SAĞLIK

Gelecekte bebekler tüp bebek mi doğacak?

Gelecekte bebekler tüp bebek mi doğacak?

Her geçen gün maruz kaldığımız kimyasallar, GDO’lu besinler, sigara gibi zararlı alışkanlıkların artması, hava kirliliği ve iklim değişiklikleri insanların üreme sistemini kötü etkiliyor ve bu sebeple gelecek 10 yıl içerisinde kısırlık vakalarında artış bekleniyor.

Www.bulenttiras.com adresinin haberine göre sanayi devrimi sebebiyle başlayan bu çevre kirliliği, DNA’lara işleyerek, gelecek nesiller için de kısırlık riskinin artmasına yol açtı ve gelecekte bebekler sadece tüp bebek olabilir.

DOĞAL GEBELİKLERDE DÜŞÜŞ
Gündelik hayatta maruz kalınan toksit atıklar, kötü koşullar, stres, sürekli iç içe olunan telefon ve bilgisayar gibi elektromanyetik dalgalar yayan mobil cihazlar, kadınların ve erkeklerin üreme sistemlerini etkileyebiliyor. Yapılan bilimsel araştırmalar, geçtiğimiz elli sene içerisinde erkeklerde sperm hareketliliğinin genel olarak oldukça düştüğünü ve bunun yanında sperm sayısının azaldığını tespit etti. Oldukça hassas bir dengesi bulunan üreme sistemlerini etkileyen dış koşullar, yaşam tarzı, sürekli koşturma içerisinde olmak gibi unsurlar doğal yollardan çocuk sahibi olmayı zorlaştırıyor.

GELECEKTE BEBEKLER, SADECE TÜP BEBEK Mİ OLACAK?
Günümüzde insan nüfusunun artması, uzun vadede yaşam koşullarını olumsuz etkileyebilecek. Havanın kirlenmesi, elektromanyetik alana maruz kalma olasılıkları ile insanların daha fazla strese girme ihtimali artacak. Bu sebeple de üreme sistemlerinin bu durumdan olumsuz etkilenme olasılığı artacak. Doğal yollardan hamile kalmayı zorlaştıran sperm ve yumurta hücrelerinin kalitesizleşmesi dolayısıyla; üreme sistemleri kötü etkilendiğinden rahim sorunları, kanser, kronik hastalıklar gibi diğer durumlarda da artış olabilecek. Doğal hamileliklerin azalmasına yol açacak bu faktörler, kısa vadede olmasa da uzun vadede olumsuz sonuçlar doğurabilecek.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ GİTTİKÇE YAYGINLAŞACAK
Kısa sürede yani birkaç nesil sonrasında tüp bebek tedavisi, daha da yaygınlaşacak. Ancak gebe kalmak için tek çözüm olması için henüz erken. Fakat gelecek nesillerde yaşam koşullarının zorlaşması sebebiyle tüp bebek tedavisi mecburi hale gelebilir. Erkeklerdeki Y kromozomunun azalması ve Y kromozomu olmadan erkek bireylerin oluşmasının imkânsız olacağının iddia edilmesi de söz konusu. Bu sebeple ileriki zamanlarda tüp bebek tedavisi, gebe kalmak adına tek çare olarak karşımıza çıkabilecek.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir