KADIN

Genç kızlarda adet başlangıç belirtileri nelerdir?

Genç kızlarda adet başlangıç belirtileri nelerdir?

Öncekikle “adet nedir” öğrenelim:

Bayanların 12-14 yaş aralığında görülen nadir olarak ise 8-10 yaş aralığında da rastlanan girdiği dönemler adet dönemidir. Regl veya Menstrual olarak da adlandırılan bu dönem kızlarda yumurtalıkların aktif olduğunu yavaş yavaş kadınlığa adım atıldığı belirtilerinin yaşadandığı adet dönemidir. Kanama dönemleri kişiden kişiye sresi değişmekte olan vajina içerisinde gerçekleşir. Kanama başlangıcının ilk 2 günü yoğun geçerken diğer günler daha aza iner ve hissedilmeyecek kadar geşmeye başlar. Bu dönemlerin etkisi ile genç kızlarda hem ruhsal hemde fiziksel değişimler gözlenmeye başlar.

Kızların %70’lik kısmında yagın kasık ve karın bölgelerinde şiddetli de sayılabilecek ağrılar meydana gelir. Bu şiddetli dönemler adet döngüsü başladıktan sonra geçen bir, iki yıllık süreçte döngüye alışabilmek için zorluklar ve sıkıntılar yaşanması mümkündür. Bu durumlar adet düzensizliğini de beraberinde getirebilmektedir.

Bunun dışında  adet döneminde yaşanılan değişimlerin bir kısmı da vücutta biyolojik olarak mineral eksikliği ve vitamin eksikliği yaşanmasıdır. Bu belirtilerin tümü tıbbi olarak “PMS” olarak adlandırılmaktadır. Tüm bu değişimlerin ortak sebebi de “adet dönemleri”nde yaşanan hormon değişiklikleri olarak gösterilmektedir. Bu tip sorunların görülme sıklığı özellikle kadınların 30-40 yaşları arasında zirve yapmaktadır çünkü bu dönemlerde yaşanan adet belirtileri menopoza girilme süreciyle birleşmektedir. Her kadında toplam adet görme sürecinin değiştiğini göz önünde bulundurursak kadınların çok uzun yıllar boyu bu sıkıntılarla uğraşmaları sonucunda psikolojik olarak nasıl etkilenebileceklerini de tahmin etmek zor değildir.

Adet sancı neden olur?

Adet sancıları adet geçirildiği günden itibaren devam eden 5 gün boyunca vücutta gözlemlenmektedir. Bu şekilde sancıların oluşmasının kaynağı; rahmin kan atımını sağlayabilmek için rahmin belirli spazmlar geçirerek kasılıp gevşemesidir. Bu işlemler sırasında oluşan sancıların ağrı eşiği doğum sancısından çok daha kolay katlanılabilir ağrılardır.

Rahmin sürekli kasılıp açılmasına sebep olan şey, biyolojik olarak vücutta yer alan “prostaglandin” adlı kimyasal maddedir. Bazı zamanlarda krampların çok ani ve ağır bir şekilde ortaya çıkması, bu hormonun rahim kaslarının içeriğinde oksijen kalmayana kadar büzülmesine sebep olması yüzündendir. Adet periyodu bittiğinde, bitim gününden 14 gün sonra tekrardan önümüzdeki dönemin adet dönemine girileceği için vücutta tekrardan bir hormonal değişim başlar. Hem progesteron hormonu hem de östrojen hormonu adet gününe kadar hızla yükselmeye devam eder ve eğer adet gününde yumurtalıklarda bir döllenme söz konusu değilse yine bu yumurtalıklar parçalanarak kendisini kan ve pıhtı şeklinde vücuttan dışarıya atar. Bu boşaltım sürecinde de yazının başından beri bahsettiğimiz üzere hem fiziksel hem de duygusal değişimler ve dengesizlikler yaşanır.

Bu süreçlerin ağrılı geçirilmesinin sebebinin başında da kişiden kişiye değişen psikolojik yapı, yorgunluk seviyeleri, aşırı stresli bir ruh hali içerisinde olma ve beslenme alışkanlıklarının değişkenlikleri gelmektedir. Bu durum gençlikten itibaren git gide artabileceği gibi menopoz dönemine yaklaştıkça gittikçe azalmaya da başlayabilir. Ayrıca hala biyolojik olarak sebebinin tam belirlenememesinin yanında başından bir hamilelik geçmiş kadınların hamilelik sonrasındaki adet dönemlerinde sancılanma durumlarının azaldığı gözlemlenmektedir.

Genç kızlarda adet belirtileri nelerdir?

Adet döneminde en fazla görülen belirtiler karın ve kasık bölgesinde şişkinlik, duygusal durumlarda dalgalanmalar ve sürekli sinirli bir yapıda bulunmaktır. Bu ana belirtilerin yanında yine çoğu kadında görülen belirtiler ise şu şekildedir;

  1. Geçici kilo artışları bedenin sıvı toplama uğraşı yüzünden gerçekleşir.
  2. Cinsel arzular en üst seviyelere çıkari.
  3. Hızlı değişim gösteren üzüntü yada sevinç durumlarının oluşması.
  4. Yemek yeme isteğinin artması iştahın fazla artması.
  5. Midenin hassas duruma geçmiş olması
  6. Midede bulantı meydana geliyor olması.
  7. Kol ve bacak bölgelerinde şişkinlikler oluşuyor olması.
  8. Bitkinlin, halsizlik hissetmeye başlanması.
  9. Ateşin artması ve soğuk terlemelerin yaşanıyor olması.
  10. Göğüslerin şişmesi ve göğüs temasında sancılar olması.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir