PRATİK

Fiber tekne nedir

Fiber tekne nedir

Dünya’da ağaç mı yoksa plastik mi çok bilinmez ama fiberglas teknelerin güzelim ahşap teknelerin yerine geçtiği yadsınamaz bir gerçek. Fakat piyasadaki fiberglas tekneler ne kadar çok olursa olsun, bizim ilk göz ağrımız hep ahşap olmuştur. Bu nedenle ki teknelerimiz fiberglas bile olsa onu ahşapla kaplayıp kaybettiğimiz sıcaklık duygusuna kavuşmak istemişizdir. Neyse ki dünya da yavaş yavaş ahşabın daha estetik ve sağlıklı olduğunu hatırlamaya başlamış olacak ki Amerika’da ahşap tekneleri yine gün ışığına çıkıyor.

Doğal bir malzeme olan ahşap; çelik alüminyum ve fiber gibi tüm malzemelerden daha değerlidir. Doğal oluşu nedeniyle de denizdeki harekete, dalgalara dayanıklıdır. Eğer doğru ahbap doğru bir sistemle kullanılırsa 100 yıldan daha fazla ömre sahiptir. Hangi malzeme daha dayanıklı olabilir?

Astımlı bir kimse veya üst solunum problemi olan bir kişi polyester teknede uyuma zorluğu ile karşılaşır. Bu tekneler su hareketinden sürekli ses yapar. Ağacın kıymetini bilerek ve onu iyi kullanılarak yapılan teknelerin yerini hiçbir inşa edilen fiber tekne tutmaz. Değeri olarak ta onlarla boy ölçüşemez.

İyi inşa edilen bir tekne; epoksi elyaf kaplanarak, kıymetli boyalarda boyanarak fiber tekneden daha gösterişli hale getirilebilir.

Teknelerin gövde kompozisyonları Ahşap, Fiber, Alüminyum, Sac, Kompozit (Bir kaç malzemenin karışımı)  gibi maddelerden yapılırlar.

Koruma, saklama ve gerektiğinde veya sürekli git-gel karadan römorkla taşıma koşullarınızı göz önünde bulundurarak seçiminizi yapmalısınız.

Fiber gövdeli tekneler, amatör kullanım amaçlı tekne seçiminde römorkla kolay taşınabilmesi, suya indirilmesi-bindirilmesi, bakım-onarım ve temizliğinin basitliği ile ilk sırayı almaktadır.

Ahşap tekneler, çok eskilere dayanan deneyimlerle güçlü yapısı ve tasarımlarıyla, estetik uyuma elverişli olmasıyla tercih edilmektedir. Ancak, fiber teknelere oranla daha ağır olduklarından römorkla karadan sürekli taşıma zorluğu nedeniyle, teknenizi bırakabileceğiniz sabit bir çekek yeriniz varsa tercih edilebilir.

Ahşap tekneler karada uzun süre kaldıklarında (kışlama) açma yaparak su alır duruma gelirler. Yeniden bakım (kalafat) gerektirirler. Çürümeye daha elverişli olduklarından her yıl yeniden bakımı ya da boyanması nedeniyle külfetli ve masraflıdırlar.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir