TEKNOLOJİ

GBT sorgulaması ve sabıka kaydınızı öğrenin!

GBT sorgulaması ve sabıka kaydınızı öğrenin!

GBT sorgulama işlemi sonucunda adli sicil kaydınızı öğrenebilirsiniz. GBT sorgulama işlemi kapsamında elde edeceğiniz belge, resmi geçerliliği olan bir belgedir. GBT sorgulama işlemini E-devlet sisteminden yapabilirsiniz.

Yaşadığımız zaman boyunca bizler çevremizden duyduğumuz kadarıyla bazı kişiler kanun önünde bulundurulduğunda suç işleyebilirler. Vatandaşların ortam huzurunu bozan yada genel olarak düşünüldüğünde kanun önünde ortaya çıkan bir suç durumunda gerekli cezalar onlara uygulanır. Bu uygulanmakta olan cezalar nedeniyle vatandaşların adına bu ceza uygulaması yapılarak yazılır. Çekmeleri gereken ceza uygulaması yapılarak onların hayatlarında bu hep bir iz olarak kalır. Sicillerimizde bu gibi konular daima yer alır. Sicil kaydı da vatandaşlar için oldukça önemlidir. Çünkü en basitinden bizlerin iş başvurusu yapması gerektiği zaman büyük fabrika ya da kurumların bu sicil kaydına ihtiyaçları olur.

E-Devlet Üzerinden Sabıka Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sabıka kaydınızı internet üzerinden almanız mümkündür. İnternet ortamı üzerinden sabıka kaydınızı almak istiyorsanız, E-Devlet sistemini kullanmanız gerekecektir. E-Devlet sistemi üzerinden sabıka kaydı almak için E-Devlet şifrenize ihtiyacınız olacaktır. Eğer E-Devlet şifrenizi daha önce almadıysanız, size en yakın PTT şubesine kimliğiniz ile birlikte giderek 2 TL ücret karşılığında E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. Daha önce E-Devlet şifrenizi aldıysanız fakat kaybettiyseniz tekrar E-Devlet şifrenizi almak için 4 TL ödemeniz gerekmektedir. E-Devlet şifreniz size özeldir. Kimse ile paylaşmamanız gerekmektedir. E-Devlet üzerinden yapabileceğiniz sorgulama işlemleri için E-Devlet şifrenizi kullanmanız gerekecektir.

E-Devlet sistemi üzerinden sabıka kaydı alabilmek için T.C. kimlik numaranız ile birlikte PTT şubesinden almış olduğunuz E-Devlet şifrenizi sisteme girmelisiniz. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sabıka kaydınızı almanız oldukça kolay olacaktır.

  • Sabıka sorgulama işleminizi yapmak için ilk olarak yazımızın sonunda vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklayınız.
  • Bu bağlantı adresine tıkladığınızda Adli Sicil Kaydı Sorgulama sistemi açılacaktır. Burada kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayınız.

GBT-SRGULAMA-1

  • Bu bağlantı adresine tıkladıktan sonra karşınızda Türkiye Cumhuriyeti Vatandaş Kimlik Doğrulama Sistemi açılacaktır. Açılan bu sayfada ilk önce yapmanız gereken işlem T.C. kimlik numaranızı yandaki kutucuğa girmenizdir.

GBT-SRGULAMA-2

  • Daha sonra sabıka sorgulama için E-Devlet şifrenizi giriniz.

GBT-SRGULAMA-3

  • Bu işlemleri eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamladıktan sonra ise sisteme giriş yap butonuna tıklayınız ve sabıka sorgulama işleminizi başarılı bir şekilde tamamlamış olunuz.

GBT-SRGULAMA-4

Eğer isterseniz mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı yöntemlerini kullanarak E-Devlet girişi yapabilirsiniz.Sizlerle paylaşmış olduğumuz adımları takip ederek sabıka kaydı sorgulama işleminizi oldukça hızlı ve basit bir şekilde yapabilirsiniz.

Sabıka Sorgulama İşleminizi Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir