SAĞLIK

Geçmeyen bel ve bacak ağrılarında iğne tedavisi

Geçmeyen bel ve bacak ağrılarında iğne tedavisi

Belden iğne tedavisi ile ağrılarınızdan kurtulmak mümkün.

Bu tedavi bel ve bacak ağrılarını geçirmek için yapılan bir ağrı tedavisidir. Ameliyat gerektirmeyen ancak diğer tüm ağrı kesici tedavilere rağmen (ağızdan alınan ilaçlar, kalçadan yapılan iğneler, fizik tedavi) ağrıları geçmeyen veya geçse de kısa süre içinde tekrarlayan hastaların ağrılarını geçirmeye yarayan çok etkin bir tedavidir.

Bu tedavi yapılırken hastaya narkoz verilmez, sadece iğne yapılacak bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Bu işlem sırasında kullanılan iğne o bölgedeki sinir köklerine zarar vermeyecek şekilde dizayn edilmiş özel bir iğnedir. Floroskopi denilen bir cihaz kullanılarak doktorunuz tarafından iğnelerin yapılacağı hedef noktalar belirlenir. İşlem sırasında damar yolunuzdan sizi rahatlatan bazı ilaçlar verilerek işlem sırasında ağrı duymanız engellenmeye çalışılır. Önceden belirlenmiş hedef noktalara iğne girilerek sinirler üzerine enjeksiyon yapılır ve işlem sonlandırılır. İşlem yaklaşık 15 dakika sürer. İşlem sonrası servis yatağınıza alınırsınız ve ertesi gün ayağa kaldırılıp yürütülürsünüz.

BELDEN İĞNE TEDAVİSİ KİMLERE YAPILIR?

Genellikle cerrahi gerektirmeyen ancak ilaç tedavisi ve istirahat ile ağrıları geçmeyen bel ve bacak ağrısı şikayeti olan bel fıtığı hastalarında tercih ettiğimiz tedavi yöntemidir. Bazen, ameliyat gerektiği halde ısrarla ameliyat olmak istemeyen fakat ağrılarından kurtulmak isteyen veya ameliyat gerektiği halde genel sağlık durumu ameliyat olmasına mani olan fakat bel ve bacak ağrıları nedeniyle yaşam standardı düşmüş hastalara da belden iğne tedavisi yapmaktayız.

AĞRI TEDAVİSİ SONRASI FİZİK TEDAVİ YAPILIR MI?

Belden iğne tedavisi yapılan hastalara bir hafta istirahat sonrası bel kaslarını güçlendirmek ve ağrıların tekrar nüksünü önleyebilmek için pasif bel egzersizleri öneriyoruz.

SİNİR KÖKÜNÜN ÜZERİNE HANGİ İLAÇLAR YAPILIR?

Bu tedavide düşük doz steroid ile bir tür lokal uyuşturucu ilaç karışımı uygulanır. Bu ilaçlar fıtık nedeniyle ezilip çevresinde ödem olan sinirin üzerine yapılır. Bu sayede sinir çevresindeki ödem ortadan kaldırılır ve sinirin etkin şekilde çalışması sağlanarak ağrı geçirilir. İlaç karışımı içinde bulunan lokal etkili uyuşturucu ilacının sinir kökü üzerinde nöroversiyon diye tanımlanan (sinir iletimini geçici olarak durdurup tekrar düzenli olarak çalışmasını sağlama) etkisi vardır.

BELDEN İĞNE TEDAVİSİ TAM OLARAK NEREYE YAPILIR?

Klinik uygulamada genel olarak 3 farklı yere iğne yapıyoruz. Bunlar:

  • Bacak ağrısına sebep olan sinir kökünün üzerine (Transforaminal enjeksiyon)
  •  Bel ağrısına sebep olan faset eklemi (omurların arka tarafda birbirlerine temas eden bölgesi) üzerine (faset eklem enjeksiyonu veya faset eklem radyofrekans ablasyonu)
  •  Kaudal enjeksiyon: Kuyruk sokumu aralığından (sakral hiatus) girilerek tüm epidural alana enjeksiyon yapılır ve tüm sinirlerin etkilenmesi sağlanır. Özellikle daha önce ameliyat olmuş ve nüks etmiş bel fıtığına bağlı ağrılarda, ameliyat bölgesindeki sinir kökü çevresindeki yapışıklıkları giderdiği  düşünülen ağrı tedavi yöntemidir.

BELDEN İĞNE TEDAVİSİNDEN FAYDA GÖRECEK MİSİNİZ? İYİ BİR ADAY MISINIZ?

Eğer ameliyat gerektirmeyen bir bel fıtığınız varsa, bel ve bacak ağrısı çekiyorsanız ve ilaç tedavisinden fayda görmüyor yada hergün ilaç kullanmak zorunda kalıyorsanız iyi bir adaysınız demektir. Beyin cerrahi doktorunuzun yapacağı muayene tedavinizin etkinliği açısından belirleyici olacaktır.

İĞNE TEDAVİSİNİN SONUÇLARI NASILDIR?

Bazı hastalar bu işlemden diğerlerine göre daha çok fayda görürler. Bu işlemden sonra aylarca ağrısı olmadan yaşayan bel fıtığı hastaları olduğu gibi bir ay sonra ağrısı tekrarlayan hastalar da vardır. Genel olarak bu tedavinin etkinliği 1 yıl süreyle %75-%80 civarındadır. En önemli anahtar nokta ağrınıza sebep olan doğru sinirin üzerine enjeksiyon yapılmasıdır.

BELDEN YAPILAN RF (RADYOFREKANS) TEDAVİSİ NEDİR?

RF tedavisi bel ve sırt ağrılarını geçirmek için uygulanan, belden iğne ile girilerek yapılan bir tür ağrı tedavisidir. Bu tedavide özel bir iğne, bel ağrısına sebep olan bel eklemi (faset) üzerindeki hedef noktaya floroskopi denilen özel bir cihaz yardımıyla yerleştirilerek işleme başlanır. Özel bir cihazla bu iğne içerisinden radyodalgaları gönderilerek hedef noktadaki ağrı duymamızı sağlayan sinir uçları ısıtılır ve sinirlerin ağrı hissini iletmesi engellenir, böylece hastanın rahatlaması sağlanmış olur.

DOÇ. DR. ERDİNÇ CİVELEKBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir