TEKNOLOJİ

Google’in balonu düştü

Google’in balonu düştü

Google birkaç yıl önce duyurduğu Project Loon ile internetsiz bölgelere özel balonlarla internet erişim sağlıyordu. Geçtiğimiz günlerde Şili’de bir balon düştü.

Çoğu noktada internet erişimi kesildi

Balonun düşmesi nedeniyle Şili’nin büyük bir kısmında internet erişimi kesildi. Los Angeles’taki (Amerika’daki değil) bir tarım alanına düştü. Google yerel medyaya verdiği demeçte düşüşün karadan kontrollü olarak yönlendirildiğini ve yavaşlatılarak bir iniş sağlandığını aktardı. Sivil havacılık biriminin konuyla ilgili soruşturması ise devam ediyor. Birkaç yıl önce ise Washington’da bir balon güç kesintisi nedeni ile düşmüştü.

Yaşanan durum erişimde sıkıntılar yaratırken projeye olan ihtiyaç ve Google’ın yerinde bir iş yaptığı gözler önüne serilmiş oldu.

google-balon

Project Loon nedir?

Balonun kendisi çok basit bileşenlerden oluşmuyor. Bu dev yapı, 15 metre genişliğinde ve alışveriş torbalarından sadece 3 kat daha kalın polietilenden meydana geliyor. Bu kalınlık, balonun yüksekteki basınca dayanmasını ve patlamasını engelliyor.

Her balonun içinde Linux tabanlı mini bir bilgisayar bulunuyor. Bu bilgisayarların üzerinde Wi-Fi bileşenleri ve antenleri, GPS, sıcaklık sensörü dahil çeşitli hareket sensörleri bulunuyor. Toplanan tüm bilgiler, yerdeki Google Komut Merkezi’ne gönderiliyor. Balonlar bu merkezden belirli bir derecede kontrol edilebiliyorlar.

Balon 20 km’ye tırmandığında yükselişini tamamlamış oluyor. Google, sinyallerin balonlardan evlere veya iş yerlerine monte edilen özel antenlere aktarıldığını söylüyor.

Balon, anten ve yerel hizmet sağlayıcı üçlüsü tamamlandığında her balon, teorik olarak 19 km’lik bir yarı çapta internet bağlantısı sağlayabiliyor. Birkaç bin balonun gökyüzüne gönderilmesi ve antenlerin birkaç evin üzerine kurulması ise herkesin internete erişmesi demek.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir