BİTKİ VE GIDALAR

Fruktoz anlamı ve şurubu nedir?

Fruktoz

Bilimsel anlamda “basit şekerler” olarak ele alınan ve vücut enerjisinin sağlanabilmesi için ihtiyaç duyduğu monosakkarit olarak bilinir. Fruktoz, meyvelerden ve sebzelerden doğal olarak temin edilebilir.

Vücuda giren fruktoz, vücut içerisindeki glikoz’un işlenmesinde etkili rol oynar. Fruktoz ve glikoz farkı burada ortaya çıkar ve fruktozun glikozu işleyen bir aracı olduğu söylenir. Normal yollardan ihtiyaç kadar vücuda alındığında zararı olmadığı gibi fazla alınması zarar getirir.

Fruktozun formülü

Vücudun temel ihtiyaçlarını karşılayan bu madde, içerisinde glisemik indeks düşüklüğü ile kanda bulunan şekerin hızlı yükselmesine engel olur. İyi huylu şeker olarak hesaplanan bu ürün, katkısız olarak pekmez, bak gibi ürünlerin içerisinde insana yetecek kadar bulunmaktadır. Bu ürünlerden günlük alımlar metabolizmanın ihtiyacını karşılar ve normal satılanlar doğal ürünlerdeki kadar etkili değildir.

Metabolizmada diğer tipteki şekerler gibi doyma hissi uyandırmaz. Yemeklerden sonra hissedilen doymalar, kan insülin düzeyi ve glikoz seviyelerin yükselmesi ile meydana gelir. Temel enerji kaynakları arasında bulunan glikoz seviyesinin yemek sonunda yüksek olması, kan insülin seviyesininde yüksek olmasına sebep olur. Bu olayın ardından kan şekeri hücreleri içerisine girerler.

Meydana gelen bu oluşum, doyma hissini oluştururken, daha fazla yemek yenmesini engeller. Fruktoz miktarının vücuda sokulduğu kısım burada önemlidir. Glikoz miktarının az alınması, fruktoz miktarının çok alımı ile kişi, doyduğunu hissedemez ve rahatsızlık verici derecede yemek yiyebilir.

Fruktozun zararları

En tehlikeli durum insanoğlunun karşısına fastfood olarak çıkmaktadır. Bu çeşit beslenmelerde fazla miktarda fruktoz alımına neden olur. İçeriklerindeki fruktoz seviyesi fazladır. Doyma hissinin azalması ve fazla yeme sonucu obezite/şişmanlık olarak bize geri döner.

İçerisinde fruktoz olan karbonhidratlar, genel anlamda glikoz zincirininde parçasıdır. Vücuda alınan bu gıdalar kana karıştığında glikozlar meydana gelir ve vücut dengeyi sağlamak adına insülin hormonunu devreye sokar. Fruktoz ise bu aşamada karaciğere yerleşmeye devam eder.

Özetlemek gerekirse; aşırı alınan fruktoz, karaciğerde şekere dönüşüm süreci uzar. Hızın azalması ile işlenmeyen fruktoz kolayca yağa dönüşür ve trigliserir olarak kana geçer.

Fruktoz şurubu

Fruktoz şurubu kullanan markalar, sevilen ve işe yarayan bir tatlandırıcı olarak fruktozu kullanır. Tercih etmelerindeki diğer bir neden ucuz tatlandırıcı olmasıdır. İçerisinde şeker olan çoğu markalar tatlandırıcı tercihini fruktozdan yana kullanır. Tabi doğal olarak bu durum insan sağlığı için zararlı hale gelmektedir.

Fruktoz içeriği fazla olan mısır şurupları, gıdaların içerisinde fazlaca bulunması tüketicinin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Gıdalar içerisinde mısır şurubu kullanımının kısıtlanmasından başka seçenek yoktur.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir