TEKNOLOJİ

Google ile kayıp – çalıntı cep telefonu ve cihaz bulma

Google ile kayıp – çalıntı cep telefonu ve cihaz bulma

Android Cihaz Yöneticisi’ni kullanarak cihazınızı bulma

Bir cihazı kaybettiyseniz Android Cihaz Yöneticisi’ni kullanarak harita üzerinde cihazın yaklaşık konumunu ve son olarak ne zaman kullanıldığını görebilirsiniz. Android Cihaz Yöneticisi cihazınızın konumunu belirlediğinde, söz konusu cihaz bir bildirim alır.

Cihazınızı bulmak amacıyla Android Cihaz Yöneticisi’ni kullanabilmek için: Cihazınızın konum bilgilerine erişimi etkinleştirmiş ve Google Hesabınızda oturum açmış olmanız gerekir. Android Cihaz Yöneticisi, kapatılmış cihazlarda veya mobil veri ya da Kablosuz bağlantısı olmayan cihazlarda çalışmaz.

Android Cihaz Yöneticisi’ni kullanarak kayıp bir cihazın konumunu belirleme

 1. android.com/devicemanager adresinden Google Hesabınızda oturum açın.
 2. Birden fazla cihazınız varsa farklı bir cihaz seçmek için istediğiniz cihazın adının yanındaki oku tıklayın.
 3. Android Cihaz Yöneticisi, seçilen cihazın yaklaşık konumunu gösterecektir.

Başka bir mobil cihazınız varsa kaybettiğiniz cihazı bulmak için Android Cihaz Yöneticisi uygulamasını kullanabilirsiniz. Kullanmayı düşündüğünüz cihazda Android Cihaz Yöneticisi uygulaması yüklü olmalıdır.

 1. Yanınızdaki cihazda Android Cihaz Yöneticisi uygulamasını  açın.
 2. Google Hesabınızda oturum açın.
 3. Görüntülenen cihazı değiştirin:
  • Telefonunuzda: Cihazlarınızı görmek üzere ekranın altı boyunca parmağınızı hızlıca kaydırın.
  • Tabletinizde: Bir cihaz seçmek için cihazın yanındaki ok işaretine dokunun.
 4. Android Cihaz Yöneticisi, seçilen cihazın yaklaşık konumunu gösterecektir.

Cihazınızın konumunu bulduktan sonra Android Device Yöneticisi’ni kullanarak uzaktan zilini çaldırabilir, kilitleyebilir veya silebilirsiniz.

NOT: Android Cihaz Yöneticisi konum geçmişine ait bilgileri toplamaz ve depolamaz. Oturum açtığınızda cihazınızın yaklaşık konumuna ait bilgiyi ister ve cihaz yöneticisi oturumunu kapattığınızda bu konum verisini siler.

Kaybedilen bir cihazı uzaktan kilitleme, silme veya cihazın zilini çaldırma

Bir arkadaşınız veya siz cihazınızı kaybettiyseniz ve cihazda bir Google Hesabı’nda oturum açılmışsa, Android Cihaz Yöneticisi’ni kullanarak uzaktan cihazın zilini çaldırabilir, cihazı kilitleyebilir veya silebilirsiniz. Android Cihaz Yöneticisi cihazla etkileşime geçtiğinde cihaz bir bildirim alır. Ayrıca Android Cihaz Yöneticisi’ni cihazınızın konumunu göstermek için kullanabilirsiniz.

Önemli: Android Cihaz Yöneticisi, kapatılmış veya kablosuz bağlantısı ya da etkin bir SIM kart üzerinden mobil veri bağlantısı olmayan cihazlar için çalışmaz.

Kaybedilen bir cihazı uzaktan kilitleme, silme veya cihazın zilini çaldırma

Cihazınızı silmeden önce: Cihazın uzaktan silinmesi, cihazdaki tüm verileri kaldıran bir fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi gerçekleştirir. Google Hesabınızda depolanan veriler geri yüklenebilir olsa da, cihazınıza yüklenmiş olan tüm uygulamalar ve bunlarla ilişkili veriler kaldırılır.

 1. android.com/devicemanager adresinden Google Hesabınızda oturum açın. Bir arkadaşınızın kayıp cihazına ulaşmasına yardım ediyorsanız Chrome’da bir gizli sekme açmanızı ve arkadaşınızın kendi mobil cihazında kullandığı Google Hesabı’nda oturum açma işlemini bu sekmeden gerçekleştirmesini öneririz.
 2. Kaybolan cihazı seçmek üzere cihazın adının yanındaki oku tıklayın. Android Cihaz Yöneticisi o cihazın konumunu gösterecektir.
 3. Aşağıdaki seçeneklerden birini seçin. Önce Kilitle ve Sil işlevini etkinleştirmeniz gerekebilir.
  • Zili çaldır: Sessiz veya titreşim moduna alınmış olsa da cihazınızın zilini 5 dakika boyunca ve en yüksek ses kademesinde çaldırır.
  • Kilitle: Önceden şifre ayarlamadıysanız cihazınızı bir şifreyle kilitler.
  • Sil: Tüm verilerinizi kalıcı olarak siler. Android Cihaz Yöneticisi cihazdaki SD kartın içeriğini silemeyebilir. Cihaz silindikten sonra Android Cihaz Yöneticisi artık o cihazda çalışmayacaktır.
 4. Bir arkadaşınıza yardım ediyorsanız, işi biten arkadaşınız ekranın üst tarafındaki Oturumu kapat‘a dokunarak oturumu kapatabilir. Oturumu kapatmazsa 5 dakika boyunca web sitesinde hiçbir işlem yapılmadığında oturumu otomatik olarak kapatılır.

Başka bir mobil cihazınız varsa veya bir arkadaşınızın cihazını kullanıyorsanız kaybettiğiniz cihazın zilini uzaktan çaldırmak, cihazı uzaktan kilitlemek veya silmek için Android Cihaz Yöneticisi uygulamasını kullanabilirsiniz. Kullanmayı düşündüğünüz cihazda Android Cihaz Yöneticisi uygulaması yüklü olmalıdır.

Cihazınızı silmeden önce: Cihazın uzaktan silinmesi, cihazdaki tüm verileri kaldıran bir fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi gerçekleştirir. Google Hesabınızda depolanan veriler geri yüklenebilir olsa da, cihazınıza yüklenmiş olan tüm uygulamalar ve bunlarla ilişkili veriler kaldırılır.

 1. Cihazda Android Cihaz Yöneticisi uygulamasını  açın.
 2. Google Hesabınızda oturum açın veya bir arkadaşınıza yardım ediyorsanız önce ekranın üst tarafındaki Cihaz Yöneticisi‘ne, ardından Misafir‘e dokunarak arkadaşınızın kendi mobil cihazında kullandığı Google Hesabında oturum açmasını sağlayın.
 3. Kaybolan cihazı seçmek üzere cihazın adının yanındaki oku tıklayın. Android Cihaz Yöneticisi o cihazın konumunu gösterecektir.
 4. Aşağıdaki seçeneklerden birini belirleyin. Önce Kilitle ve Sil işlevini etkinleştirmeniz gerekebilir.
  • Zili çaldır: Sessize veya titreşime ayarlı dahi olsa cihazınızın zilini 5 dakika boyunca en yüksek ses seviyesinde çaldırır.
  • Kilitle: Önceden şifre ayarlamadıysanız cihazınızı bir şifreyle kilitler.
  • Sil: Cihazdaki tüm verileri kalıcı olarak siler. Android Cihaz Yöneticisi cihazdaki SD kartın içeriğini silemeyebilir. Cihaz silindikten sonra Android Cihaz Yöneticisi artık o cihazda çalışmayacaktır.
 5. Bir arkadaşınıza yardım ediyorsanız, işi biten arkadaşınız ekranın üst tarafındaki Oturumu kapat‘a dokunarak oturumu kapatabilir. Oturumu kapatmazsa 5 dakika boyunca hiçbir işlem yapılmayan oturum, otomatik olarak kapatılır.

Kaybettiğiniz cihazın kilit ekranına bir telefon numarası ekleme

Bir cihazı kaybettiyseniz Android Cihaz Yöneticisi’ni kullanarak cihazınızı bulan kişinin doğrudan kilit ekranındaki farklı bir numaradan sizi aramasını sağlayabilirsiniz.

 1. android.com/devicemanager adresinden Google Hesabınızda oturum açın.
 2. Birden fazla cihazınız varsa kaybedilen cihazı seçmek için ilgili cihazın adının yanındaki oku kullanın.
 3. Kilitle‘yi seçin.
 4. “Telefon numarası (isteğe bağlı)” alanında, size ulaşılabilecek bir telefon numarası yazın.
 5. Kilitle‘yi seçin. Girdiğiniz numaranın aranması için telefonun kilit ekranında bir düğme görüntülenir. Böylece, telefonunuzu bulan kişi cihazdan bu numarayı arayabilir.

Telefon numarasını kaldırmak için yukarıdaki adımları izlemeniz ve telefon numarası alanındaki numarayı silmeniz yeterlidir.

Android Cihaz Yöneticisini açma veya kapatma

Android cihazınızı kaybederseniz Android Cihaz Yöneticisi ile şunları yapabilirsiniz:

 • Cihazınızı bulma: Cihazının konumunu görmek için Android Cihaz Yöneticisi’ni kullanabilirsiniz.
 • Kayıp cihazın zilini çaldırma, kilitleme veya verilerini silme: Android Cihaz Yöneticisi’ni kullanarak uzaktan cihazınızın zilini çaldırabilir, kilitleyebilir, cihazınızdaki her şeyi silebilir veya kilit ekranına bir telefon numarası ekleyebilirsiniz.

Android Cihaz Yöneticisi’ni ayarlama

1. Adım: Android Cihaz Yöneticisi’ni açın veya kapatın

Android Cihaz Yöneticisi’ni kullanabilmeniz için cihazınızın açık ve Google Hesabınızla ilişkilendirilmiş olması gerekir. Birden fazla kullanıcısı olan bir tabletiniz varsa bu ayarı yalnızca tabletin sahibi yönetebilir.

 1. “Google Ayarlarını” aşağıdaki yerlerde bulabilirsiniz (cihazınıza bağlı olarak değişir):
  • Google Ayarlar adlı ayrı uygulamayı açın: Google Ayarları
  • Ana Ayarlar uygulamanızda aşağı kaydırıp Google‘a hafifçe dokunun
 2. Güvenlik‘e hafifçe dokunun.
 3. “Android Cihaz Yöneticisi” altından Bu cihazın konumunu uzaktan belirle ve Uzaktan kilitlemeye ve silmeye izin ver‘i açın veya kapatın.

Not: Android Cihaz Yöneticisi’ni kullanmak isterseniz cihazınızda Google Hesabınız ile oturum açtığınızdan emin olun.

2. Adım: Konum bilgilerine erişimin açık olduğundan emin olun

Android Cihaz Yöneticisi’ni kullanabilmek için konum bilgilerine erişimin açık olması gerekir. Kapatmışsanız aşağıdaki adımları uygulayarak tekrar açabilirsiniz:

 1. Cihazınızın Ayarlar uygulamasını Ayarlar açın.
 2. Aşağı kaydırıp Konum‘a gidin ve hafifçe dokunun.
 3. Üstte, Kapalı‘ya hafifçe dokunup Açık seçeneğini etkinleştirin.
3. Adım: Android Cihaz Yöneticisi’nin cihazınızı bulup bulamadığını kontrol edin

Android Cihaz Yöneticisi’ni açtıktan sonra düzgün çalıştığından emin olmak için kontrol edin.android.com/devicemanager adresinden Google Hesabınızda oturum açın ve cihazınızın görünüp görünmediğine bakın.

Cihazınızı bulamadınız mı? Google Hesabınızda oturum açtığınızdan, konum ayarlarının açık olduğundan ve Google Ayarları’nda Android Cihaz Yöneticisi’ni açtığınızdan emin olun.

Google Play’de cihazları gizleme

Google Play’de gizlenen bir cihaz Android Cihaz Yöneticisi’nde görünmez. play.google.com/settings adresine gidip Görünürlük sütununda bir cihazı seçerek cihazın gösterilmesini sağlayın.One Reply to “Google ile kayıp – çalıntı cep telefonu ve cihaz bulma

 1. Android cihaz yöneticisi ile çalınan telefonun konumunu belirlediğinizde telefona bildirim gidiyor, haliyle hırsız uyanıp telefonu kapatıyor. Yani uygulama hırsızı yakalatmayı ve telefonu bulmayı sağlamıyor ne yazık ki…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir