazla olursa kaslarda meydana gelen kasılma o derece fazlalaşır. Sonuç olarak cilt üzerinde derin kırışıklıklar oluşabilmektedir. Argireline maddesi, asetikolin salgısı miktarını azaltır; bu sayede kaslar gevşer ve kırışıklıklardaki derin kırışıkların azalmasına yardım eder.

Kullanımı:

Bu ve benzeri kremler parmak ucu ile kırışık olan bölgelere masaj yapar gibi daireler çizilerek uygulanmalıdır. Oluşturulan bu daire harekerleri sayesinde göz çevresindeki kan dolaşımı hızlanarak emilmesini arttıracaktır.

Bu uygulamaların yanında ise genç yaşta ve kırışıklıkların oluşmaması için;

 1. Uyku düzeni; göz altı morluk ve şişliklerin yanında kırışıklık kaynağıdır ve mutlaka düzenli olması gerekmektedir.
 2. Su ihtiyacı; cildinizin 1. derecede önemli kaynaklarından biri su, eğer az alınırsa çatlaklar meydana gelecektir. Mutlaka yetişkinler için 2 ile 2,5 litre su tüketimi yapın.
 3. Güneş; güneş hem ışınlar olarak hem de kısılan gözlerin sürekli yaptığı kas hareketi göz kırışıklıklarının artmasına yardımcı olmaktadır ve gözlük şart.
 4. Beslenme; ihtiyacı olan gıdayı alamayan vücut ne zaman nereden patlak vereceği tahmin edilemeyen patlaklar verir ve bunlardan sadece biri çatlak ve kırışıklıklardır.

Kırışıklık için doğal yöntemler:

 • Üzüm çekirdeği yağı; nemlendirici etkisi sayesinde kırışıklık düşmanıdır ve yaşlanma etkilerini azaltmaktadır ayrıca cilt temizliği için kullanılabilir.
 • E vitamini; e vitamini (üzüm ve ananas) tüketmek ve multivitaminler kırışıklık etkilerini azaltmada büyük rol oynar mutlaka tüketmeye özen gösterin. E vitamini kapsüllerindeki sıvıyı kırışık olan bölgelerde kullanabilirsiniz.
 • Hindistan cevizi yağı; nemlenme ihtiyacını karşılayan bu yağ, kırışıklıkların olduğu bölgeye parmak ucu ile oval masaj şeklinde sürülebilir.
 • Avokado; alın ve gözaltı kırışıklıkları olan bölgelere yine aynı şekilde sürülebilmektedir.
 • Salatalık; hem tüketerek hem de dilimleyerek göz bölgesinde kullanılabilir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir