BİTKİ VE GIDALAR

Fıstığın Kralı Siirt Fıstığı

Fıstığın Kralı Siirt Fıstığı

            Antep fıstığı adıyla duyurulmuş olan yeşil fıstık yakın zamanda Siirt ilinde de üretilmeye başlanmıştır. Üretime başlandığı andan itibaren kaliteli ürün vermeye başlayan Siirt fıstığı son zamanlarda büyük ilerleme kaydederek Antep fıstığını sollamaya başlamış ve dünya pazarlarında yer edinmeyi başarmıştır. Diğer fıstık çeşitlerine göre daha dolgun ve duble çatlak olan Siirt fıstığı sahip olduğu özellikleri sayesinde her geçen gün daha çok ilgi görmeye ve daha çok alıcıya ulaşmayı başarmıştır.

 Siirt Fıstığının Diğer Fıstıklardan Farkı Nelerdir?

            Duble çatlak Siirt fıstığı bulunduğu coğrafyanın da etkisiyle farklı birçok vitamin ve mineralleri bünyesinde bulundurmakta ve sahip olduğu yağ oranıyla ayrı bir lezzet sunmaktadır. Fazla tüketiminde dahi aşırı yağdan kaynaklı hiçbir sorunla karşı karşıya kalmayacağınız bir ürün olan duble çatlak Siirt fıstığı, sahip olduğu kolesterol karşıtı yağ oranı ve zengin vitaminler sayesinde sağlık açısından hiçbir sorun çıkarmamakta ayrıca birçok hastalığa da iyi gelmektedir. Diğer fıstıklara oranla bünyesinde %20 oranında protein bulunduran Siirt fıstığı, 75- 80 gram gibi cüz-i bir miktarda tüketildiğinde bireyin günlük protein ihtiyacını karşılamaya yetmektedir. Vücudun her yerine ayrı bir fayda sağlayan 1. kalite Siirt fıstığı sayesinde birçok hastalığa şifa bulunmakta ayrıca bireyin günlük protein ve vitamin ihtiyacını da karşılamaktadır. Bulunduğu ortama uyum sağlayan ve kısa sürede adaptasyon sağlayarak kısa sürede hızlı üretim imkanı sunan Siirt fıstığı, bulunduğu coğrafya sayesinde birçok mineral ve vitamini bünyesinde bulundurmasının yanı sıra yapıca da diğer fıstıklara oranla daha büyük ve dolgundur. Antep fıstığının aşırı tüketim sonucu oluşturabileceği olumsuz salık problemlerine karşı Siirt fıstığının aşırı tüketimi herhangi bir sağlık problemine neden olmamakta aksine birçok açıdan bireye fayda sağlamaktadır.

 Duble Çatlak Olmasının Avantajları Nelerdir?

            Kabuğu çatlamamış olan fıstıklar yeterli olgunluğa erişememiş olduğu gibi içerisinden de verimli bir ürün elde etme olasılığı düşüktür. Fakat Siirt fıstığı %98 oranında çatlama göstererek diğer fıstıklara oranla daha büyük bir açılma göstermektedir. Bu da fıstığın yeterli olgunluğa ulaştığını göstermektedir. Yeterli olgunluğa ulaşmış olan fıstıklardan daha sağlam ve büyük, ürün kalitesi

 yüksek fıstıklar elde etme imkanı sağlanır.

 Siirt Fıstığının İçeriği Nasıldır?

  1. kalite Siirt fıstığıiçerisinde %20 oranında protein içermesinin yanı sıra karbonhidrat ve yağ dengesi açısından da insan vücudu için gerekli oranlara sahiptir. Vücudun yağ dengesinin kurulmasına yardımcı olan Siirt fıstığı aynı zamanda enerji hapı olarak da adlandırılmaktadır. Günlük protein ve enerji ihtiyacının karşılanmasında yeterli olan Siirt fıstığı sayesinde bireysel olarak vücut dengenizi kurabilir ve protein eksikliğinden kaynaklanan hastalıklara şifa bulabilirsiniz. Vücuttaki protein ve enerji eksikliğinden kaynaklanan açıkların kapatılmasını ve vücudun yeniden yapılanmasını sağlayan Siirt fıstığı aynı zamanda vücudun doğal dengesinin de kurulmasını sağlamaktadır. Protein ve enerji bakımından zengin olan Siirt fıstığı aynı zamanda ve vitamin ve mineral bakımından da çok zengin bir yapıya sahiptir. İçerisinde kalsiyum ve magnezyum gibi mineralleri bulunduran Siirt fıstığı bunun yanı sırta birçok vitamini de içerisinde barındırmaktadır. Günlük kalsiyum ve magnezyum ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan Siirt fıstığı bu minerallerin eksikliğinden kaynaklanan kemik hastalıklarına ve kalp rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Yapısında bulunan kolesterol karşıtı yağlar sayesinde kolesterol hastası birçok bireyin rahatlıkla tüketebileceği bir ürün olan Siirt fıstığı sayesinde vücudunuzun günlük protein, enerji, vitamin ve mineraller gibi birçok ihtiyacını tek bir ürün ile karşılayabilirsiniz. Siirt fıstığının 100 gramında bulunan yaklaşık 130 mg değerindeki kalsiyum sayesinde günlük kalsiyum ihtiyacınızın büyük bir kısmını karşılayabilirsiniz. Bunun yanı sıra kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan hastalıklar için ya da kalsiyum eksikliği nedenli ağrılar için iyi gelen Siirt fıstığı sayesinde birçok hastalığa şifa bulabilirsiniz. Kalp damar hastalarının diyetlerinde güvenle kullanabileceği bir ürün olan Siirt fıstığı ayrıca kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olarak tansiyon hastalarına da iyi gelmektedir. Kan basıncını düzenlemesi ve iç yapıyı dengelemesinin yanı sıra diş ve ağız sağlığı içinde gerekli olan kalsiyumun doğru ve dengeli bir oranda alınmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra 100 gramında bulunan 7,3 mg oranındaki magnezyum sayesinde vücuttaki morlukların ve doku zedelenmelerinin de hızlı onarılmasını sağlamaktadır. Diğer kabuklu yemişlere oranla iki kat daha fazla demir oranına sahip olan Siirt fıstığının düzenli ve ölçülü kullanımı sayesine kansızlıkta büyük ölçüde azaltılabilir. A, E, C, B, B1, B6 vitaminleri bakımından da zengin bir içeriğe sahip olan Siirt fıstığı, bu vitaminlerin eksikliğinden kaynaklanan birçok hastalığa iyi gelmektedir.

 Siirt Fıstığının Faydaları Nelerdir?

            Yapısında bulunan kolesterol karşıtı yağlar sayesinde birçok kolesterol hastasının tüketimine imkan sunan Siirt fıstığı bireyin yağ dengesinin tekrar kurulması içinde faydalıdır. Günlük protein ihtiyacını da karşılamakta olan Siirt fıstığı bunların yanı sıra vücudun farklı yerlerindeki sorunlara çare olmaktadır. Kandaki şeker miktarının dengelenmesinde de yardımcı olan Siirt fıstığı, diyabet hastalarının kan şekeri oranının dengelenmesinde faydalı olmaktadır. İçerdiği demir miktarı sayesinde kansızlığa da iyi gelen bir kuruyemiş olan Siirt fıstığı aynı zamanda içerdiği yağ dengeleyici lifler ve proteinler sayesinde kilo almayı da engellemekte ve aşırı tüketiminde dahi herhangi bir sağlık sorununa neden olmamaktadır. Antioksidan içeren yapısı sayesinde kanseri önleyen ve kalp dostu olan Siirt fıstığı ayrıca yaşın ilerlemesinden kaynaklanan birçok hastalığa yakalanma riskini de azaltmaktadır. İçerdiği yüksek lif oranları ile sindirimi kolay olan Siirt fıstığı ayrıca sindirim sorunlarına iyi gelerek bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesini de sağlamaktadır. İçerdiği B6 vitamini sayesinde beyin fonksiyonlarının daha işlevsel çalışmasını sağlamaktadır. İçerdiği demir ve B6 vitamini sayesinde hemoglobin oluşumunu da arttırarak anemiyi önlemektedir. Sinir sistemine de fayda sağlayan Siirt fıstığı, içerdiği B6 vitamini sayesinde aminoasitlerin oluşumuna katkı sağlamakta ve sinir sisteminin düzenlemesinde yer almaktadır. Gözdeki kılcal damarların beslenmesine katkı sağlayarak yaşlılığa bağlı göz hastalıklarına iyi gelmektedir. Bunların yanı sıra cilde de birçok faydası bulunan Siirt fıstığı genel anlamda sağlık dostu bir kuruyemiştir.

 Siirt Fıstığının Cilde ve Saça Faydaları Nelerdir?

            İçerisinde bulunan doymuş yağ asitleri sayesinde cildin kuruyup sertleşmesini engeller ve cildin daha nemli ve yağ oranı dengeli bir görünüm elde etmesine yardımcı olur. İçerdiği E vitamini sayesinde daha esnek ve parlak bir görünüm oluşmasını sağlar. Cilt hastalıklarına karşı koruma sağlayarak cildin zararlı güneş ışınlarından korunmasına yardımcı olur. Kırışıklık karşıtı bir ürün olan Siirt fıstığı cildin daha esnek bir yapı kazanmasını sağlayarak yaşlanmayı geciktirir. Kabuğunda bulunan yağ sayesinde cildin yağ oranı dengelenmiş olur ve bu yağ rahatlatıcı etkisi nedeniyle kozmetik alanında kullanılır. Ciltte bulunan güneş yanıklarının hızlı onarımını sağlar. Cilde faydalarının yanı sıra saçlar içinde birçok faydası bulunmaktadır. Saçların daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlarken saçın daha esnek ve parlak bir yapı kazanmasına da yardımcı olmaktadır. Saç dökülmesini azaltarak saç köklerinin daha tutucu bir hale gelmesini sağlayan ve saç derisindeki yağ dengesini sağlayan Siirt fıstığı, saçın daha gür bir şekilde çıkmasını da sağlamaktadır.

Kaynak : Siirt Fıstığı Satış MağazasıBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir